Nyt akvarie men hvad for et

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

skov — 22. februar 2007, 08:13

Som overskriften siger, så skal jeg have et nyt akvarie, men hvad for et skal man vælge, sort eller sølv?
Det skal være på 250 L og det skal ikke være et hjørne.
Jeg er selv mest til effektline, men der er jo også aqualine,tropeakvarier,juwel m.m men hvad for et har i selv og er mest glad for?
Er der noget man skal være opmærksom på? da tænker jeg på at man først opdager alle de dumme/irriterende ting når man har købt det, også ville det da være rart at have tænke på dem, inden den nye balje står hjemme i stuen med vand i.

Med venlig hilsen
Jan Skov

|Neo| — 22. februar 2007, 08:22

Har selv lige købt et akvastabil på 250L. Er glad for det, valgte det i sølv. Synes deres armature er ret gode og funktionelle. Har valgt det med T5 rør, og smidt en sun rise/sunset boks på.
spiller max

Med venlig hilsen
Martin Rasmussen

BJ — 22. februar 2007, 08:46

Som ejer af et Effektline 250 l kan jeg kun sige at akvarium og armatur er både funktionel og et ok design. Der kan monteres 4xT5, så som planteakvarist er der mulighed for en fornuftig lysmængde.
MEN, ulempen er med mine øjne den lyse siliconemasse som farves af f.eks Faunamor, og har man mod på mere lys end de nævnte 4xT5 skal der et andet armatur til.
Så mit næste akvarium bliver uden aluramme og med sort silicone.

Venligst
BJ

|Neo| — 22. februar 2007, 08:50

4 stk T5 rør...Hold da op...Synes mine 2 stk giver rigeligt med lys

Med venlig hilsen
Martin Rasmussen

BJ — 22. februar 2007, 09:17

#4 2x 39W er slet ikke nok til de fleste af planterne i mit akvarie, 4x 39W er fornuftigt, var der plads til mere, ville jeg forsøge mig med det.

Venligst
BJ

|Neo| — 22. februar 2007, 12:01

#5: Men så forsvinder muligheden for at åbne de 2 låger vel også?

Med venlig hilsen
Martin Rasmussen

BJ — 22. februar 2007, 13:05

#6
Nej med de nyeste grundarmaturer er det stadigt muligt at åbne begge klapper

Venligst
BJ

skov — 22. februar 2007, 21:49

der er ikke mange der ønsker at dele deres viden med en nybegynder :-)

Med venlig hilsen
Jan Skov

KasperK/Lolland — 22. februar 2007, 22:08

Jeg har tropeakvarier, og er rimelig tilfredse med dem. Deres lampe er dog ikke helt på højde med akva-stabils mht design, men fungeren fint og ser godt nok ud til mig.

De bedste hilsner
Kasper/Lolland

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.