Er det ikke et røverkøb

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

piratfisk — 19. februar 2007, 20:28

MoZoo Eksternt Filter 1200 liter/timen


MoZoo?s luksus spandpumpe er til dig der ønsker den ideelle filtrering af dine akvariefisks vand. Pumpen yder hele 1200 liter i timen, og har en løftehøjde på imponerende 2,2 meter.

Den store filterbeholder rummer over 9 liter. Filterbeholderen indeholder hele fire store kurve, hvilket muliggør alle former for biologisk samt mekanisk filtrering af akvarievandet. Pumpen er udstyret med en let manuel pumpestart, og er monteret med gummifødder for at minimere lydniveauet.


Der medfølger alle nødvendige slanger, rør, fittings samt en grov blå filtermåtte. Se vort udvalg i filtermaterialer ved at klikke på punktet i menuen til venstre.



OBS!!! KERAMISK AKSEL = SUPER KVALITET & HOLDBARHED


Kan anvendes til såvel fersk- som saltvandsakvarier.

Cirka mål: (hxbxd) 43x22x22
Effekt: 28 watt
599,- ME-1200

er det ikke et røverkøb?








Martin — 19. februar 2007, 20:31

Hvor store er de 4 filterkurve ?

Bruger #381101 — 19. februar 2007, 20:32

Så er det bare om hvor længe man så kan få reservedele til den. Og det er ikke for at være pessimistisk men har bare være ude for at man ikke kan få reservedele til en pumpe når den er udgået fra produktion. Jeg tror at Eheim er det eneste mærke der har en god reservedelspolitik, nemlig at op til 15 år EFTER at pumpen er udgået fra produktion, kan man stadig få reservedele til den.

Hilsen
Carsten From

KimJ — 19. februar 2007, 20:45

Det er jo ikke det vilde man risikerer, hvis det viser sig at den går i stykker. Det der ville få mig til at undgå den, er faktisk at den kører alt for hurtigt i forhold til filterets størrelse. En mere passende hastighed ville faktisk være det halve, men det er ret almindelig strategi, og bortset fra at filteret har en større tilbøjelighed til at stoppe til, og alligevel slippe fint svæv ud i akvariet igen, skal den nok holde vandkvaliteten i orden.

Mvh.
Kim Jakobsen

Martin — 19. februar 2007, 20:47

#4 Ved du reelt hvor stort filteret er ? De 9 liter er vel bare beholderen ?

Mr.Frog — 19. februar 2007, 20:48

#3
Hvis man giver 600.- for en spandpumpe og den er tændt 24timer i døgnet i 5-7 år. Har den så ikke udtjent sin værnepligt og trænger til en udskiftning alligevel. Det kan jo være man kan få en anden og noget bedre pumpe til fornuftige penge til den tid.

Mr.Frog

Bruger #381101 — 19. februar 2007, 20:52

#6 Ikke nødvendigvis. Jeg har hørt om flere Eheimpumper der har kørt over 20 år.

Hilsen
Carsten From

Dixen — 19. februar 2007, 21:03

Man kan sagtens få reservedele til dem, og der er selvfølgelig 2 års garanti.

Mvh.
Michael Petersen

Mr.Frog — 19. februar 2007, 21:12

#7
Selvfølgelig er der nogle pumper der holder en livstid men jeg mente bare at man nok skulle være rimelig tilfreds med hvis en pumpe til 600.- kunne holde længere end 5-7år med minimum vedligeholdelse. Den arbejder jo trods alt under vandet.

Mr.Frog

XXXX — 19. februar 2007, 22:06

Om det er et røverkøb
NÆ der følger ikke filtermateriale med så det kommer oveni prisen samtidig er det noget kinaskrammel

Dette er derimod et meget bedre køb end sådan en mozoo pumpe
Fordelen er at når du for den er ALT med også filtermateriale og der er 3l mere filtervolumen end i mozoo pumpen

http://www.cichlidecentret.biz/product.asp?product=10305&sub=19&page=1

Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen

XXXX — 19. februar 2007, 22:07

Og så skal du lige slette billede da du ikke har ret til at bruge det

Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen

cormick — 19. februar 2007, 22:15

jeg har købt den lille model af dem.. og må sige jeg er blevet positiv overrasket! den larmer overhovedet ikke..

Akvarie West — 19. februar 2007, 23:01

TetraTec spandfiltre laves også i Kina, og det gør noget af Eheim's udstyr også.

Bruger #381101 — 19. februar 2007, 23:07

Forskellen er bare, at Eheim pumperne bliver udviklet i Tyskland mens de fleste andre er sagt på en mild måde 'kopier'
af Eheim. Disse 'kopier' bliver udviklet i Kina men bliver desværre ikke gennemtestet ordenligt før de kommer på markedet.

Hilsen
Carsten From

Bruger #381101 — 19. februar 2007, 23:11

Eheim udvikler en ny pumpe, tager det 2-3 år før den kommer på markedet. Men de andre mærker bliver lynhurtigt kastet på markedet.

Hilsen
Carsten From

John Hansen — 20. februar 2007, 02:00

Eheim laver helt sikkert gode pumper og filtre...Meeeeeeeeeeeeen det er ikke alt de laver der er kvalitet, og man kan desv, ikke vide hvad der kan bruges og hvad der e rnoget skrammel inden man køber et Eheim-produkt. Jeg har kun haft en Eheim der fungerede som den skulle efter 1 år, og det var en gammel svend fra 1979.
Mange varemærker udnytter deres gode navn, til at sælge alt muligt der ikke lever op til tidligere standart, det virker på mig som om Eehim er hoppet med på den vogn. Bla. "laver" Eheim verdens dårligeste indvendige pumpe som bliver solgt sammen med 54l startersæt. Den er alt for kraftig i forhold tilden lille filtervolumen, og for gunpetung så sugekopperne skal skiftes hele tiden.
#1..Hvis du mener du kan stole på forhandleren, så ser jeg ingen grund til du ikke skal lytte til ham/hende og købe den pumpe, hvis du handler der ofte vil du sikkert få dine penge igen hvis den ikke virker som lovet.
Mvh.
John Hansen

fwiig — 20. februar 2007, 13:11

#10 må nok erklære mig enig der - Tetratec'en er efter min bedste overbevisning det bedste bud på en god spandpumpe til en god pris.

Den har været på markedet længe nok til at den har bevist hvad den kan over for eheim m.m. og det er fuldt ud muligt at få reservedele som rotor, pakninger, haner osv. Jeg mener også at forhandlerne ligger i den lidt mere "seriøse" ende - f.eks. som i indlæg #10

Min egen har kørt i over 1 år nu - havde enkelte startproblemer, men det blev fikset sammen med forhandleren og nu kører den perfekt.

Der er lavet en gennemgang af den her: http://www.akvariesiden.dk/akvariet/vis_artikel_ny.php?id=346

Dixen — 20. februar 2007, 15:03

Vil lige sige at alle mine MoZoo pumper og filtre kører fuldstændig upåklageligt. Jeg har aldrig haft nogen som helst problemer med dem.
Angående deres filtermateriale, så er det rigtig god kvalitet til en rigtig billig pris.
Desuden sender han fra dag til dag, hvilket man bestemt ikke kan sige om andre netbutikker.

Hele min familie bruger MoZoo's spandpumper, og specielt min far har omkring 8 MoZoo spandpumper, og det eneste der har været galt, var da min far 'kom til' at køre den uden vand, og så ved vi vidst godt hvad der sker ;-)

Hvis man mangler reservedele til sine MoZoo-ting er det bare at skrive en mail til ham. Svære er det ikke.

Mvh.
Michael Petersen

KimJ — 20. februar 2007, 16:15

#5
Hvis de 9 L ikke er nettoindholdet, bliver forholdet først rigtig dårligt, men det tror jeg nu også det er. Et hurtigt gæt på bruttoindholdet, ville være 12 L, baseret på de ydre mål. Det er dog kun et gæt, men uanset om det er netto eller brutto, er filteret alt for lille i forhold til gennemstrømningen.

Mvh.
Kim Jakobsen

larsballe — 20. februar 2007, 17:09

#19 Jeg har lige kigget Eheims hjemmeside igennem og kun 4 ud af 16 filtre inkl. meget anerkendte modeller har mere end 9 L filterkapacitet. Nu er jeg selv tilhænger af høj filterkapacietet, 4-5-6% af akvariets volumen, hvorfor jeg kører med filter bag baggrund, har også synes at div. spandepumper (ingen nævnt - ingen glemt) har forholdsvis lille filtervolumen.

Jeg anerkender fuldt ud at rigtig mange har gode erfaringer med Eheim, men siger du at 12 ud af deres 16 modeller er for dårlige på grund af for lille filterkapacitet?

De bedste hilsner
Lars Balle Andersen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.