Hjemmeside, hjælp mig hvis du kan :o)
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Lihn — 20. februar 2007, 21:27
Jeg har en hjemmeside på www.onlinenu.dk/lihn nu, men synes jeg vil lave mit helt eget.. Altså også med et eget domæne...
Jeg har ikke købt domæne og webhotel mv. endnu.. Men det bliver enten ved www.one.com eller www.surftown.dk
(har ikke bestemt mig endnu)
Jeg har fået anskaffet mig frontpage til program, og skal have det installeret, efter jeg har fået formateret min computer.. Så er jeg HELT klar :-)
Lige nu kigger jeg så ellers på templates til siden, men jeg synes ikke jeg kan finde de helt gode, dog er det meget enkelt det jeg vil have.. Jeg havde regnet med noget i den stil (se billede), altså HELT normalt.. Jeg synes bare alle dem jeg kan finde er fyldt med ALVERDENS ting og sager som jeg ikke bryder mig om :-)
Hvis i ved hvor jeg kan finde nogle fede templates, gerne gratis, så hjælp mig endelig.. :-)
Hvis i ellers har forstand på det med hjemmesider olign. så skriv endelig hvis i kan give mig nogle tips, for jeg er ret lost i denne verden 😮)
Mvh.
Jacob Lihn ;o)
Lihn — 20. februar 2007, 21:28
Jeg glemte også billedet, det kommer her:
Mvh.
Jacob Lihn ;o)
Brian C — 20. februar 2007, 21:29
Med venlig hilsen
Brian C
Lihn — 20. februar 2007, 21:29
Mvh.
Jacob Lihn ;o)
Lihn — 20. februar 2007, 21:30
Mvh.
Jacob Lihn ;o)
Brian C — 20. februar 2007, 21:31
Med venlig hilsen
Brian C
Lihn — 20. februar 2007, 21:46
Mvh.
Jacob Lihn ;o)
Symibot — 20. februar 2007, 21:50
Med venlig hilsen
Martin - akvarieplanter.dk
Lihn — 20. februar 2007, 21:50
Meeen, mere hjælp kunne da godt bruges 😀
Mvh.
Jacob Lihn ;o)
Mivsen — 20. februar 2007, 21:54
Jeg har en hjemmeside på surftown, og det har været rigtig nemt at sætte den op. Jeg havde startet på webbyen, men løb hurtigt tør for plads. Det var ingen sag at flytte den over i mit eget domæne på Surftown og der kan man både gøre det i en skabelon stort set uden kendskab til det, eller i HTML-koder, hvis man kender lidt til det. Man kan også kombinere det, hvilket jeg har gjort.
Jeg mener jeg giver 9,- om måneden for det, og har rigeligt plads endnu, selvom jeg har rigtig rigtig mange billeder liggende derinde 😮)
Venlig hilsen Mivs
God fornøjelse med hjemmesiden.
sat — 20. februar 2007, 21:59
ps. den er ikke opdateret længe
Hilsen
Michael Diget
gilliad — 20. februar 2007, 22:00
Vi har 4 domæner liggende hos surftown, og de er generelt nemme at have med at gøre, god plads til rimelige penge.
Eneste minus er at vi "jævnligt" sådan cirka hver anden måned oplever at mailserverne er nede, og det tager gerne en dags tid før de er oppe igen.
Men skal det være dansk så er surftown bedst -er vores erfaring. Når det så er sagt må jeg hellere tilføje at vi lige nu skifter til en udenlandsk udbyder, -men men manden er IT ingeniør, og er vaskeægte nørd, så han vil have flere faciliteter af den slags os almindelige mennesker ikke har brug for *S*
/Dorthe
Lihn — 20. februar 2007, 22:01
Kan i så ikke lige hjælpe mig med hvad for et af de udbydere jeg skal vælge hvis jeg vil bruge frontpage? 😮)
Flere indputs er selvfølgelig stadig tilladt..
Mvh.
Jacob Lihn ;o)
hamann — 20. februar 2007, 22:01
Hvis du derimod tør at kaste dig ud i selv at lave din side i frontpage er hjemmesideskolen en god hjælp http://www.hjemmesideskolen.dk
Men vil du have det bedste af det bedste bliver du nødt til at vente ca. 14 dage så kan du downloade både template og dit eget CMS system fra denne side helt gratis 😮) http://www.brandex.dk (min egen side) det er ikke nødvendigt at kunne bruge frontpage for at bruge vores koncept.
Håber at jeg kunne være til hjælp, hvis du har brug for flere gode links må du skrive...
Med venlig hilsen
Sune Nilsson
Boeboe — 20. februar 2007, 22:05
Prøv også lige at kikke på Cliche.dk, de er billige, og har ikke mange nedetimer.
Jeg har brugt dem de sidste 4 år, og de seneste par år, har der stort set ikke været nedetimer.
Alt det med om de har safemode on eller off, det er ligegyldigt, det kan man selv styre med ini filer, eller med .htaccess, så det skal du ikke spekulere så meget over.
Du kan vælge om du vil køre med php eller med , øv kan ikke lige huske, hvad det hedder, men php er altid et godt bud, da det meste er opensource, og gratis, og der er altid nogen der vil hjælpe i diverse fora.
1 Gb. med 30 emails koster 10 kr. om måneden.
Kommer du til Akvadag i Viborg, her i marts ??
Med venlig hilsen
Børge Bech Jensen
Lihn — 20. februar 2007, 22:07
Jeg skal nok skrive til dig Hamann hvis jeg har brug for hjælp :-)
Jeg skal lige til at i seng, kigger lige alle linksne igennem imorgen.. :-)
Men skriv endelig hvis i har mere spændende at byde på.. :-)
Mvh.
Jacob Lihn ;o)
hamann — 20. februar 2007, 22:09
Med venlig hilsen
Sune Nilsson
nc — 20. februar 2007, 22:12
www.mbuna.dk
www.akvadag,dk
thai.mbuna.dk (sidste er ikke fiske relateret og under opbygning, men sjov alligevel)
Med venlig hilsen
Niels Christian Mohr
jery — 20. februar 2007, 22:54
Og så er GoLive et rent hit!
ise — 20. februar 2007, 23:16
Den er under opbygning, men du kan se hvordan jeg har lavet min egen menu. Jeg har blot lavet et billede, og gjort det til et internt link.
Nemt og simpelt, og kan sagtens laves endnu mere enkelt i designet ;-)
Skriv gerne i GB, der kommer ikke så mange ... he he.
Med venlig hilsen
Marie-Louise Jensen
ise — 20. februar 2007, 23:17
den virker ikke??? den er elelrs blevet opdateret :S
Med venlig hilsen
Marie-Louise Jensen
ise — 20. februar 2007, 23:23
Med venlig hilsen
Marie-Louise Jensen
Madshjensen — 20. februar 2007, 23:42
ja man kan da godt få en lidt brugbar hjemmeside men prøv engang at åbne den i notepad, så vil man kunne se at det bare laver vildt mange fejl og det roder helt vil i html koden..
kig lidt på den her side og så lær at kode selv..det er ikke så svært og jeg tror du vil blive glad for det i længden..
så kan du også rette de fejl frontpage laver hvis du vælger at bruge det:-)
http://www.w3schools.com
Mvh.
Mads Hyldahl
Lihn — 21. februar 2007, 07:52
Mvh.
Jacob Lihn ;o)
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.