Er det bare mig eller ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Fie — 13. januar 2007, 22:27

Her for leden dag var jeg jo ude og købe 1 kampfiske hamn og 2 kampfiske hunner.
det er også dejligt nok, men så da jeg skal til at have dem med hjem så sætter ekspedienten dem sammen? :/
Det må da være stressende for fiskene.. især hunnerne.. vil jeg da mene..
For når jeg har købt kampfisk andre steder får jeg altid hanner og hunner hver for sig..
Eller hvis jeg har købt nogle fisk og så fx en kampfiske han så får jeg altid hannen adskildt fra de andre..
Så der må vel være noget om snakken, om stress eller noget ligende..
eller er det bare mig der er helt galt på den?

Mvh.
Fie

maciej — 13. januar 2007, 22:31

at have de forskellige fisk adskilt er helt klart det bedste men når de pakker fiskene ind så går fiskene nærmest i dvale

Mvh.
maciej (magic) onlinenu.dk/maciej

Fie — 13. januar 2007, 22:34

okay 🙂 men det var bare fordi hannen jagtede hunnerne rundt da jeg pakkede dem ud.. ;D
og de så lidt stessede ud.. men det kan os være a det bare er mig der bekymrer mig lidt for meget.. ;D

Mvh.
Fie

maciej — 13. januar 2007, 22:37

man skal jo også bekymre sig for sine fisk;)

det er jo levende væsner hheh;) ;D

Mvh.
maciej (magic) onlinenu.dk/maciej

Janne — 13. januar 2007, 22:37

Jeg plejer også altid at pakke han- og hunkampfisk ind hver for sig; de dør ikke af stressen ved at blive pakket sammen, men som du også har set, når de kommer ud i lyset og ligger i posen og bliver akklimatiseret, stresser hannen nemt hunnen/hunnerne. Hvis de har nået at få lidt bid i finnerne, heler det som regel hurtigt og fint, men du skal lige holde øje med det, for en sikkerheds skyld.

Mvh.
Janne

Finkeldinken — 13. januar 2007, 22:42

Hvis det ikke af sig selv er tilfældet, så synes jeg, det er i orden at bede ekspedienten og at pakke han og hunner i separate poser. Det ville jeg selv gøre. Vi bør da sørge for, at vores dyr bliver belastet mindst muligt under alle forhold, hvor vi har mulighed for at gøre en forskel.
Det er da bare fint, at du har noget sund fornuft. 🙂

De bedste hilsner
Lise

Fie — 13. januar 2007, 22:49

Okay .. 😀 det er rart at vide at det ikke var mig der var noget galt med ;D;D Hehe..

Mvh.
Fie

cyppen — 13. januar 2007, 22:50

Der er nok lidt forskellige meninger om alle emner 🙂
I Princippet burde vi også pakke ALLE fisk seperart i en store pose hver for at sikre fiskene bedst muligt 🙂

Venligst
Cyprinus

maciej — 13. januar 2007, 22:56

#8 jeg gir dig ret
det ville bare være lidt upraktiak hvis man skulle ned og have 20 neonfisk og komme hjem med 20 poser og 5l vand
Mvh.
maciej (magic) onlinenu.dk/maciej

cyppen — 13. januar 2007, 23:01

Jeg torr også dine fisk ville stige lidt i pris hvis det var sådan. Alm fiskeposer koster omkring 1 kr stk 😛

Venligst
Cyprinus

bettasplendens — 13. januar 2007, 23:02

Det er overhovedet ikke i orden. Fiskehandleren skal gøre ligesom Janne #5 beskriver og selv gør det.
#8 #9
Det der er vitgi her er jo at han og hunnerne kommer til at slås og er begrænset af pladsen. Så slås de til der kun er en tilbage!!!!

Med venlig hilsen
bettasplendens

jonasl — 14. januar 2007, 00:25

Jeg plejer at sige ved alle de fisk jeg køber at de skal ud på en rimelig lang tur (1-2 timer). Så får man special pose med meget mere vand osv. 🙂

Mvh.
jonasl

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.