Ikke kun trådalger!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

thomze — 24. februar 2007, 19:04

Jeg har lige gået akvariet igennem og er nået den konklusion at jeg er begyndt at blive invaderet af alger:)
Dette er faktisk lidt skidt, jeg har små gule\grønne pletter på glasset, og håralger..

Hvis jeg kigger på overfalden af vandet kan jeg se en masse små mørkegrønne\brunlige pletter blive transporteret rundt i vandet, skal lige siges at jeg IKKE overfodre mine fisk.. og det får ikke direkte sollys.

Green_Cat — 24. februar 2007, 19:04

Og du vil gerne have hjælp til at komme af med dem eller...?

Læs nogle af artiklerne, de er rigtig gode :-D

Mvh.
Green_Cat

thomze — 24. februar 2007, 19:06

Jah jeg vil gerne af med dem, men nu tænkte jeg lige lidt over det.. og tror det har noget med mit lys at gøre, skal nok skifte rør. Men kan det evt. være fordi filteret skal renses\skifte halvdelen? kan det hjælpe lidt på det.

Green_Cat — 24. februar 2007, 19:13

#3 hvis dine rør er over et år gamle, skal de i hvert fald skiftes, og er nok årsag til dine alger, evt kombineret med andre årsager.

Hvis du læser et par artikler om emnet, vil du desuden erfare at ting som fodring, vandskift, mangel på gødning m.m også kan have indflydelse på algevæksten.

Med mindre din pumpe er godt stoppet til, skulle det ikke have indflydelse på algevæksten, men det skal selvfølgelig renses engang imellem. Du kan evt måle dine vandværdier, hvis du vil have hjælp mht til din vandkvallitet.

Mvh.
Green_Cat

thomze — 24. februar 2007, 19:41

Jeg er nu ved at skifte mit vand, og har renset mit filter"det var MEGET beskidt, fyldt med lort" og nu kører jeg ud og køber nye rør i morgen, så må det være godt indtil videre 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.