Hjælp vores akvarie er sprunget læk!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Milla — 23. marts 2007, 15:59

Vores 8 discus 3 suge maller kæmper for overlevelse i et 54 liters akvarie efter vores 325 sprang læk her til morgen.
Er der nogle der har et godt råd?

Med venlig hilsen
Milla

panda — 23. marts 2007, 16:00

hej hvor meget er det

Mvh.
svend

Milla — 23. marts 2007, 16:04

Det er helt færdig. Vi er ikke helt sikre på hvor det er henne, men der løb stadigvæk vand ud da dt næsten var tømt.

Med venlig hilsen
Milla

KasperK/Lolland — 23. marts 2007, 16:04

Vurder om i indenfor et døgn eller tre kan udbedre skaden. Er svaret nej til det, køb et nyt akvarie. Hvis der er tale om et relativt nyt akvarie, kontakt sælgeren. Er det købt privat, drop det og køb et nyt!

De bedste hilsner
Kasper/Lolland

Milla — 23. marts 2007, 16:11

Det er købt privat og er tilsyneladende færdigt så vi må nok hurtigst muligt få fat i et nyt...

Med venlig hilsen
Milla

Bo Christensen — 23. marts 2007, 17:52

Det skulle være muligt at finde et billigt akvarie under annoncer.
Husk at tjekke gulvet/underlaget for skævheder, inden i sætter det nye akvarie op, så i undgår samme ubehageligheder igen.
Hvis i har let adgang til et byggemarked eller lignende, så kan et par 90 liters murerbaljer bruges som midlertidigt opbeavring af fiskene, mens det nye akvarie stilles op.

Med venlig hilsen
Bo Christensen

Boeboe — 24. marts 2007, 00:24

A-Z sælger også nogle bokse på hjul, i klar plastik, som indeholder omkring 50 liter, de er forholdsvis billige, og nemme at have med at gøre, istedetfor murerbaljer.
Jeg har til tider brugt dem som yngelakvarier, og det fungerer fint, og der er låg til. Tror de koster omkring en 50 kr.
Sådan et par stykker må kunne klare det i nogle dage.

Mht. akvariet, ja så kan det da repareres, men det er nok i bunden, når du siger der stadig løber vand ud af det når det er næsten tømt. Det kan være en limning, der er sprunget op, og det kan godt repareres uden at man tager glasset ud, men jeg ville nok skære alle fuger ud så, og fuge den om.
Hvis bundglasset er gået, skal alt glas ud, og alt skal limes op fra bunden af igen, et større arbejde.
Hvis i limer selv igen, så husk at bruge acetone, og ikke sprit. Det er ligesom at sprit efterlader en tynd fedtet film, og så binder siliconen ikke ordentligt. Det bedste er at affedte med acetone, og så tørre efter med noget papir, som er absolut ren, så der ikke er spor af fedtrester tilbage.

Held og lukke med det, om det så bliver nyt, gammelt eller repareret.

Med venlig hilsen
Børge Bech Jensen

Milla — 26. marts 2007, 09:47

Nu har vi fået puttet fiskene over i et 150 l akvarie. Så kan de gå der indtil vi finder et større.

Med venlig hilsen
Milla

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.