Åndenød hos fisk samt vandkvalitet
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
heine.aa — 25. februar 2007, 10:21
De sidste 3 scalare ser ud til at at lide af åndenød efter det du har skrevet i artiklen.Så ville jeg bare høre om du også mistede andre fisk. vil gælleorm blive i akvariet hvis jeg starter forfra eller smitter nye fisk hvis vi prøver at sætte nye i.
jeg vil også gerne vide om Nutrafin Aquaplus og sera Nitrivec er det samme og har samme virkning i vandet
kim m — 25. februar 2007, 10:24
Aner ikke hvad nutrafin og aquaplus er, men det lyder som noget unødvendigt "vandforbedrende middel".
Hvor tit har du skiftet vand? "Åndenøden" og den massive fiskedød kunne godt tyde på for meget nitrit og andre affaldsstoffer i vandet.
Mvh.
Kim Mathiasen
Cirkeline — 25. februar 2007, 11:00
De bedste hilsner
Line
heine.aa — 25. februar 2007, 12:41
anitabritt — 25. februar 2007, 15:02
Jeg tror også det er nitritforgifning,der går mindst 1md. inden vandet har fået den rigtige balance til at komme fisk i.
Du mangler nogle bakteriekulturer til dit filter.Det kan enten købes eller fåes,ved at pode med filtermatriale fra et allerede indkørt akvarium.Du kan også købe et nitrit-test sæt,det har vi haft meget glæde af under vores opstart.
Til at begynde med vil jeg foreslå dig at skifte dine fisk ud med Platy,Molly,eller Guppyer,da de er mere hårdføre.
Ellers et stort tillykke med dit akvarie.
Mvh.
anitabritt
larsballe — 25. februar 2007, 18:22
Dine fisk bliver ret hurtigt for store til akvariet, det skal du have gjort noget ved hen ad vejen. Læs gerne artsbeskrivelser under fisk menuen.
Du kan spare nogle ærgelser ved at læse lidt her: http://www.akvariesiden.dk/akvariet/browse_ny.php?vis=emne&emne=2, velkommen til en dejlig hobby!
De bedste hilsner
Lars Balle Andersen
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.