Ny viden om den blå jack dempsey.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #381101 — 21. juni 2007, 01:35

Jeg har lige modtaget et nyhedsbrev fra Practical Fishkeeping og der stod noget om den blå jack dempsey. Forsøg viser at det ikke er en krydsning men at det er en jack dempsey. Det er dog bare en kulturform.
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/pages/blog.php?blogid=97

Hilsen
Carsten From

bimmer — 21. juni 2007, 07:34

#2 dem der har lavet den blå har jo sikkert bare fundet en med den farve i kuldene og fremavlet og 'forfinet' den med mere og mere indavl,det har vi jo set ved mange fisk.
er der nogen herhjemme der har den,og er der nogen der har erfaring med henhold til dens immunforsvar og lignende,det stod der ikke noget om??

mvh SvendErik

Martin — 21. juni 2007, 10:58

#2 den ses ind i mellem, den er lidt af en svækling ift. den naturlige, der følger nok lidt dårlige gener med.

micsen — 21. juni 2007, 11:03

Jeg har 2 stk gående i mit akvarie, sammen med andre sleskabsfisk og har på intet tidspunkt oplevet den være svag på nogen måde. det er en utrolig flot og interessant fisk, som man efter min meneing burde se mere til.
Mvh.
Micsen

bimmer — 21. juni 2007, 12:46

#3 ja det med svækling er ikke noget vi ser hos den alm. ihvertilfald men det kommer jo nok fra for meget indavl så.

mvh SvendErik

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.