3d baggrund af filtermåtte... hva sir i så?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Lois — 20. juni 2007, 18:09

Rent tilfældigt stødte jeg på dem, på nettet. Jeg var meget overrasket over at sådan noget fandtes/findes og besluttede mig for at jeg ikke kunne nøjes med billeder, men ville se dem "live". Så jeg købte to stk. ...måske også fordi jeg var nysggerig efter at finde ud af hvad de er malet med 😉)

Tja, ikke fordi jeg absolut synes de er pæne :s men jeg er ekstrem imponeret!! genial idé -og alger skal jo nok hjælpe på det hele 🙂

Baggrundene er lavet sådan at der i både højre og venstre siden kan tilsluttes en luftpumpe. Og der er lavt plads til et varmelegme. Ønsker man ikke at bruge en luftpumpe, er der mulighed for at skære ud til et powerhead.

Hvad synes I? Er det noget I har set før?

Med venlig hilsen
Lola... der stadig sidder med åben mund.



Lois — 20. juni 2007, 18:10

Med venlig hilsen
Lola



indust — 20. juni 2007, 18:14

de godt nok specile.. men kan sikkert blive meget foltte når der kommer til at gro nogle alger på dem.. hvad har du måtte give for sådan nogen..?

Med venlig hilsen
Anders

JohnJV — 20. juni 2007, 18:15

Hej Lola, det ser meget interresant ud, må man være så fri at spørge hvor du har fundet dem?

De bedste hilsner
John

Lois — 20. juni 2007, 18:29

#3+#4 Har fundet dem på Ebay.

Kan godt se dybden ikke rigtig er at fornemme på billederne, men de måler altså hele 47cm på den led.

Med venlig hilsen
Lola

Soulen — 20. juni 2007, 19:09

damn glæder mig til at se dem i action skal de i et akvarie eller var det bare for fun du købte dem

Mvh.
Heine Espersen planetfish.dk

Henrikd — 20. juni 2007, 19:11

Super ide.. Jeg er også ganske enkelt imponeret.. Og hvis alternativet er blå eller grøn filterplade så er de jo super flotte :-)
Mon ikke også at de vinder når der først er vand, lys planter og fisk rundt om.
Men det ser vi vel på nogle fine billeder inden så længe ?? 😉

Mvh.
Henrikd

Lois — 20. juni 2007, 19:49

#6 Jeg beholder nok den i #1, så må vi se hvornår jeg får den sat i et akvarie. Pt. er jeg ikke frisk på at skulle tømme ét for at prøve. ...Men jeg fjerner så nok det "isbjerg" i midten.

#7 Faktisk kan de bruges både med og uden grus/sand. Planterne slår rødderne ned i filtermåtten.

Med venlig hilsen
Lola

indust — 20. juni 2007, 21:54

okay det da rigtig smart.. håber du prøver dem engang.. og at du så sætter et billede ind men det..

Med venlig hilsen
Anders

Claus T — 21. juni 2007, 08:51

meget sjov ide, hvad er målene på dem, og kan de fås i alle mål

Mvh.
Claus T

Lois — 21. juni 2007, 09:04

#10 De findes i længde, 60, 80 og 100cm.

Med venlig hilsen
Lola

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.