Billige akvarier hvor?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

michael sørensen — 3. april 2007, 21:46

Hvor kan man købe nye eller brugte akvarier, så billigt som muligt.
Udover her på siden og den blå avis.

mvh
michael sørensen

søren86 — 3. april 2007, 21:47

qxl.dk der har jeg købt mit akvarie ihvertfald og guloggratis.dk

Mvh.
søren

koprut — 3. april 2007, 21:49

qxl måske du kan være heldig der

koprut — 3. april 2007, 21:49

æv jeg er sløv *G*

søren86 — 3. april 2007, 21:52

hehe.. første gang jeg er hurtig vist

Mvh.
søren

brib — 3. april 2007, 22:11

Loppemarkeder og containerpladser er også fine steder at gøre billige kup

Mvh.
stig/Lolland

søren86 — 3. april 2007, 22:17

ganske alm. loppemarkeder eller nogle eksempler?

Mvh.
søren

Charlotte-fisk — 3. april 2007, 22:18

Jeg har købt mit 128L akvarie i den blå avis... Jeg fik det til en rimelig pris. Jeg har også købt et yngleakvarie på 16L på et loppemarked, til den flotte pris af 25 kr. 🙂

Et brugt er klart billigst, og hvis man bare er lidt kristisk kan man nemt finde et som er i god stand og til en rimelig pris.

stinnemus — 3. april 2007, 22:22

jeg har købt et 112 liter med armatur (+ en masse sten jeg ingen anelse har om hvad er, en grim baggrund, en hævert, fiskenet, ruderenser + 1 mio andre akvariedimser) til 75 kr i genbrug :-)

Boeboe — 3. april 2007, 23:16

Jeg købte et 128 liters med porsa stel, armatur, indvendigt filter, fluval 2 og varmelegeme på genbrug, til 175,-, kanon billigt... (Så iøvrigt ud som nyt)
Har også købt et 63 liters der, til under 100. Ellers bare kik dig omkring, der er masser af akvarier til salg, det gælder bare om at slå til på det rigtige tidspunkt.
Var også heldig at købe 2*85 liters, med heldækkende armatur, og pumpe og varmelegemer til 800,-...

Med venlig hilsen
Børge Bech Jensen

brib — 4. april 2007, 07:15

Ud af vores 21 akvarier er det meget få der er købt som nye.

Nogle falder vi over i avisen og andre på de førnævnte loppemarkeder.

Sidste kup er et 160.l akvastabil med knækket glasbund for kr 100.- Et par timers arbejde med at lægge en 4mm glasplade oven på den eksisterende bund, og skære et dæksglas, er akvariet brugbart igen.

Nogle bytter vi os også til og omvendt bytter akvarier for andre ting. I dag skal jeg-vi ud med et startsæt som jeg-vi har byttet for en rugemaskine :-)

Jeg prøvede engang at skrive ned hvor mange akvarier der har været her i hytten igennem bare de sidste 5 år, men da jeg rundede 80 opgav jeg. Det er en af årsagerne til at jeg har opgivet at ajourføre min profil.

Jeg-vi Er undertegnede og min hustru : cirkelinedk

Mvh.
stig/Lolland

Boeboe — 4. april 2007, 19:19

Hvad må man give for fælgende:

1 stk 350 liters, med varmelegeme og en Eheim spandfilter model professional II, 2026, 1½ år gammel, med porse bord, dog uden armatur.
1 stk 63 liters akvarie, med armatur og noget andet, jeg ikke har undersøgt hvad er endnu.
1 stk starterakvarie med armatur, varmelegeme og Fluval 2, alt ok og næsten uden ridser..?

Med venlig hilsen
Børge Bech Jensen

KasperK/Lolland — 4. april 2007, 21:39

Sådan cirka midt i mellem at man føler sig snydt og sælgeren føler sig snydt!
Men ellers 750,-,- 50,- og 50,-


De bedste hilsner
Kasper/Lolland

Boeboe — 4. april 2007, 21:51

Ok, jeg ga' 1000,-, for det hele, glemte lige at sige, at der var en stor kasse med, med rødder, sten, huler og diverse andre ting med (50 kg.), synes selv, jeg har gjort et kup. Filteret kostede 1700,- for 1½ år siden, og der er stadig ½ års garanti på den. varmelegemet et forholdsvis nyt læger på 300 watt.

Med venlig hilsen
Børge Bech Jensen

Cirkelinedk — 4. april 2007, 22:08

#14 Driller lige lidt... men læger på 300 watt, dem vil jeg nødig undersøges af *LLOOLL*

De bedste hilsner
cirkelinedk

Boeboe — 4. april 2007, 23:59

Det bliver da ikke ret meget bedre af et jæger på 300 watt, den er lidt for hot, *gg

Men pyhha, sikken en dag, med fisk og akvarier, der var sgu lidt meget at se til, og få placeret fisk.
Købte to arter af apistogramma i går, og 2 arter i dag, + blyantfisk og sommerfuglcichlider.

Og så står den på at få skiftet 250 literen ud med 350 literen her i påsken.
Så bliver der nok en 250 liter til salg, billigt, *gg

Med venlig hilsen
Børge Bech Jensen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.