Hvilken plante er det?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

moose2k22 — 28. maj 2007, 20:12

Her gik jeg og troede at planten på billedet, var en rød repens. Men efter jeg har fået mig en "rigtig" rød repens, kan jeg godt se at det ikke er sådan en jeg har i forvejen. Spørgsmålet er bare. Hvad er det så? Billedet er taget lige efter topskud er nippet af og plantet ud.

Mvh.
Dennis



Anti-Pjerrot — 28. maj 2007, 21:42

Du har to planter dér. En Rotala rotundifolia og (hvad det ligner) en Ludwigia repens

moose2k22 — 28. maj 2007, 22:58

Ja, det kunne bestemt godt ligne en Rotala rotundifolia. Men hvor ser du Ludwigia repens. Planten ved muslingen er en og samme plante, hvor jeg har smidt topskud i gruset.
Jeg har en ludwigia repens i en anden balje og den ligner ikke noget af det der står der. Medmindre det ikke er sådan en, for så jeg er da helt forvirret.

Mvh.
Dennis



Anti-Pjerrot — 28. maj 2007, 23:20

hmm - det kan også bare være de gamle blade, muligvis overvandsblade, der er lidt rundere... svært at se
men jeg er rimelig sikker på at det er Rotala rotundifolia

Forresten lider dine planter af - nitratmangel, jernmangel og CO2 mangel.

moose2k22 — 28. maj 2007, 23:30

Det var ellers ikke så lidt de mangler. Det er også klart den mest skravlede plante i akvariet. Jeg har købt noget tropica aquacare plantenæring+, som jeg håber kan afhjælpe problemet lidt. Jeg har tidligere givet noget tropical ferro-aktiv, men synes ikke det har den store effekt (billedet er taget før gødningen og ferro-aktiv blev anvendt).
Nitrat? Hvordan undgår man planterne mangler det? Er det noget der skal tilføres? Troede at vi skiftede vand for at fjerne nitrit og nitrat.

Mvh.
Dennis

moose2k22 — 28. maj 2007, 23:32

Det skal lige siges at billederne fra #1 og #3 er fra 2 forskellige baljer

Mvh.
Dennis

Anti-Pjerrot — 29. maj 2007, 00:05

#5 - tja nogle fastholder at der ikke skal være nitrat i vandet... men det ses jo af deres planter.
Nitrit kommer der ikke hvis dit filter fungere som det skal.

Det plantenæring+ indholder nitrat og phosphat (som er essentielt for planter) - hvis du har nok fisk og fodrer tilpas, så kommer der automatisk nok nitrat og phospat til planterne.

Hvad gør du med CO2?

moose2k22 — 29. maj 2007, 17:47

CO2? Ingen verdens ting. Jeg har været ved at læse lidt om det og synes at det lyder lidt besværligt. Begge mine akvarier er forholdsvis nystartede, så jeg ville lige se tiden an mht planterne. Det burde vel være muligt at holde visse planter pæne uden brug af CO2?

Mvh.
Dennis

Anti-Pjerrot — 29. maj 2007, 18:35

Tja - planter består hovedsageligt af kulstof - så uden CO2 så får dine planter svært ved at klare sig, især i konkurrence mod alger, der kan klare sig med mindre...

Jeg kan heller ikke se hvad der er besværligt ved at tilføre CO2 - måske er der folk hér der gør det besværligt. Det er utroligt nemt hvis du spørger mig...

Hvis du vælger at se tiden an - så vælger du samtidig at give dine planter en rigtig dårlig start - tænk på hvormange penge du indtil videre har brugt på planter - er det værd at ofre flere penge på at holde planterne sunde - samt ligefrem kunne sælge af dem senere, end at lade dem gå til eller gå i alger.

Hvis jeg gad sælge de planter jeg har i overskud hver måned, så ville jeg tjene både til drift af akvarier og lidt til. Men fordi jeg i øjeblikket syntes det er forkert at tage penge for det, så er det meget sjældent jeg tager penge når jeg skaffer mig af med dem.

moose2k22 — 29. maj 2007, 21:21

Hehe, jamen så kan du jo bare sende dine planter den her vej, når du har for mange ;-)
Nej, spøg til side. Jeg har læst om et billigt gør det selv anlæg, med et par flasker og slanger, men så vidt jeg har forstået skal det placeres over akvariets niveau for at have effekt. Nu synes jeg umiddelbart ikke at halvtomme sodavandsflasker vil gøre sig så godt i min stue. Men hvad er der af andre muligheder?

Mvh.
Dennis

Anti-Pjerrot — 30. maj 2007, 17:27

Kort sagt - hvor mange penge vil du ofre:

O kr tja, så er der gær-anlæg: Flasker med sukkervand og gær der laver CO2. Jo flere jo bedre - de er meget ueffektive.

fra 500kr: Færdigt komprimeret anlæg: Engangs CO2-trykflaske med en ventil der regulerer mængden. Kig eks. på ebay

fra 1000kr: "Proffesionelt"-komprimeret CO2 anlæg - Køb en flaske, et manometer samt slange - og så er du faktisk klar... IMO det eneste rigtige - det meste af prisen er pant for genbrugsflasken.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.