Andemad hvor og hvordan

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Soulen — 11. marts 2007, 15:13

ja dette lyder nok sært for mange men hvordan kommer andemad i akvariet jeg har nu prøvet at frembringe dem ved alle midler men nu må jeg give op. skal bruge dem til mit 30L akvarie. så hvordan kkommer de eler hvor finder jeg det hende

Mvh.
Heine Espersen. ( planetfish.dk )

Marya — 11. marts 2007, 15:17

Øh... er det Salvinia natans vi snakker om?
Ingen planter kommer af sig selv, skulle jeg mene. Heller ikke alger (de er i vandet). Men garanteret der er nogen på siden der har mere end nok af denne plante, så kan du sikkert få en håndfuld;-)

Venligst
Maria Sørensen

akva sander — 11. marts 2007, 15:18

andemad kommer af sig selv #2


Mvh.
akva sander

Soulen — 11. marts 2007, 15:20

det er Lemna minor - Andemad og ja det skulle komme af sig selv


Mvh.
Heine Espersen. ( planetfish.dk )

akva sander — 11. marts 2007, 15:23

jeg har haft det før, jeg syns det er pisst at have...

Mvh.
akva sander

don ø — 11. marts 2007, 15:24

kan man ikke også tage det der er i de danske søer

Mvh.
don ø

akva sander — 11. marts 2007, 15:24

#6 jo andemad er vel kosmopolit tror jeg..


Mvh.
akva sander

Marya — 11. marts 2007, 15:29

Der kan man bare se. Så har jeg også lært hvad andemad er.
Men det må så findes i vandet hvis det kan komme. For det kommer da ikke ud af den blå luft.

Jeg er så ikke med på hvorfor man skulle ønske at det kom;-P Jeg synes nærmest det er skræmmende at det kan komme "af sig selv".

Men du kan da så sikkert stadig få andemad af nogle andre vil jeg mene. Sælger Tropica det mon... Hmmm...det kan jeg ikke huske, men det kan du da hurtigt tjekke.

Venligst
Maria Sørensen

akva sander — 11. marts 2007, 15:31

ehm det burde jo være nemt at få fat i..

Mvh.
akva sander

MOK — 11. marts 2007, 15:40

Det kommer ikke af sig selv, men et enkelt blad på en indkøbt plante kan lige pludselig overtage hele akvariet.

Jeg kæmper en sej - og desværre ulige - kamp for at komme af med andemaden i mine akvarier ;o/

Mvh.
Morten

Brian C — 11. marts 2007, 15:49

#10 du skal bare indsætte en flok argusfisk, ;-) så er der ikke det der ligner andemad i akvariet, jeg fodrer mine argusser med en portion andemad dagligt, men de æder osse hva der er grønt

jeg har nu osse kæmpet en kamp med at få andemad, hvor alle andre bare ville af med det, ville jeg bare ha mere af det, og selv om der lå lidt af det i akvariet ville det ikke brede sig

så nu har jeg måtte importerer et ordentligt læs

Med venlig hilsen
Brian C

MOK — 11. marts 2007, 15:52

#11 - ja Brian - vi har alle vores kampe at kæmpe ;o)

Mvh.
Morten

Discu(s)fil — 11. marts 2007, 16:35

Jeg har haft andemad i alle mine 4 akvarier, og efter dagligt at have "skummet" akvariet af er det efter 3 mdr lykkedes mig at komme skidtet til livs. Det er nok den værste akvariepest jeg indtil nu har haft. :-)

Mvh.
Claus

bimmer — 11. marts 2007, 18:26

#11 hej du siger bare til når du skal bruge det næste vognlæs....der er rigeligt igen he he

mvh SvendErik

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.