Hvor gør man det?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

stk23 — 18. februar 2007, 19:34

Er ved at anlægge et nyt akvarie. I den forbindelse har jeg læst en masse indlæg, hvor man først ligger en flamingoplade ned i bunden af akvariet, og der efter grus/sand. Mit spørgsmål er hvorfor dette, hvilke betydning/forskel gør det?

Bruger #351400 — 18. februar 2007, 19:37

Det er for ikke at ridse bundglasset og hvis du skal have sten i. Så hvis de vælter smadrer de ikke glasset.

Hilsen
Anders

Dixen — 18. februar 2007, 19:38

Nogle mener at det varmeisolere, desuden kan bunden flække hvis den får stor vægt et sted.

Mvh.
Michael Petersen

Opfer — 18. februar 2007, 19:38

Det er hvis du så har en stor rod eller store sten i, som opsætning, der kan de stå opg lægge meget vægt ned på dit grus, måske på en lille spids sten som uden flamingo går direkte ned i glasset og i værstefald kan skabe et tryk som glasset ikke kan holde til og så går bunden.... Håber det giver mening, er lidt svært at forklare

De bedste hilsner
Camilla

ulvaren — 18. februar 2007, 21:11

Hej
Er der nogen der har oplevet dette med et alm. akvarie.
Efter min mening er det kun nødvendig i Tankanika og Malawi akvarier, hvor man har mange sten.
Har haft akvarie i mange år, har et 576L der er over 20 gammel, er / har været rødder og sten. Det startede som salvands akvarie.

Green_Cat — 19. februar 2007, 09:11

Det er også min mening og erfaring at det kun er nødvendigt i akvarier med store sten, eller stenopsætninger. Da jeg var nybegynder, spurgte jeg flere garvede akvarister, som mente det samme som jeg gør nu.
En evt flamingoplade i bunden af akvariet bruges, som det også nævnes herover, for at sikre at bundglasset ikke får for meget tryk på ét sted. At man ikke ridser bunden af akvariet, er vidst mere en bonus ting.
En yderligere grund til at bruge en plade, er hvis man holder cichlider der graver meget. Dette gøres for at sten kan stå stabilt på bunden af akvariet, så de ikke vælter når fisken graver.

Så: med mindre du er ved at lave et cichlideakvarie med store sten eller en stenopsætning, kan du sagtens undvære en flamingoplade i bunden :-)

Mvh.
Green_Cat

Brian C — 19. februar 2007, 15:13

ellers kan du nøjes med at lille stykke plade under de tunge dekorationsgenstande

Med venlig hilsen
Brian C

Brian C — 19. februar 2007, 15:16

der er nemlig ikke noget ved flamingoplade i et akvarie med gravende cichlider, da de kan finde på at splitte pladen med en masse flamingofnuller til følge

Med venlig hilsen
Brian C

KasperK/Lolland — 19. februar 2007, 17:34

>#5+8
Som hovedregel har jeg altid placeret en flamingostump under tunge sten. Jeg har aldrig oplevet nogen glasbrud selv, men mener alligevel, at den ekstra sikkerhed vil jeg gerne have. Jeg har heller aldrig oplevet, at nogle af mine ciklider har gnavet af flamingokanterne, men vil da ikke afvise, at det kan ske!

Jeg er efterhånden kommet i en så fremskreden alder, at jeg pr automatik altid tager sikkerhedssele på, når jeg bevæger mig rundt i bil!
Efter at jeg er begyndt at køre med sele, er jeg aldrig røget ud af forruden på en bil! Det gjorde jeg heldigvis heller ikke, da jeg var vild og ung og mente, 'at seler var for gamle, alt for forsigtige, fjolser'!

Men den ekstra sikkerhed der er i en sele, eller en stump flamingo under en sten i bunden af akvariet, den vil jeg egentlig gerne have!

De bedste hilsner
Kasper/Lolland

the chicken — 20. februar 2007, 09:24

jeg har en 10 mm plade i, som er malet med alfix og overstrøet med sand - mest af den grund at jeg så slipper for at se på en bar glas bund, hvis Helge ligger hårdt fra land 😮)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.