Svært med kampfisk?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Shaklan — 12. marts 2007, 14:57

Hej.

Hvilket Kampfiske art er nemmest at få til at yngle?
Er det svært at få Fredelig Kampfisk til at yngle?
Vil et 84 L. passe?
Kan man have flere par gående i samme akvarie?
Kan man have nogle Flyvende Ræv gående til at rydde op?
Hvad skal man fodre Fredelig Kanpfisk med?

Med venlig hilsen
Micky

bettasplendens — 12. marts 2007, 15:05

Hej

Det er faktisk ikke sååååå svært igen. mange af dine spørgsmål bliver besvaret af artsbeskrivelsen og de tilknyttede links under artsbeskrivelsen.
Tryk her: http://akvariesiden.dk/fisk/vis_fisk_ny.php?id=206

Du kan også søge her i forumet under kampfisk.

Med venlig hilsen
bettasplendens

Bo Christensen — 12. marts 2007, 15:07

Du kan godt have 2 par Betta imbellis i et 84 liters akvarie.
Sørg for godt med skjulesteder, og indret akvariet sådan, at begge hanner kan have et territorie i overfladen, uden at de kan se hinanden.
Selvom de hedder fredelig kampfisk, kan hannerne godt være lidt efter hinanden eller hunnerne.
Flyvende Ræv ville jeg ikke holde i akvarier under 150 liter.
Hvis du vil opdrætte kampfiskene, er det en dårlig ide med andre fisk i akvariet. Du kan evt. sætte en lille flok Amano rejer i akvariet til at tage alger og evt. overskydende foder.
Kampfiskene fodrer du med levende og frostfoder. Myggelarver, dafnier, cycklops, artemia osv.
Husk at rejerne skal have lidt grønt indimellem.

Du kan læse mere om Betta imbellis her: http://akvariesiden.dk/fisk/vis_fisk_ny.php?id=205

Med venlig hilsen
Bo Christensen

Shaklan — 12. marts 2007, 15:32

Hej.

OK. Tak for svarene. Kan man gøre det at man køber 1 Kampfisk han og 1 Kampfisk hun. Og man køber 2 stk. 12 L. og at man så har gående hver for sig. Og når man ønsker unger, så sætte dem sammen i det ene af dem? Eller skal man så have et større akvarie at rykke dem begge over i? F.eks. 25 eller 38 L.?

Med venlig hilsen
Micky

Bo Christensen — 12. marts 2007, 15:56

Tænk på at du skal have plads til at fodre ungerne op.
100 Betta imbellis på 3 cms. længde fylder alligevel en del.
Jeg ville vælge et opfodringsakvarie på omkring de 100 liter.

Med venlig hilsen
Bo Christensen

Falken — 12. marts 2007, 21:01

Men Bo husk lige at hvis man har 100 eller for den sags skyld 400 stk yngel i 100l så er det svært at overskue hvor de er og derfor svært at smide foder i hovedet på dem. Når de er små skal de have et akvarie hvor man kan holde bedre øje med dem, men ja, når de bliver 2-3cm skal de selvfølgelig have mere plads. De vil også begynde at kæmpe inbyrdes efter nogen tid og skal derfor skildes ad. De kan så midlertidigt sættes i syltetøjsglads med dagligt vandskift.

Mvh.
Falken

Bo Christensen — 13. marts 2007, 09:06

#6: Ja som skrevet, skal der et forholdsvis stort akvarie til at fodre et kuld unger op. De er jo kun små i ganske kort tid.
Det er ikke noget problem at opfodre et helt kuld Betta imbellis i det samme akvarie. Hannerne slår ikke hinanden ihjel som Betta splendens hannerne gør.

Med venlig hilsen
Bo Christensen

Falken — 13. marts 2007, 09:07

Ok jeg vidste ikke der var så stor forskel, så lærte jeg noget nyt 🙂

Mvh.
Falken

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.