Mi´t "lille" algeproblem

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

MAHON — 7. maj 2007, 20:36

Ja nu må jeg have nogle gode råd.
Jeg har et lille 54 liters akvarie med 3 Neolamprologus Helicanthus og ikke andre fisk.
Af planter er der 2 små anubias og nogle valesneria (små), de sidste plantet for at slippe af med næringsstofferne i vandet.
Men mit algetæppe bliver bare værre og værre.
Hvad kan jeg gøre for at slippe af med det?
Jeg har ca 9 timers lys på, 1 rør 18Watt, tidligere har jeg haft 10 timer, men det gav ingen forskel.
Der tilføres ikke CO2 eller andet gødning.

Med venlig hilsen
Martin Honoré



Luna — 7. maj 2007, 20:38

Det ligner blågønalger der kommer af f.eks. overfodring. Hvor tit skifter du vand?

Mvh.
Helle

Bruger #381101 — 7. maj 2007, 20:39

Det er det man kalder blågrønne alger som egentlig ikke er alger men derimod bakterier. Og de skal stresser væk. Det bedste er bare at rodde rundt i det når man ser noget af det i akvariet.

Hilsen
Carsten From

MAHON — 7. maj 2007, 20:42

Hmm, jamen så må der rodes rundt!
Jeg skifter vand hver 2 eller 3 uge, mine vandværdier er egentlig fine når jeg måler dem selv efter 4 uger uden vandskifte.

Med venlig hilsen
Martin Honoré

Bruger #381101 — 7. maj 2007, 20:48

Det er alt for for lang tid imellem du skifter vand. Tanganyika cichlider kan godt li' vandskift hver uge.

Hilsen
Carsten From

Benja — 7. maj 2007, 20:55

Jeg vil også forslå du begynder at skifte cirka 30% vand hver uge. Og så at du roder rundt i sandet samtidig med at du skifter vand for at stresse de blågrønne alger.

Mvh.
Benja

Mr.Frog — 7. maj 2007, 21:05

Jeg vil sige vandskift 2 gange om ugen 70% indtil algerne ser ud til at forsvinde. Rod godt rundt i bundlaget under vandskift.

Venligst
Mr.Frog

Benja — 7. maj 2007, 21:15

Jeg synes også du skal sætte lyset op til 10 timer.

Mvh.
Benja

jf1995 — 7. maj 2007, 21:41

jeg har det samme problem men det hjælper at skifte vand for mig.

Med venlig hilsen
jf1995

jery — 7. maj 2007, 23:14

I øvrigt kan den bakterie behandles med erythromycin, men din udgave er ikke ret slem (endnu?).

MOK — 8. maj 2007, 07:46

#10 - nej - der er absolut håb og - ja, det kan jeg selvfølgelig nemt sige - ingen grund til bekymring.

Det jeg har oplevet et par gange - senest inden for de sidste 14 dage - er et akvarie, hvor jeg har været ved at give op pga. det blå-grønne-skidt (der i øvrigt også kan optræde som sort-brunt) pludselig vender og langsomt bliver mere og mere 'algefrit'. Det akvarie, hvor jeg har haft problemet sidst er et 54 ltr. med multi'er (neolamprologus multifaciatus), som pga. masser af sneglehuse, sten og ikke mindst masser af yngel har været mere end svært at rense for algerne, der lå/sad på sten, ruder, sneglehuse osv. men nu er der næsten ingen tilbage. Havde ellers planlagt den helt store tilbundsgående rengøring og langsom opstart af akvariet igen med kogt bundlag, nye sneglehuse, nyt filter og i det hele taget nyt af alt, hvor jeg havde en ide om at 'det slimede stads' kunne være.

Hvis du bruger en slamsuger i gruset, når du skifter vand og skifter et par gange om ugen - jeg tror ikke det behøver at være 70%, men skift fx. 20 ltr. det svarer vel til ca. 50% et par gange om ugen, så vil du hurtigt opleve algerne på kraftig retur (og så ellers bare tålmodighed, men det er jo så nemt at sige ;o)



Mvh.
Morten

mohlin — 8. maj 2007, 15:16

"Det jeg har oplevet et par gange - senest inden for de sidste 14 dage - er et akvarie, hvor jeg har været ved at give op pga. det blå-grønne-skidt (der i øvrigt også kan optræde som sort-brunt) pludselig vender og langsomt bliver mere og mere 'algefrit'."

Jepp. Det beror på at det har kommit igang med kvælsfoen i vandet. Cyano kan ikke lide det.
Men at ikke gøde, men at ha planter før at "slippe af med næringsstofferne i vandet" er at be om alger. De kan leve af så små næringsmængder at planterne før langst har gået ud.

Med venlig hilsen
Eva

MOK — 8. maj 2007, 15:28

#12 - hej Eva

Lever det 'blå-grønne/sort-brune alge/bakterie-stads" af næringsoverskud som alger - det jeg tænker på er, at jeg har læst at det er en bakterie og at den findes overalt i fx. jord (og jeg har nok ikke renset mine marksten godt nok).

Mvh.
Morten

mohlin — 9. maj 2007, 10:05

Med venlig hilsen
Eva

mohlin — 9. maj 2007, 10:15

Upps...Lidt før hurtik på aftrækkeren...

Cyanoproblemer er diskuteret meget meget meget på mange akvarieforum og nogen riktigt god førklaring har jeg ikke fået. Men oftest kommer det i nystartede akvarier, eller hvis man håller før rent (slamsuger, renser filter før ofte) eller hvis man laver en større omlæggning der man skifter meget vand og renser ud osv. Det er altså et problem når det er en obalans i vandet.

På sommeren er det ju ofte "algeblomstring" hvilket faktiskt er cyano, og det kommer ju vid varmt væder og meget sol. En del siger at det er våres vaskemiddel og liknende som har fosfater som er skylden. Faktiskt har jeg hørt ideer om at "kvælstof-bombe" disse cyano-tæpper når de kommer på sommeren. Fosfat førekommer naturligt i akvarier og planterne behøver det. Meget planter og ekstra kvælstof kan altså hjelpe.

Andre alternativer er total (TOTAL) mørklægning er en brugt løsning, at samle op så meget som muligt en anden. Mange siger hyppige vandskift, visse siger inge vandskift als....

Jeg tror ikke det er dine sten.


Med venlig hilsen
Eva

Anti-Pjerrot — 9. maj 2007, 13:04

1. Det ligner IKKE blå-grønne alger. Et billede tættere på vil kunne sige om det er eller ej. IMO ligner det en Congrosira (grønalge) - Alge A5 i Claus Christensens algehæfte:

http://www.akvarieplanter.dk/images/Files/Alger%20v%E6kstbetingelser%20og%20bek%E6mpelsesmetoder-Claus-Christensen-med_%20efterskrift3v.pdf

Jeg har i overgange samme alger - men mine Amanorejer/Otocinclus affinis klarer dem. Optimér dine hurtigtvoksende planters forhold og de forsvinder.

Hvis det er blågrønne (Vis et billede taget tættere på), så brug den metode jeg foreslår her:

http://www.akvarieplanter.dk/forum/viewtopic.php?t=241

Hilsen Kristoffer
www.akvarieplanter.dk

MAHON — 9. maj 2007, 16:47

Hej Kristoffer

Her er der et billed så tæt på som mit kamera tillader.

Med venlig hilsen
Martin Honoré



BJ — 10. maj 2007, 09:12

Jeg vil også dømme det til at være blågrønne alger, så følg du bare mohlin`s løsningsforeslag.
Venligst
BJ

Anti-Pjerrot — 10. maj 2007, 15:42

Jo det ligner mere blågrønne på det billede...

Brug linket, der står opskriften på løsningen...

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.