Am-top 3336 (nybegynder) hjælp
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
liseogmartin — 24. maj 2007, 16:27
vis der er en der kender til denne pumpe ville jeg godt hører lidt om den. har nemlig såden en men ingen papir på den. og tror jeg har pakket den forkert. tænker på de 3 kurve og filter vat.
skal der løst vat i ud over det der ligger over kuglerne i kurvene. også er der en enkel dreje knap på toppen. som hedder åben og lukket. men der sker ikke nogle forskel.
og ny er mit vand helt grønt.
liseogmartin — 24. maj 2007, 16:34
Mr.Frog — 24. maj 2007, 16:39
AV, det ser træls ud.
Hvor længe har det taget om at komme til at se sådan ud ?
Får det direkte sollys ? Det må det ikke, så går det galt.
Venligst
Mr.Frog
liseogmartin — 24. maj 2007, 16:42
Thydegaard — 24. maj 2007, 16:50
Mvh.
Morten
Mr.Frog — 24. maj 2007, 16:50
Jeg kan ikke forestille mig at det er fordi filtermatrialerne er lagt forkert i. Jeg kender ikke lige AM-TOP men normalt skal det groveste filtermatriale ligge i bunden og det fine i toppen.
Hvad er der med af filtermatrialer ?
Undlad at rode for meget i bundlaget under vandskift.
Jeg ville nok skifte 70% af vandet hver eller hver 2. dag indtil tydelig forbedring ses.
Kommer der slet ingen dagslys ind til akvariet fra det vindue man ser i spejlbilledet på akvarieglasset ?
Venligst
Mr.Frog
koprut — 24. maj 2007, 16:51
cyppen — 24. maj 2007, 16:52
nederste kurv har jeg selv keramik rør, men ellers bare det grovestemarteriale. I denne har jeg også den grove svamp (Ofte er den blå eller sort)
I næste kurv har jeg lidt finere marteriele... Har jeg ikke tre svampe har jeg i denne kurv igen. Har jeg en er det den der er "mellem grov".
I den øvreste har jeg det fineste filtermateriale, og en fin vat svamp:)
Oven på denne er der vidst en si/plade til at holde filtermaterialet på plads. Og så er det igenlig bare sådan. Husk at sørg for hullerne i kurvene sidder oven over hinanden så vandet trænger lige igennem:)
Det ser ud til at problemet er svæv alger af en slags... Ofte en kombination af for meget lys, for meget foder, og få lidt vandskift (For mange næringstoffer). Det du ser i dit akvarie fås bedst væk ved mange vandskift.
Og Måske en masse hurtig voksende planter når problemet er ved at komme under kontrol. Er det Cichlider der er i, så er planter så ikke løsningen du får meget ud af 🙂
Venligst
Cyprinus
liseogmartin — 24. maj 2007, 16:55
er igang med og skifte vand nu.
Mr.Frog — 24. maj 2007, 16:57
Undlad at fodre et par dage eller 3 og foder derefter kun meget sparsomt. Fisk skal have en helt latterlig lille mængde at æde.
Venligst
Mr.Frog
cyppen — 24. maj 2007, 16:58
Venligst
Cyprinus
Mr.Frog — 24. maj 2007, 16:58
Hvordan har I det med lystiden ?
Venligst
Mr.Frog
liseogmartin — 24. maj 2007, 17:10
liseogmartin — 24. maj 2007, 17:11
Mr.Frog — 24. maj 2007, 17:27
prøv sænk lystiden lidt til eks. kl 11-12 til 21. Indtil der kommer styr på algerne.
Venligst
Mr.Frog
Thydegaard — 24. maj 2007, 17:37
Mvh.
Morten
Mr.Frog — 24. maj 2007, 17:40
Du kan sikkert godt have lang lystid hvis du ikke har nogen problemer med alger. men hvis nu vores nybegynder har store problemer med at få lortet til at køre så skal der jo gøres noget ved det.
Venligst
Mr.Frog
Soulen — 24. maj 2007, 17:42
Mvh.
Heine Espersen planetfish.dk
Mr.Frog — 24. maj 2007, 18:02
Du må være meget heldig med dine få alger i dit akvarie. Er der vand i det ? hehe.
Venligst
Mr.Frog
Soulen — 24. maj 2007, 18:15
Mvh.
Heine Espersen planetfish.dk
koprut — 24. maj 2007, 18:17
liseogmartin — 24. maj 2007, 18:25
liseogmartin — 24. maj 2007, 18:26
Mr.Frog — 24. maj 2007, 21:25
Måske ja, nogle der har haft samme problem er bare startet helt forfra. Det skal gerne forsvinde så meget, at man kan holde ud at se på det i løbet af nogle vandskift.
Venligst
Mr.Frog
Fensmarken — 26. maj 2007, 00:24
Jeg har selv en AM-TOP 3336 og da jeg købte den fik jeg at vide, at jeg skulle have det groveste materiale i den nederste kurv og det fineste i den øverste. I min nederste har jeg keramikkugler, i midten noget meget groft filter og så fint filter i den øverste. Vedrørende drejeknappen på toppen, så skal den være lukket, når pumpen køre. Det er ganske rigtig, som #7 skriver en udluftningsventil (du kan dog også komme ekstra vand i pumpen ad den vej, hvis den skulle mangle lidt efter pumpen har været renset).
Vedrørende det grønne vand, så lignede mit akvarie dit, da det havde kørt i nogle få uger. Jeg prøvede så med hyppige vandskift, mindre fodring og minimalt lys i en periode, men ligeså snart jeg undlod at skifte vandet blev det igen grønt efter 4-5 dage.
Jeg endte (stik i mod min overbevisning) med at gå den kemiske vej. Købte nogle små grønne algepiller, hvor man skulle bruge en pille pr. 10 ltr vand. De blev sat i en holder og holderen sat fast med sugekop i akvariet. Efter 7 dage var akvariet støvsuget for grønt vand og alger. Desværre røg der 4 fisk med i købet. Jeg skal ikke kunne sige om det var på grund af algekuren, men det er vel meget nærliggende? Så det kan godt være du skal forhøre dig hos nogen, der har mere akvarie erfaring end jeg har, inden du eventuelt bruger den slags metoder. Jeg vælger dog bare, at dele min egen erfaring med det grønne vandproblem med dig.
Men nu har akvariet kørt i lidt over 2 måneder siden algekuren og jeg har ikke haft skyggen af grønt vand siden og de resterende fisk har det fint og yngler på livet løs.
Mvh
Peter
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.