Mysterie snegle foder

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #994787 — 23. juni 2007, 12:13

Har for kort siden købt nogle af disse men spise seddelen er væk ,kan i hjælpe.
Hvad fodrer i jeres snegle med .

Mvh.
Tom Ekelund

panda — 23. juni 2007, 12:26

hej malle piller salat agurk +meget andet
Mvh.
svend

cmj — 23. juni 2007, 12:35

Hej,
mine mysterisnegle er ikke kræsne. Som regel fodrer jeg dem ikke specifikt. De spiser alger på planter, trærødder og glas og spiser også det flagefoder, der falder på bunden, når jeg fodrer fiskene. Men engen imellem får de sig en skive agurk, en mallepille eller lidt afskallede ærter. Desuden kan de også godt lide røde myggelarver og døde fisk. En dag opdagede jeg ikke med det samme, at en guppy var død, før jeg så, at alle sneglene var samlet i et hjørne og var i færd med at spise guppyen.

Har du læst denne artikel og dem, den linker til? Der er god info om sneglene 😮)
http://www.akvariesiden.dk/akvariet/vis_artikel_ny.php?id=448


De bedste hilsner
Carina

romano — 23. juni 2007, 19:09

Jeg fodrer pt. meget med grønt fra haven såsom mælkebøteblade, vandnarrer ( kaldes også hønsetarm ), kløver og andet grønt.

Mvh
Anita

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.