Rejer og vandhårdhed
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Doooot — 1. februar 2007, 09:26
Først ville jeg sikre mig, at det ikke burde være noget problem med at have red cherry rejer og crystal red rejer sammen. Såvidt jeg kan se er det forskellige familier, ikke? Så de burde ikke kunne krydse?
Men noget andet er jo selvfølgelig at crystal red skal have blødere vand. Nu kan har jeg ikke noget testudstyr til at måle vandværdierne, men fra vandværket her i byen skulle det ligge på 17-21 dh, men vist omkring de 19. Jeg har en enkelt lille kalksten i mit 25L akvarie, men den kan jeg selvfølgelig fjerne.
For at crystal red rejerne skal være tilfredse, står der her på siden at hårdheden skal ned på 1-10 dh, men hvordan går jeg bedst og billigst det?
Jeg har søgt her på siden og der snakkes lidt om citronsyre, men vil det skade rejerne eller er der andre metoder? Er man virkelig nødt til at bruge penge på de testsæt, kan man ikke selv på en eller anden smart måde teste hvad f.eks. gH er. Ellers er det jo nok svært at se om man har fået sænket vandet.
PH-værdien i vandet skulle ifølge vandværket være 7, 09 så det burde ikke være noget problem.
Hvis hårdheden bliver sænket, så burde der vel ikke være nogen problemer med at sætte de to rejearter sammen, eller?
De bedste hilsner
Doooot
Wolle — 1. februar 2007, 09:59
At få fjernet hårdheden er lidt sværere. Det bedste er at investere i et osmose-anlæg, men det er også dyrt. Enkelte akvariebutikker sælger osmose-vand, men det er rimeligt dyrt, 1-1,5 kroner pr. liter.
Hos min lokale fiskepusher kan jeg købe noget der hedder "vandbytter" Det er et ionbytter-medie, som også kan blødgøre vandet. En bøtte der kan blødgøre 100 liter vand koster ca. 50 kroner, og det bedste er at den kan regenereres med køkkensalt!
Det billigste (og for nogen nemmeste) er at opsamle lidt regnvand og bruge dette efter opvarmning til rumtemperatur. Hvis dine rejer går i et 25 liters akvarie kan du lave 25% vandskift om ugen i næsten 8 måneder på en enkelt regnvandstønde - hvis altså det ikke regner i de 8 måneder!
Så har du muligheden for at opsamle regnvand, så gør det. Nogle mener at regnvand indeholder alt muligt "snask", hvilket det sikkert også gør - men om dine rejer/fisk tager skade er der ingen der kan bevise......... Vil du være på den sikre side, så før regnvandet gennem et filter før du bruger det.
Held og lykke med det :-)
/Ole
Doooot — 1. februar 2007, 10:16
Mht. at føre gennem filter. Er det noget bestemt filter? Jeg egner nemlig ikke andet end det der er i akvarierne hehe, men det skal være noget fint noget.
De bedste hilsner
Doooot
Wolle — 1. februar 2007, 16:05
Hvad det skal filtreres igennem? Der er forskellige meninger, det mest ekstreme jeg har hørt er en der lod det løbe gennem en regnvandstønde fyldt med filtermedie, hvorefter det løb gennem 1 meter nedløbsrør fyldt med aktivt kul, for at ende sine dage i et osmose-anlæg. Klart, han lavede vel nok det nærmeste du kommer på rent vand, men er det nødvendigt????
Jeg bruger absolut ingen forberedelse af vandet - det bliver fyldt på 25 liters dunke og stillet ned i akvarierummet mindst 24 timer, er der lidt "snask" i det har jeg da et filter i akvariet der kan tage det :-). Desuden er der ofte lidt smådyr i vandet, et godt tilskud af levende foder er der vist ingen fisk der takker nej til.
/Ole
larsballe — 1. februar 2007, 16:07
http://www.akvariesiden.dk/akvariet/vis_artikel_ny.php?id=281
http://www.akvariesiden.dk/akvariet/vis_artikel_ny.php?id=197
Den første beskriver det bedst, den sidste har den letteste tabel at bruge.
De bedste hilsner
Lars Balle Andersen
Diddlmusen — 1. februar 2007, 16:41
D.v.s at jeg godt kan købe nogle Red cherry alligevel?
Med venlig hilsen
Eva Pihl
Bo Christensen — 1. februar 2007, 17:53
Eneste problem jeg umiddelbart kan se, er at CRS gerne vil have lidt lavere PH og temperatur end RCS.
Med venlig hilsen
Bo Christensen
Diddlmusen — 1. februar 2007, 20:00
Med venlig hilsen
Eva Pihl
Doooot — 1. februar 2007, 21:52
De bedste hilsner
Doooot
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.