Bliver filteret overbelastet?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Jakob U. — 25. juni 2007, 16:32

Kan jeg godt komme 6 multier i uden at filteret bliver overbelastet? Kan jeg evt. skifte vand oftere?

Undskyld den anden tråd 🙁

De bedste hilsner
Jakob U.

Bruger #927676 — 25. juni 2007, 16:35

Hvor mange har du i forvejen?
Hvor stort er dit akvarie?

Mvh.
Erling F. Jensen

Jakob U. — 25. juni 2007, 16:37

54l med 1 stk fuldvoksen ancistrus sp.

De bedste hilsner
Jakob U.

lynard — 25. juni 2007, 16:51

du kan sagtens komme 6 af dem i

Hilsen
lynard

Jakob U. — 25. juni 2007, 16:51

godt, tak. var lidt usikker..

De bedste hilsner
Jakob U.

ulvaren — 25. juni 2007, 20:27

Jeg vil nu mene at det er noget i overkanten hvis vandet skal holdes rent.


Mvh.
Poul

Jakob U. — 25. juni 2007, 21:28

#6 jeg skifter bare vandt lidt oftere for en sikkerheds skyld 🙂

De bedste hilsner
Jakob U.

Martin — 25. juni 2007, 21:31

haha.. der er ikke nogen der synes det er relevant at høre hvilket filter det drejer sig om ?!

Jakob U. — 25. juni 2007, 21:39

#8 Det er en Elite invendig pumpe som fulgte med da jeg købte startersættet. andet ved jeg ikke.

De bedste hilsner
Jakob U.

Martin — 25. juni 2007, 21:41

Køb et testsæt af en slags, når du kan måle nitrit er det tid til at skifte vand.

ulvaren — 25. juni 2007, 21:42

Det er selvfølgelig ikke lige gyldig med filtret, men 6 multier i et 54l.
Jeg har et 200l med tanganyika cichlider, her bruger jeg en Eheim 2028, det samme til mit 160L med levende fødende. Jeg ved de er store men det giver rent vand.

Mange får problemer med de små akvarier fordi der kommer for mange fisk i, jeg ved det er svært at begrænse man vil gerne have de fisk man kan lide. Og ikke alle har plads eller råd til lidt større akvarier.

Mvh.
Poul

Leif — 26. juni 2007, 10:28

#10: Jeg vil mene, at hvis man kan måle nitrit, så er fodringen og dermed belastningen for stor i forhold til filterets kapacitet. Vandskift er symptombehandling og en nødløsning. Det kurerer ikke årsagen til problemet.
Hvis du kan måle nitrat er det på tide med vandskift. Det kurerer problemet.
Mvh Leif

Martin — 26. juni 2007, 11:28

#12 Ja det har du ret i, jeg går bare ud fra at de alm. indvendige filtre sjældent kan følge med til at omdanne nitrit i tilstrækkelig grad. Min fejl 🙂

Jakob U. — 26. juni 2007, 11:34

Ja, eller nej? bliver filteret overbelastet hvis jeg laver ugentlig vandskift? eller skal jeg skifte vand lidt oftere?

De bedste hilsner
Jakob U.

Martin — 26. juni 2007, 11:36

Det kommer an på om filteret kan følge med til at omdanne nitrit til nitrat, så du ikke kan måle nitrit på noget tidspunkt og nitrat niveauet ikke kommer om 40-60ppm ca.

Leif — 26. juni 2007, 11:49

#15: Enig. Hvis du kan holde akvariet stort set fri for nitrit, så er filteret tilstrækkeligt til at klare belastningen med foder. Ellers er der kun en vej: Ned med belastningen (eller op med filterkapaciteten).
Mvh Leif

ulvaren — 26. juni 2007, 11:55

Vær opmærksom på at det ikke kun er nitrit der er et problem, det er nitrat også. kan kun fjernes ved vandskift eller et nitrat filter. Udover at give problemer med fiskene er nitrat også en medvirkende årsag til alger.

problemet med at belaste et lille akvarie hårdt er der skal ikke meget til før det vælter, hellere belaste mindre og dermed have mere ro.

Mvh.
Poul

Jakob U. — 26. juni 2007, 15:25

Jeg syns bare at et testsæt er for dyrt. når jeg kun har et lille 54l så syns jeg ikk det er værd at bruge penge på

Jeg skifter vand oftere (hver 2 til 3 dag) det første stykke tid og så skal det nok gå, enig?

De bedste hilsner
Jakob U.

Jakob U. — 27. juni 2007, 19:49

...

De bedste hilsner
Jakob U.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.