En lille opfordring
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
gorm — 15. juli 2007, 02:25
Vh.
Gorm
skjernfisk — 15. juli 2007, 10:27
Det syntes jeg er en god ide´
Mvh. Dorthe
bom-karl — 15. juli 2007, 10:34
Personligt bruger jeg den næsten ikke, da jeg bedre kan lide nogle sider der udelukkende har som formål at have artsbeskrivelser, men sådan er vi jo så forskellige.
gorm — 15. juli 2007, 10:51
Vh.
Gorm
bom-karl — 15. juli 2007, 10:58
Det er rigtigt nok.
Ligeledes er der jo folk der ikke kan læse fremmedsprog, så ideen er god nok, men den tiltaler bare ikke mig.
En ting jeg synes der ville være dejligt i fiske-afdelingen her på siden var et punkt hvor man skulle skrive om man selv har haft fisken eller ej, for mange af artsbeskrivelserne er direkte afskrivninger fra bøger osv. og så skulle punktet om akvariestørrelsen fjernes helt, så man udelukkende satte fiskene ned i akvarier der passede jævnfør den angivne størrelse og adfærd.
Der er faktisk mange af opslagene hvor de punkter er i direkte modstrid med hinanden, efter min mening.
gorm — 15. juli 2007, 11:11
Vh.
Gorm
Soulen — 15. juli 2007, 11:25
Mvh.
Heine Espersen planetfish.dk
XXXX — 15. juli 2007, 11:37
I bunden under hver beskrivelse er der mulighed for at ligge en kommentar ind til beskrivelsen
Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen
gorm — 15. juli 2007, 13:00
Vh.
Gorm
Line — 15. juli 2007, 17:37
At man har en fisk betyder jo desværre ikke (langtfra!) - at den pågældende ejer ved noget om den.
Nej - overlad artsbeskrivelserne til dem - som mener de kan skrive noget kvalitet. Her er så også en vis fejlmargen....
Men folk der læser en artsbeskrivelse, der er sat pænt op - de har desværre også en stor tro på det skrevne.
Med venlig hilsen
Line Sörensen / welse.ch
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.