Rundhalet guppy han ?!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
rozzzna — 4. februar 2007, 00:49
et spørgsmål ville være om jeg evt kunne avle videre på denne han og måske få flere rundhalede? hvordan kan det dog ske at der forekommer sådan en blandt de andre 'almindelige' ?
er forholdsvis ny indenfor guppyer 🙂 dette er mit første kuld der er blevet store nok til avl
jonasl — 4. februar 2007, 01:05
Mvh.
jonasl
rozzzna — 4. februar 2007, 01:12
jonasl — 4. februar 2007, 01:14
Mvh.
jonasl
rozzzna — 4. februar 2007, 01:51
rozzzna — 4. februar 2007, 03:16
rozzzna — 4. februar 2007, 03:51
rozzzna — 4. februar 2007, 03:52
Villads — 4. februar 2007, 08:17
Jeg kan ikke lige forklare hvad der er sket i dit tilfælde, men bare sige at det er det der sommetider sker hos guppyer og det er med til at gøre guppyer så interessant, synes jeg.
Der er ingen grund til at du ikke kan avle på ham, så bare gå i gang.
Hvor mange af hans unger der vil ligne ham er ikke lige til at forudse, men hvis nu du parrer ham med tre- -fire hunner er der en god chance for at se flere af samme slags.
Du får lige et par af mine yndlingslinks, så kan du selv læse lidt om guppyer.
http://www.danskguppyklub.dk/
http://www.guppyinfo.com/
http://www.guppy-aktuell.com/
http://hem.passagen.se/mikeno/index.htm
Med venlig hilsen
Villads Skrydstrup
knudubby — 4. februar 2007, 09:12
Måske ligner han en hun lidt for meget, men det kan du kun konstatere ved at sætte ham alene sammen med hunner og se, hvad der sker.
Jeg har læst et sted, at man anbefalede gule hunner til en grå han, hvis man ville kunne genkende de unger, han var far til. I næste generation skal han så parres med sine døtre. På den måde skulle du kunne få unger, der lignede ham.
MVH
Knud
rozzzna — 4. februar 2007, 12:37
rozzzna — 4. februar 2007, 12:41
knudubby — 4. februar 2007, 13:09
Knud
Flemming Jensen — 5. februar 2007, 05:58
1) Det er ikke en rigtig rundhale, det ses nemmest på rygfinnen, det lyder ulogisk, men din han har rygfinne form som en triangel hale.
2) Han er han og det bliver han ved med at være.
3) Haleformen rundhale er XY båret, så du skal finde en hun der bærer på den haleform, for at du får unger der har det.
4) Den bedste mulighed du har er at parre ham med hans mor, den næst bedste løsning er en søster, kig efter og brug hunner der har den rundeste hale.
5) Dækfarven kaldes halvsort (Se på kroppen) AOC (Any other colour eller på dansk alle andre farver (Halen))
6) Han er ikke udvokset, og mit gæt er at halens farve ændre sig.
7) Det Knud omtaler er en gammel teori, hvis betydning er noget overdrevet, det betyder at man bruger en hun med en ressisiv grundfarve i forhold til grå, og på den måde samtidig håber at dækfarverne også er det, det svare lidt til at strudsen ikke mener at kunne ses, når den stikker hovedet i jorden. Dækfarver som ikke udtrykkes eller dårligt kan ses på en bestemt grundfarve, kan sagtens men behøver naturligvis ikke være dominante.
Teorien kaldes "brug af Guld hunner"... men det kan faktisk være enhver type af ressisiv grundfarve, og ikke blot guld.
Korthale formerne af guppyer er desværre rent salgsmæssigt noget undervuderet, det er synd, det kunne ellers give guppyen noget af dens gode ry som akvariefisk tilbage.
Flemming Jensen — 5. februar 2007, 06:01
MVH
Flemming
rozzzna — 5. februar 2007, 15:52
Flemming Jensen — 5. februar 2007, 21:09
Jeg tvivler på at din guppy får så lang en hale som de øvrige, dine guppyer er det jeg vil kalde gadekryds, der ligger ikke noget negativt i det..... de indeholder bare sådan rent genetisk lidt af det hele, det ser spændende ud, men det er meget svært at renavle træk fra så stor en genpulje.
Når man arbejder med guppyer og dermed guppy genetik, vil man opleve at grundfarve, dækfarve, form og genetiske forhold spiller ind på hinanden, f.eks dækfarven moscow, som oftest ses som en fuldfarvet blå guppy, den kan ikke kombineres med sværdtyperne, og faven kan ikke ses på en guppy med f.eks blond eller albino grunndfarve. Den blå grundfarve udelukker alle langhale former, og guppyer med blau cheat gen kan ikke vise røde og i nogle tilfælde heller ikke gule dækfarver alle disse forhold kan man krydse på forskellige måder. Det vi/jeg arbejder med, er så at jeg har en ide om hvordan jeg vil have guppyen til at se ud, og så bruger jeg min viden om genetik til at prøve at komme derhen.. Det lykkes langt fra altid..
MVH
Flemming
Fisken på billedet er en genetisk albino ½ sort rød med blau genetik.
Forklaringen er, sværdtype guppyer kan ikke vise ½ sort, at den så i øvrigt er albino betyderat den slet ikke kan vise sort, og selvom fisken er rød, så betyder blau genetikken at alt der er rødt på fisken bliver blåt.
Populært kaldes typen albino Topaz
rozzzna — 6. februar 2007, 00:10
Flemming Jensen — 7. februar 2007, 04:05
Det syntes jeg da bestemt også du skal, det er morsomt at forsøge at lave sig sin egen guppy stamme.
Billedet er af et af mine egne forsøg.
MVH
Flemming
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.