Urent vand (nybegynder)
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
liseogmartin — 21. maj 2007, 19:15
nu har jeg læst en del på denne side og fået meget hjælp ud af den.
men nu har jeg lidt problemer købte et 250 liters på qxl god pris og det hele men købte nogle fisk med. og den store han svømmer siden læns efter vandet havet været meget hvidt også nogle timer efter bliv det grønligt skiftet 1\\3 vandet ud og det bliv så bare hvidt men nu har jeg taget ham op og kommet ham over i mit gamle 53 liter som stadig kører og som er helt rent og pænt. skal lige sige jeg er helt ny og fatter minus af vand værdier men har fundet ud af at man ikke bare skal rense pumpen og såden. men det her er mit føste med en am-top spandpumpe. har puttet de ting som dyren handlen sage jeg skule købe af kemi. som noget væske det skulle starte på også en ti dags kur af noget andet. (pumpen) har kørt imens det kom i vandet..
håber det giver lidt mening 🙂
hilsen martin
Mr.Frog — 21. maj 2007, 19:21
Hvad er det I har kommet i vandet ?
Er det en hjemmelavet baggrund der er i akvariet ?
Venligst
Mr.Frog
liseogmartin — 21. maj 2007, 19:24
C-lotte — 21. maj 2007, 19:24
Hvordan har de andre fisk det??
Hvor hurtigt efter opstart kom du fisk i?
Med venlig hilsen
Charlotte
Bruger #351400 — 21. maj 2007, 19:26
Angående spandpumpen så skal den helst have kørt i en 14 dage, uden fisk, så bakteriekulturen kan nå at vokse sig stor nok til at rense vandet. Hvis du bare har sat en ny pumpe til akvariet, så synes jeg du skal hælde noget gammelt slam fra den anden pumpe i dit 53liters akvarie ned i spandpumpen, så 'kickstarter' du en ny bakteriekultur.
Hilsen
Anders
liseogmartin — 21. maj 2007, 19:27
Bruger #351400 — 21. maj 2007, 19:33
Dårlig fiskehandler, vil jeg personligt sige, køb ved en anden næste gang.
Hæld noget filterslam i akvariet, eller i spandpumpen som jeg skrev i #5
Hilsen
Anders
liseogmartin — 21. maj 2007, 19:33
Mr.Frog — 21. maj 2007, 19:34
En hjemmelavet baggrund kan nemlig lække en smule kalk men det forsvinder efter et par vandskift.
Det ligner fint sand I har som bundlag, det kan godt tage nogle dage før vandet så bliver helt klart.
Hvordan med filteret ? Har det stået stille i længere tid under flytningen ? Så skal det lige renses og I skal lave et stort vandskift på 60%
Venligst
Mr.Frog
don j — 21. maj 2007, 19:36
af og til kan slam og skidt godt blive skyllet ud i akvariet når pumpen har været slukket og i nogle tilfælde med triste konsekvenser for fisk og ejer.
men man kan altså godt rense filteret det gøres i en spand vand fra akvariet men det skal ikke renses helt i bund kun sådan at alt "løst" snask er væk der må gerne side noget tilbage i filteret da dette er de organismer der renser vandet
Venligst
andreas westphalen
liseogmartin — 21. maj 2007, 19:39
sandet har jeg lært skal renset godt for vandet lignet en sand storm dagen evfter og jeg fik renset ud i så det er ikke baggrund eller sandet. tænker på maden eller pumpen.?? men man kan jo godt lade vær og give mad i nogle dage også se hva der sker.
Mr.Frog — 21. maj 2007, 19:42
Hvis Der bliver lavet et stort vandskift så er det ikke nødvendigt med en vandprøve.
Der skal kunne vrides rødbrunt vand ud af filteret ellers fungerer det ikke ordentlig.
Jeg ville bare vente lidt for at se tiden an om ikke det går i orden helt af sig selv ;-)
Venligst
Mr.Frog
liseogmartin — 21. maj 2007, 19:43
men jeg vil vendte og se hva der sker. ellers skifter jeg lidt vand igen om en uge. men tak skal i have..
soffi — 21. maj 2007, 21:23
Mvh.
Svend
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.