Opdræt af zebrafisk - kommer der mon yngel ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Charlotte-fisk — 3. juni 2007, 18:10

Nu prøver jeg så for anden gang at yngle på mine zebrafisk. Første gang blev det til en 8 unger, hvoraf kun 3 lever nu(desværre, men jeg har været i tvivl om hvornår de kunne komme over til de andre fisk).

Nu har jeg så prøvet igen, det sker i et 16L's akvarie, der er nogle sten med huller i (Som æggene måske kan falde ned i), så er der nogle planter og sådan. Der er selvfølgelig også fisk i.. 2 Hunner og en han.. De svømmer ligesom sidst meget stille rundt og det ligner ikke at de leger. - Begge hunner har en meget tyk mave, men det ser ikke ud til at den er blevet mindre her efter et døgn ?

Jeg har også prøvet at se efter æggene med et forstørrelses glas, men kan ikke se noget.

Mine spørgsmål:
1) Kan man se æggene med et forstørrelses glas ?
2) Skal jeg sætte en han mere derned så der er 2 hunner og 2 hanner ?
3) Skal jeg hellere tage dem op her efter et døgn ? - sidst kom der jo unger selvom det lignede at de ikke havde ynglet.

Det var vidst det.

Charlotte-fisk — 3. juni 2007, 19:33

Nu har jeg så sat en han mere derned. Så der er 2 hunner og 2 hanner..
- Imorgen kommer de så ud af akvariet og så er det ellers bare at håbe 🙂

Charlotte-fisk — 3. juni 2007, 19:33

Men i må da alligevel meget gerne svare på mine spørgsmål 🙂

kikr4000 — 3. juni 2007, 21:15

1. Hvis det er mørkt kan du se dem med det blotte øje, hvis du lyser ind af sideruden med en lygte. Ca. 1mm store.
2. Har selv lavet ca. 100 unger med en han og en hun.
3. Fjern dem når du kan se en masse æg på bunden.

Mvh
Kim

Charlotte-fisk — 3. juni 2007, 21:16

Tak.

Charlotte-fisk — 3. juni 2007, 21:20

Er æggene gennemsigtige.. Jeg har prøvet at kigge man kan ikke se nogle æg..

kikr4000 — 3. juni 2007, 21:31

Ja de er næsten gennemsigtige (Hvide hvis der er gået mug i dem). Hvis du kigger og lyser ind af sideruden, når det er mørkt, så er du ikke i tvivl når du ser dem.
Jeg ved ikke om du bruger briller, men for jeg som gør og er nærsynet er det nemmest at se dem uden briller.

Mvh
Kim

Charlotte-fisk — 3. juni 2007, 22:37

De er bare ikke til at se, prøver lige igen.. Men sidste gang kunne jeg nu heller ikke se dem.. Det blev jo så heller ikke til aå mange fisk.

ekaxe — 3. juni 2007, 22:49

Hej
Zebrafisk er utrlig nemme, da jeg i sin tid levede af opdræt satte jeg altid 2 hanner og en hun sammen, i et lille rengjort akvarie med frisk vand der var hældt i dagen før, som bundlag et par lag ærtestore sten, så var det ellers bare af fange fiskene igen når de var færdige med at gyde, sådan en trio gav som regel et par hundrede unger.
MVH Erik Kaxe

Boeboe — 3. juni 2007, 22:59

Ellers er javamos også et godt substrat til at lege i.
Her bliver æggene også skjult for forældrene, så de ikke såden uden videre spiser dem, et vil de ellers utroligt gerne

Med venlig hilsen
Børge Bech Jensen

Charlotte-fisk — 4. juni 2007, 10:18

#10 Desværre har de ikke javamos i min lokale dyrehandler, så det bliver først når jeg engang kommer til en anden, men på onsdag har jeg planer om at tage til en større forretning.

#9 Det der er det store problem er, at jeg ikke kan se hvornår de er færdige med at gyde. De svømmer bare stille rundt, jagter ikke rigtig hinanden, og når der er slukket lys i rummet og akvariet og jeg kun har en lille lampe som jeg lyser ind med fra siden af, kan jeg ingen æg se.
- Sidste var det, præcis det samme, men der fik jeg altså unger ?

Jeg kan heller ikke se at hunnen bliver tyndere ? Burde hun det ? Og hvorfor kan jeg ikke se når de leger ? Eller æggene ?

cab — 4. juni 2007, 14:41

De leger normalt om morgenen og du burde både kunne se at hunnen blev tyndere og også æggene der vil ligge på bunden og i planter etc.

Som #9 skriver er anbefales det ofte at have to hanner til en hun. Jeg har selv haft prøvet nogle gange uden succes indtil det gik op for mig at jeg ikke havde begge køn i akvariet. Da blev rettet var der ingen problemer. Du kan læse lidt om hvad jeg oplevede her: http://www.hojleddet.dk/fisk/danio_frankei.html og her http://www.hojleddet.dk/fisk/danio_rerio.html

Mvh.
Carsten
www.hojleddet.dk

Charlotte-fisk — 5. juni 2007, 10:16

#12 Jeg har læst dine artikler 🙂 De er rigtig gode.

Dette er anden gang at jeg prøver med at få yngel. Første gang gik godt, og det blev til 8 unger, hvoraf en del nu desværre er blevet spist fordi jeg for hurtigt satte dem sammen med de voksne fisk.

Mine hunner er meget runde, og jeg er sikker på at jeg har haft både en han og en hun. Resten af min familie har også kunne se at der har været begge dele.

Nu må vi se om der kommer yngel, det håber jeg da. Så må jeg bare øve mig i at kigge i akvariet på de rigtige tidspunkter og øve mig i at kigge efter æg..

Charlotte-fisk — 5. juni 2007, 10:20

Jeg kiggede nu i akvariet og kunne se noget der bevægede sig. Det lignede lidt nærmest små larve-tæger, de er gul/hvide og bevæger sig lidt.

Er det de små som er blevet til larver ?
- Der er gået omkring 1½ døgn siden at forældrene blev taget op, så det burde passe med at det er larver ?

Charlotte-fisk — 5. juni 2007, 10:24

Ved hjælp af et forstørrelses glas kan jeg nu se at det er små larver 🙂

cab — 5. juni 2007, 23:50

Tillykke med legen - nu bliver det spændende at se hvor mange der kommer ud af det denne gang...

Mvh.
Carsten

wazzabi — 11. maj 2008, 10:28

hej.......
jeg har lige købt et akvarie på 54liter til mine gravide fisk.....
så har jeg gjort det klar med vand sten og en stor træstub, pumpe osv .... den store træstub kommer fra mit store akvarie 250liter hvor mine fisk er i..... jeg har ladet det lille akvarie stå i en uge så det har den rigtige balance før jeg sætter min gravide molly i det.... men så i går så jeg at det er noget hvidt gennemsigtig svampe agtig masse over det hele på min træstub. hva kan det være..... og nu svømmer der 2 bitte små fisk rundt i min lille akvarie som der aldrig har været fisk i.....? jeg har 10 voksne zebrafisk og jeg tror de små kommer der fra.....? men kan det passe......? hvor hurtig vokser ungerne for jeg vil virkelig gerne se hvad det er for nogle fisk.... og hvordan ser ægende ud? og i siger at de er larver først hvor længe er de det......?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.