Skybjergs fisk hvor dan får man dem i leg

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Jonas 92 — 22. marts 2007, 15:10

Hej alle har et lille akvarie med skybjergs fisk. mit spørgsmål til jer er: hvordan får man dem til at yngle.



Mvh Jonas

Tiger84 — 22. marts 2007, 15:39

Hej Jonas jeg vil foreslå dig at sætte samle noget vandpest eller lignende planter i bundter af en 6-7 planter og plante det godt til men sådan at der er fri svømmeplads i midten så der er plads til at de kan lege.. og hvis de voksne fisk er i god foderstand så er det muligt at ha yngel i akvariet uden at forældrene rører dem og ellers lad forældre lege også fjern dem fra akvariet(sådan gjorde jeg selv i et 20 liters har noget 3 uger gammelt yngel nu..) ellers hvis du har nogen spørgsmål så send en pb om hva jeg har fodret de små med osv.. held og lykke med det

Kasper

Janne — 22. marts 2007, 17:32

Mine leger helst i Javamosset - de har også andre slags planter, men javamosset er åbenbart bedst. De går i gang helt af sig selv her om foråret. Akvariet står ret koldt, og der har vel været ca 7-10 grader her sidst der var snestorm. Da temperaturen så steg ret hurtigt, blev de helt vilde. Fra at have været blege og stillestående, tog de fuldt knald på farverne og legede løs.

Mvh.
Janne

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.