Osmose - er 75l per døgn tilfredsstillende?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Henrik BH — 11. januar 2007, 12:24
Ville lige høre med jer om følgende. Jeg er ved at teste et brugt omvendt osmoseanlæg, Aqua-Medic 150. Jeg kan klemme ca. 3L ud i timen. Dvs. ca. 75L per døgn. Modellen er opgivet til 120-150 L per døgn. Er ovenstående tilfredsstillende eller er der grund til bekymring? Jeg har hårdt vand her.
Osmose vand siger kun dryp dryp. Jeg får ca. 1L osmose og 8L affald. Jeg er i tvivl om den har været tørlagt tidligere.
Vandværdier:
Før - Efter -
pH 8,0 6,5
gH 18 ca 1
kH 14 ca 1
Jeg har brug for hurtigt svar. eftersom jeg overvejer køb. Kom glad
Venligst
Henrik BH
Henrik BH — 11. januar 2007, 12:36
Jeg har ingen erfaring med osmose anlæg.
Venligst
Henrik BH
Leif — 11. januar 2007, 12:41
Lyder ikke som om det er helt ok.
Hvad er vandtemperaturen? På mit står der, at den ikke må være under 12-13 grader. Jeg kører med omkring 25-30 grader, så løber det pænt.
Ved der er nogen, der bagskyller anlægget, men det har jeg ingen erfaring med. Det er noget med at trykke vand gennem membranen bagfra, for at rense ud i systemet.
Mvh Leif
Henrik BH — 11. januar 2007, 12:46
Kan være jeg skal prøve det
Venligst
Henrik BH
Bo Christensen — 11. januar 2007, 12:50
Jeg tror ikke du skal lukke for en evt. affaldsventil.
Hos mig kommer der mere affaldsvand ud end osmosevand.
Med venlig hilsen
Bo Christensen
Leif — 11. januar 2007, 12:52
Tror det giver højere udbytte og hurtigere produktion med lunkent vand, men jeg kan tage fejl.
Mvh Leif
Bo Christensen — 11. januar 2007, 12:59
Med venlig hilsen
Bo Christensen
Henrik BH — 11. januar 2007, 13:12
Jeg har sat det på lunkent nu og det kører betydeligt hurtigere. Jeg har en tid/volumen om en time.
Venligst
Henrik BH
Janne — 11. januar 2007, 13:13
Måske er der bare ikke tryk nok på vandet?
Mvh.
Janne
Janne — 11. januar 2007, 13:14
Mvh.
Janne
Henrik BH — 11. januar 2007, 13:21
Det er rigtigt at trykket falder omkring 4 sal i København. Jeg er selv på 2. og har fint tryk.
Jeg er ret fortrøstningsfuld med det lunkne vand lige nu. I forhold til dryp dryp, er det nu tæt på en konstant stråle. Så en fordobling vil jeg tro og dvs. tæt på de 150L per døgn.
Jeg er på vej i cc og tager en vand prøve med både af det kolde fra igår og det lunkne fra nu. Bare for at se om der vil være forskel på det kolde og lunkne osmose vand.
Osmose vandet løber ikke ud af slangen, men ved tilslutningen. Der hvor der er vinkel og slangen er monteret på 'osmosekammeret'. Kan man få ny pakning eller hvad gør man ved det?
Venligst
Henrik BH
Leif — 11. januar 2007, 13:31
Mht. den utætte forbindelse: Mon ikke det klares ved en adskillelse, rensning af gevindet og pakning med ny gevindtape? Ville jeg da prøve, inde mere drastiske skridt overvejes. Der er jo ikke noget tryl på af betydning der, hvis jeg forstår rigtigt.
Mvh Leif
Leif — 11. januar 2007, 13:31
Henrik BH — 11. januar 2007, 13:47
2,2L på ½ time dvs 105,6 liter per døgn, Det er vel ok uden tryk pumpe m.m.
Venligst
Henrik BH
Leif — 11. januar 2007, 14:00
Hvad skal du bruge vandet til Henrik?
Mvh Leif
Henrik BH — 11. januar 2007, 14:15
http://www.akvariesiden.dk/forum_ny/forumview.php?cat=4&id=331053
De har gået og hygget sig i en mdr. nu, Hun (den lille) er begyndt at nedstirre discuskeglen, så jeg tænkte at jeg må til at gøre noget på vandet. Jeg vil også have en fornuftig udklækning på æggene, hvis jeg kommer så langt.
Mht. Micro Siemens. Nedgangen i hårdhed og pH må da være en indikator på at det kører?
Venligst
Henrik BH
Leif — 11. januar 2007, 14:24
Og ja, du har ret - jeg ved bare ikke rigtigt, hvad der svarer til hvad. Jeg har ikke selv målt ledningsevne på mit, men sådan en karl står på ønskesedlen - man kan jo fylde sit hus (og tømme sin tegnedreng!) med alt det isenkram.
Jeg lagrer mit osmosevand på sphagnum en uges tid, før brug. Så bliver det lidt surere og får en flot te-farve til mit regnskovsakvarie. Jeg måler pH (elektronisk) og hårdhed, inden det ryger i baljen.
Du skal i øvrigt være opmærksom på, at du ikke kan måle pH med særlig stor pålidelighed i helt blødt vand - for det har næsten ingen buffervirkning. Bland det op med lidt postevand, så får du en mere brugbar måling.
Mvh Leif
ChristianHansen — 11. januar 2007, 15:51
Med venlig hilsen
Christian Hansen
Henrik BH — 11. januar 2007, 16:27
Jeg vil tro at 4 dele osmose til 1 del postevand er ok. Jeg vil forsøge at ramme ca. 150 ms i akvariet. Mit gæt er at pH lander lige under 7 måske 6,5 efter lidt tid i akvariet, hvilket er tilfredsstillende
#18 Tak for hintet. Jeg kigger senere. Du må meget gerne hive linket med hvis du har det ved hånden...
CC fik solgt mig en ms-måler fra Milwaukee. Lækker sag til 395,- hvilket forkommer meget rimeligt. Skal kalibrere nu og checke nogle værdier.
Venligst
Henrik BH
Henrik BH — 11. januar 2007, 17:49
Ledningsvand 1080ms
Osmosevand koldt 70ms
Osmosevand Lunken 70ms
Akvarievand før 1200ms, pH 8,0 eller mere
Tilsat 10 Liter ren osmose, som ovenfor pH 6,0 (akvarie 160 L)
Akvarievand efter 1078ms, pH ca. 7,75
Jeg tror bare jeg køber osmoseanlægget og bringer ms og pH ned over den næste. Så får vi se om Discus går igang.
Venligst
Henrik BH
helene — 11. januar 2007, 20:09
Eller i det hele taget interessant at følge dine vandværdier mens du får dit vand til at være optimalt til dine discus :-) ... hvis du altså godt gider skrive når du måler og tilsætter nyt osmosevand ...
Jeg er bare nysgerrig :-)
Mvh.
helene
Henrik BH — 11. januar 2007, 20:43
Jeg tester efter bedste evne og skal nok skrive mine data i denne tråd. ms tester jeg med digital display, pH tester jeg med dråber, så pH er so so nøjagtig.
Jeg vil gætte på kH ligger på ca. 11 nu, så der er masser af buffer i vandet og dermed stabilitet på pH. Jeg vil tro der går en uge eller mere før det begynder at nærme sig discus ynglevand og hvor man skal til at være forsigtig. Jeg hælder lidt på hver dag nu, så pH vil støt falde indtil jeg opnår den kvalitet jeg vil ha', Men jeg tester gerne pH imorgen, før jeg hælder nyt vand på.
En meget promte reaktion, der måske er rent tilfælde er at den lille af mine Discus (17 cm) nu er begyndt at nedstirre en plet på ynglekeglen og har periodevis været meget mørk de sidste timer
Venligst
Henrik BH
Henrik BH — 11. januar 2007, 20:45
Hvorfor skulle pH hoppe tilbage?
Venligst
Henrik BH
Bilbobassen — 11. januar 2007, 20:50
Det er spændende med alle dine tests og især hvis din hun responderer på det nye vand. Det kan da godt tænkes, at du ikke er så langt fra at der bliver familieforøgelse... ;o)
De bedste hilsner
bilbobassen
Henrik BH — 11. januar 2007, 21:01
Jeg beholder dit anlæg. Det fungerer acceptabelt. Jeg ved ikke om jeg ville få det samme med et nyt, men det lyder på andre som det kører som det skal. Vandet det laver er udemærket. Jeg så måske gerne at ms var lidt lavere, men det kan også være mig der måler lidt forkert.
Spændende at se dine projekter igår. Vi tales ved og jeg vender tilbage mht. rød Discus
Venligst
Henrik BH
Bilbobassen — 11. januar 2007, 21:06
De bedste hilsner
bilbobassen
helene — 11. januar 2007, 21:08
... jeg ved det heller ikke, - jeg prøver bare at lære noget om ph, og jeg synes bare let ph stiger igen ... :-) - medmindre kh er lavere end kh 11 ...
Jeg troede jo også at ph var 'ustabil' på den måde at den ikke bare falder støt der hvor man gerne vil at den skal hen, men at den netop stiger igen fordi der er 'for meget' buffer i vandet :-( ...
Men altså, nu vil jeg ikke 'forvirre' igen med min uvidenhed i forhold til ph osv ... :-)
Men jeg tror jeg kunne lære noget af at se hvordan dine målinger og sænkning går ...
Mvh.
helene
soffi — 11. januar 2007, 21:13
Vil så lige tilføje at discus yngler ganske udemærket i alm. postevand, det er bare æggene der gerne vil have blødt vand, så din stirre discus gør det ikke nødvendigvis pga. dit r/o vand, måske bare ændringen/vandskiftet der gør det, men held og lykke med dem.
har de dannet par
Mvh.
Svend
Henrik BH — 12. januar 2007, 01:57
Som nævnt længere oppe i tråden har den stirret før det nye vand i dag, men den har ikke haft den mørke fløjlsfarve siden den kom fra det store akvarie. Så jeg tror den er på rette vej.
Helene
Du kan sænke pH ved co2 tilsætning, ph-sænker, filtrering eller ved at ændre din vandkvalitet. For de 3 første er fornøjelsen kortvarig og den pågældende syre skal kontinuerligt tilsættes ellers hopper pH tilbage hvor den kom fra. Det er det du har oplevet.
Co2 er en gas der er lettere end vand, men tungere end luft. Co2 fiser derfor af efter et stykke tid og lægger sig oven på overfladen af et akvarie. Nogen tilfører Co2 til planter. For mit vedkommende ca. en bobel per sek. pH falder ca ½ - 1 grad fra ingenting til mættet vand.
Det jeg gør med osmosevand er at ændre vandkvaliteten. Herunder hårdhed. Med de nye værdier er pH en anden permanent. Dvs pH stiger ikke igen. pH var på osmosevandet 6,0 igår og var det også idag førjeg hældte det på. Spørg hvis der er noget du spekulerer på...
Venligst
Henrik BH
Henrik BH — 12. januar 2007, 10:27
http://www.akvariesiden.dk/forum_ny/forumview.php?cat=4&id=329790
Venligst
Henrik BH
Henrik BH — 12. januar 2007, 10:28
Venligst
Henrik BH
helene — 12. januar 2007, 10:31
Mvh.
helene
Line — 12. januar 2007, 10:50
Vores vand er blödt. Sådan vekslende over året fra GH 6 til GH 8-10.
Min PH rykker sig ikke fra 7,5 för jeg kommer under KH2. Sådan er det. Og jeg gider ikke pladre rundt med törv mere, for overhovedet at få den i nærheden af 2.
Det er sådan en svend her: http://www.aqua-tech.ch/catalog/popup_image.php?pID=1096
Teksten: Lieferumfang: - Membran-Gehäuse (druckbeständig), inkl. 2 x Halte-Klammer, auch Wand-Montage möglich - TFC Umkehr-Osmose-Membran aus Polyamid / Polysulfon, original FILMTEC (Made in USA) - Leistung: 100 GPD, ca. 300 - 400 Liter / Tag bei 3-6 bar, 10-30 °C, 250 mg/l GSG - Rückhalte-Rate / Filter-Leistung: bis zu 99 %, min. 95 % bei 3-6 bar, 10-30 °C, 250 mg/l GSG - Sediment-Feinfilter AIP 12" x 2,5" und Aktivkohle-Filter AIC 12" x 2,5", inkl. 2 x Halte-Klammer - Spülventil zum Reinigen der Osmose-Membran, Wasser- / Abwasser-Verhältnis ist einstellbar - Universal-Anschluss-Stück mit Innen-Gewinde 3/4", inkl. Dichtung und 3 Anschluss-Schläuche
Så må man håbe det duer. Det er faktisk den billigste, men de fleste lader til at være tilfreds med den. Små 1000 kr.
Hilsen
Line Sörensen
Leif — 12. januar 2007, 11:04
Mvh Leif
Line — 12. januar 2007, 11:17
Det er til mine maller - sådan er det. De kan være svære at overtale med mindre man kan göre nogle krumspring i værdierne.
Hilsen
Line Sörensen
Henrik BH — 12. januar 2007, 11:27
Jeg er med på hvad du mener, men kender ikke det endegyldige svar på problemet. kH er også det der kaldes forbigående hårdhed. I Akvariet er der kalkaflejringer alle steder, måske mest synligt hvor overfladen rammer akvariets glaskant. Kalk kan koges ud, se i din thekoger. Masser af kalk.
Jeg spekulerer lige nu på om noget af kalken genopløses i vandet når der tilsættes osmosevand med lav kH, sådan at det nye vand kH mættes til den nye fællesværdi pH hopper tilbage mod udgangspunktet, indtil kalken efterhånden er fjernet fra akvariet, hvorefter man så vil se resultater. Jeg spytter osmose vand på indtil jeg har blødt vand og ca. 150 ms. Derefter begynder jeg at lege med pH, for når der ikke er så høj kH vil jeg hurtigere få et pH fald og forhåbentlig vil den holde sig der længere. Årsagen til at jeg vil sænke pH er at lav pH mindsker muligheden for skimlede æg og svamp. Jeg forventer at lande på pH 6,5. Som pH sænker bruger jeg det til havedammen. Jeg vil ikke lege med ren syre ved så lav ledningsevne/kH, for det er et område, hvor pH kan dykke ret drastisk.
Line
Den ser fin ud og rigtig fint resultat til prisen. Ingen tvivl om at du vil se bedre resultater med dit bløde vand og langt bedre forhold mellem affald og osmose vand. Måske tæt på 3:1. Jeg har ca. 8:1 her, hvilket er vildt. 100L vand for at lave 10L osmose hmmm. Det er dyrt at yngle discus, men fantastisk når det lykkes...
Venligst
Henrik BH
Line — 12. januar 2007, 11:45
Nöjagtig som du tilstræber jeg det sure område under PH 7 - netop grundet skimlen. Selvfölgelig også legevillighed.
Ikke umuligt at jeg smider UVC på, når de leger. Blot ville jeg fjerne det igen, når æggene er klækkede. Ikke til permanent indsats. Har kig på et 36W UVC .. men det er så lige en tusse igen..
Hilsen
Line Sörensen
Henrik BH — 12. januar 2007, 12:17
Venligst
Henrik BH
Line — 13. januar 2007, 08:47
Hilsen
Line Sörensen
Henrik BH — 14. januar 2007, 15:27
Venligst
Henrik BH
Henrik BH — 6. februar 2007, 11:09
Mht. ovensående frygter jeg også at for hygiejniske fisk bliver for sarte.
Venligst
Henrik BH
Line — 6. februar 2007, 11:26
Nej - jeg venter endnu. Trælst. Men det dukker jo op på et eller andet tidspunkt.
Jeg er tildels enig med dig.
Bortset fra de "gode" bakterier. Der er efter min mening ingen gode bakterier i vandet. De "gode" bakterier er substrathæftende og ikke frit i vandet.
Der er ikke noget frit i vandet, som ellers ville komme fiskene tilgode.
Men vi er fuldkommen enige om, at permanent indsats af UVC vil give nogle immunskravl af fisk. De vil formodentlig kippe ved ethvert lille bakterielt "möde".
Som indsats under gydning for at forhindre skimlen - altså 1 uges tid - synes jeg er okay. Kimtallene i vores akvarier ligger jo vildt höjere end i naturen.
Hilsen
Line Sörensen
Henrik BH — 6. februar 2007, 11:38
Tager UVC ikke Co2 som planterne behøver?
Jeg ved det faktisk ikke, men kunne da godt komme lidt i tvivl?
Hvad laver du i Schweitz? Hvornår kommer du hjem?
Venligst
Henrik BH
Line — 6. februar 2007, 11:53
Kun levende organismer, bakterier og sporer som UVC napper. Mig bekendt.
Jamen - jeg har boet her fast i over 8 år nu. Så det er vist kun for ferier, at vi vender snuden hjemad. Så går vi rigtig og hygger os, når vi er hjemme. Vildt hyggeligt at alle omkring os snakker dansk 🙂
Hilsen
Line Sörensen
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.