Puuuhh nu troede jeg ellers lige....
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
stinnemus — 12. juni 2007, 21:33
Har flyttet lidt rundt på mine fisk og ændret i akvarierne så jeg ikke har yngel at skulle fiske op når jeg flytter. MEN så let går det ikke 😉
satte begge kampfisk over i mit 112 l (hannen er ikke særlig agressiv) for at de skulle få lidt mere end de bare 30 l at svmme på. temperaturen er mellem 25-27 grader. Der er rimelig meget bevægelse i overfladen, men ikke sådan at hannen blæser væk - dog nok til at en rede ikke kan blive hængende(han har ikke villet bygge opad plantemateriale før). HUnnen har været ved at sprænge af æg de sidste par dage og da jeg tænder lyset i dag er de sgi gået i leg! Hannen har bygget rede - ikke i overfladen som jeg kun troede de gjorde - men under en af mine sværdplanter der laver en lille fold/hule med et blad oppe nær overfladen (ca 1 cm under) og nu stpr han så og vogter mod hunnen og guppyer. Der er heldigvis mange gemmesteder så de får lov til at gå der indtil de bliver hentet
Mine 3 guramibabyer (ca 1 mdr) blev fisket op af mit 140 l sammen med de 4 kakadueunger på samme alder og smidt over i et af 30 l akvarierne og de voksne kakaduer kom så tilbage i 140 l. Aldrig så snart har jeg sat kakaduerne ned før jeg ser at der svømmer 4(!) unger af kakauerne rundt derinde sammen med kilepletterne!!! Har desuden også fået talt 4 guramier mere derinde, men de får lov til at se om de kan overleve. De 4 kakadueunger kom tilbage i 140 l, hvor der nu går 10 kilepletbarber (der faktisk så ud som om de var i leg her den anden aften - svømmede tæt hen over planter to og to eller tre og tre og "sitrer" og pludselig dykkede hele flokken ned mellem planterne for ligesom at æde æggene, men det er nok bare noget ønsketænkning, da jeg har hørt de skal have bestemt pH) 1.1.8 a. cacatuoides (hvor hunnen er på bristepunktet også!)
Så er der jo mine to 30 l med kampfiskeyngel (og nu også 3 guramier i det ene) og her går det foreløbig også godt 🙂 Mine små kampfisk vokser støt og er meget livlige :p. Desværre er der ikke så mange af de ældste da jeg faktisk ikke vidste der var yngel i i laaaang tid for hunnen har gået der så der er sket nogen indhug pga. hunnen og når jeg har skifftet vand.
nå, det var hvad der skete i mine akvarier her for tiden. Andre hvis baljer går helt amok for tiden?
læsehesten — 12. juni 2007, 21:42
Med venlig hilsen
Læsehesten
stinnemus — 12. juni 2007, 21:50
kampfiskeynglen ved jeg ikke helt med - der er som sagt kun 5-6 stykker i det ene akvarie, men en 2-300 i det andet (to kuld). Havde ikke regnet med de ville overleve, da jeg ikke er så god til det der med at fodre en 3-4 gange dagligt, men de er nogle sejlivede små djævle 🙂
ulvaren — 12. juni 2007, 21:51
Vil ikke sige mine akvarier går amok, men har idag modtaget 3 stk. L066 maller fra cichlide Centret. Nu skal de i karantæne og derefter over i mit discus akvarie.
Men ellers står det på en ferie på Kreta, fandt et til som vi ikke kunne sige nej til.
M.v.h.
Poul
læsehesten — 12. juni 2007, 21:55
Med venlig hilsen
Læsehesten
stinnemus — 12. juni 2007, 22:02
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.