Pumpe til kampfiskeyngel?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
stinnemus — 20. maj 2007, 17:08
ekaxe — 20. maj 2007, 18:20
nu skriver du ikke noget om opdrætakvariets størrelse, men en luftpumpe og en iltsten der ikke giver for meget er ok, hvis den du beskriver som en hængepumpe, er en gennemstøms med filter duer den ikke, den vil suge fiskeynglen ind, iøvrigt det er ved opdræt af labyrintfisk en fordel med lav vandstand, især når de udvikler labyrint, og skal op og tage luft ind. Så kan du iøvrigt godt samle syltetøjsglas ind, når hannerne bliver for krigeriske, skal der en han i hvert glas, hunnerne kan fortsat gå sammen. Jeg har engang haft 60 glas med kampfiskhanner, det var interessant, og se deres skindkampe, når de så var trætte af at slås med naboerne, byttede jeg rundt på glassene.
stinnemus — 20. maj 2007, 19:00
De skal da først udvikle labyrinten når de er 4-5 uger, skal de ikke?
Når de står i de der syltetøjsglas skal der så lys over dem og varme på?
joselimaianus — 20. maj 2007, 20:42
Mvh.
Joselimaianus
stinnemus — 20. maj 2007, 20:51
joselimaianus — 20. maj 2007, 21:20
http://akva-net.hjem.myinternet.dk/bettasplendens2.htm
Mvh.
Joselimaianus
stinnemus — 20. maj 2007, 21:30
ifølge den artikel er det kun ved klækning og omkring 4-5 uger der SKAL være meget høj lufighed. der vil selvf også være høj luftighed selvom pumpen er der - så stor sprkke kommer der heller ikke (måske 1 cm sprække)
joselimaianus — 20. maj 2007, 21:34
Mvh.
Joselimaianus
joselimaianus — 20. maj 2007, 21:35
Mvh.
Joselimaianus
stinnemus — 20. maj 2007, 21:35
ekaxe — 21. maj 2007, 10:12
nu har du jo fået svar på nogle af dine spørgsmål. det jeg skrev om kampfisk hanner i glas, jeg opdrættede den gang og havde et lokale med så høj varme, at det ikke var nødvendig med akvarievarme. Får du problemer med dine kampfiskhanner, kan du eventuelt lade dem hænge i syltetøjsglas i akvariet. Det er rigtig at det egentlig ikke er nødvendig med ilt i akvariet, men vandet har godt af lidt cirkulation, uden kan der også godt komme et lille skimmellag på overfladen. Lige nu har jeg et lille yngleakvarie, med nogle Ancistusunger og et lille kuld Celebes sejlfisk ( marosatherina ladigesi) sidste er en lille smuk fisk, som jeg ikke har haft yngel af før.
M.V.H. Erik Kaxe
stinnemus — 21. maj 2007, 10:40
ekaxe — 21. maj 2007, 22:00
stinnemus — 22. maj 2007, 07:15
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.