Ildhale.. i mit akvarie

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Kjelgaard86 — 12. februar 2007, 18:41

Jeg vil meget gerne have en Ildhale i mit 54 l akvarium.. synes den er meget fascinerende.. Hvilke fisk vil den kunne have det godt sammen med?

Green_Cat — 12. februar 2007, 18:42

Et 54 ltr akvarie er ikke sort nok til en ildhale deværre...

Mvh.
Green_Cat

Green_Cat — 12. februar 2007, 18:43

se artbeskrivelsen her:

http://www.akvariesiden.dk/fisk/vis_fisk_ny.php?id=348


Mvh.
Green_Cat

PernilleP — 12. februar 2007, 18:44

Jeg giver #2 ret...

#1 Jeg var også meget facineret af den engang, men jeg havde ikke plads til den, så det droppede jeg igen :-) Desværre, men det kan være jeg får plads til en i mit 325L, når mine oscar dør/kommer væk :-)

Mvh.
Pernille

Bruger #381101 — 12. februar 2007, 18:50

Desuden er de meget aggressive og som voksne kan man kun ha' en i akvariet.

Hilsen
Carsten From

thomze — 12. februar 2007, 19:34

Desværre ser man dem tit i store klynger af små unger i akvarieforretningerne.. og de siger altid man sagtens kan have et par stykker..

OUFC — 12. februar 2007, 19:45

Jeg har to voksne ildhaler. Og det er så et af de tilfælde hvor man kan sige: Ingen regel, uden undtagelse, for der er aldrig problemer med de to. Jeg føler mig heldig.

Med venlig hilsen
OUFC

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.