Nyt akvarie - hvilke fisk er egnet sammen
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Kim Jeppesen — 21. marts 2007, 18:24
EFter at have genoptaget en gammel hobby har jeg nu fået installeret et 128 l ferskvandsakvarie, og har nogle idéer til hvilke fisk der skal i - men jeg kunne virkelig godt bruge lidt input til hvilke der passer bedst sammen.
Indretningen kan I se af billedet (skal dog have flere planter) - som det fremgår er det mest tænkt som selskabsakvarie, mens jeg før i tiden altid havde ciklider. Med 2 børn i husstanden på 6 og 8 vil vi gerne have nogle flotte og aktive fisk - og naturligvis gerne spændende.
Så indtil nu har vi overvejet:
Blå Coral Dværg Gurami - mindst et par
Andre guramier - gerne farverige - idéer?
Maller - ved ikke hvilke der er bedst til min bund - suge eller panser (stenene er sort granit)
Platy/Gubby - så vi kan få gang i lidt avl 🙂
På længere sigt også en kampfisk - når vi synes bestanden af platy/gubby skal reguleres 🙂
Har du andre gode flotte fisk der kunne gå med i puljen - gerne med lidt størrelse (men husk 128 l).
Al input vil blive værdsat - også gerne til indretningen af akvariet. Det er en fantastisk god side - godt jeg fandt Jer..
Hilsen Kim
Green_Cat — 21. marts 2007, 18:29
Mht til guramier, så ville jeg undgå guld og blå gurami, de har brug for meget plads og kan være temmelig agressive.
pansermaller skal helst gå på fint underlag, da de ellers slider deres føletråde. Hvis du vil have fx ancistrus, skal du dog lige være opmærksom på at den rod du har i, er af en meget hård træsort; og nogle maller skal kunne raspe på træ... du ville derfor skulle have en lille rod i noget blødere træ.
Hvis du vil have en kampfisk, skal du være opmærksom på at nogle kampfisk-hanner ser guppy hanner som rivaler og vil slås med dem og måske slå den ihjel.. det kommer dog meget an på den enkelte fisk.
Ikke at det hele er negativt, det var bare lige de ting jeg synes du skulle overveje :-)
Jeg ville foreslå en stimefisk; måske rød neon, de er altid flotte at ahve i et akvarie :-D
Mvh.
Green_Cat
Kim Jeppesen — 21. marts 2007, 19:04
Mener du med blå gurami også den blå coral dværggurami?
Angående gubby - så vil jeg da overvejer at holde mig til platy - dem er ungerne også helt vilde med - men de er helt balstyriske over hvor flotte kampfisken er, så hellere undvære gubby´er 🙂
Vedrørende pansermalle - så har jeg hørt det med underlaget - vil det så være bedre med en sugemalle (som jeg til gengæld har hørt kan blive lidt aggressive når de er voksne)? Forresten er det en mahognirod jeg har i akvariet.
Mener du en ancistrus vil være et OK valg - en eller flere?
Hilsen Kim
aarkward — 21. marts 2007, 19:19
Du kan holde nogle scalarer, køb 6-8 små og skil dig af med dem som de gror.
Hvad med små ciklider, egentlige dværgciklider, sommerfugleciklider og sådan nogle som Aequidens curviceps? Det er lidt intelligent liv ligesom labyrintfiskene, lav huler til dem.
Min egen favorit m.h.t. stimefisk er rosentetra, den er lidt variabel, hvis du kan få en flot form er den virkelig fabelagtig.
Med venlig hilsen
Kbh.S
Tiger84 — 21. marts 2007, 19:36
Kasper
Kim Jeppesen — 21. marts 2007, 19:49
Vil jeg godt kunne have et antal dværgciklider, et par blå coral dværgguramier, en flok platy´er og et par Ancitrus? Vil alt yngel blive spist af cikliderne - eller...?
Jeg synes nemlig ciklider er meget spændende - og ditto guramier.
Angående fisk der er for store til mit akvarie, så holder jeg mig langt fra sådanne (sønnen var ellers vild med balihajen) - det samme gælder f.eks. de farvede glasfisk, som ungerne jublede over i butikken - men kun indtil jeg fortalte hvad jeg havde læst om dem her på siden - så det holder vi os også fra.
Hilsen Kim
Green_Cat — 21. marts 2007, 19:50
Du kan sagtens have den almindelige sugemalle i dit akvarie (ancistrus sp.). Det er ikke en flokfisk, så i kan godt nøjes med én, men tror der er plads til to hvis det er. De bliver heller ikke så store som mange andre maller, vores hun er vel ca 12 cm og hun bliver ikke større. Du skal bare have fat i en lille rod fra din dyrehandler, da den mahognirod er for hård til at de små malle-basser kan få tænderne i den ;-)
enig m. #5, scalare bliver alt for store; så lad være med at anskaffe dig dem. Vores store han blev over 20 cm høj, så de bliver for høje (og generelt store) til dit akvarie.
Du kunne jo anskaffe dig flere par dværggruramier, evt to par, men af to forskellige farve-varianter? Det ville være flot!
Mvh.
Green_Cat
Green_Cat — 21. marts 2007, 19:52
Du skal lige huske at lave et par huler til dine maller og dværgcichlider, hvis du beslutter dig for sådan nogle :-)
Mvh.
Green_Cat
Kim Jeppesen — 21. marts 2007, 20:03
Angående mallen, så lyder det til at Ancitrus er et godt valg - så er den ene hjemme 🙂 Jeg må have købt en blødere rod - og så havde jeg tænk mig at omdanne et par kokosnødder til bolig for mallen - og til eventuelle ciklider.
Vedrørende dværgciklider, så er jeg rimelig tændt på den idé - de er kanonflotte hvis jeg undlader at fylde for mange fisk i akvariet, så er der vel også plads til deres små særheder hvis de skulle begynde at lege. Er Kribensis ikke også en dværgcicklide - den er ihvertfald ikke voldsom stor - tror det kunne blive godt.
Og så et spørgsmål om lige platy yngel - vil ynglen blive spist af evt. dværgciklider?
Foreløbig konklusion: et par dværgciklider (evt. Kribensis), et par blå coral dværggurami, 1 Ancitrus, og platy´er.
Kom endelig med flere gode idéer - eller advarsler.
Green_Cat — 21. marts 2007, 20:38
Jo, kribensis er også en d. cichlide, derfor foreslog jeg den. Det er en cichlide med en spændende adfærd, men den er også nogenlunde let at holde, hvor nogle af de andre dværg cichlider kan være lidt mere sarte.
Dværgcichlider vil nok tage lidt af dit yngel, men det vil jeg se som en god ting, da du ellers hurtigt vil få aaalt for mange platyer; de yngler jo som kaniner ;-)
Det lyder som en god sammensætning du har gange i, og der vil stadig være plads til en smule stimefisk, fx neon eller en lille tetra art :-)
Mvh.
Green_Cat
magnus1136 — 26. februar 2009, 20:30
det lyder som et spændende akvarie, og jeg har også selv lige fået nyt, men for første gang.
indtil videre er der 2 guppyhunner, den ene har lige fået 18 unger og så er der 15 neon. jeg kunne godt tænke mig et par kribensis i mit 128l akvarie men er de for svære at holde for en begynder, og kan de være der?
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.