Hjælp til nyopstartet akvarium

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

cstump — 10. januar 2007, 20:46

Jeg har lige investeret i et 530 l. akvarium i dba. med en powerhead 402, en stor filtermåtte (mål ca. 37 x 20 x 10 cm.) og et 50 W. varmelegeme. Ham jeg købte det af har haft det kørende med fisk og det har virket upåklageligt.

Efter en snak med planteimporten købte jeg dog et 300 W. varmelegeme og endnu en powerhead (AquaClear 70).

Jeg regner med at skulle ha' Malawicichlider i.

Hvad synes I? Er det pumpe og filter nok eller skal jeg investere i en spandpumpe eller et andet indvendigt filter eller andet?

MVH. Carina

cstump — 10. januar 2007, 20:50

Hej igen !!

Mht. belysning har jeg et Sylvania 58 W. lysstofrør i, som det ene. Skal det andet være magen til eller kan I anbefale andre?

Mvh. Carina

Hanxa — 10. januar 2007, 22:50

mht belysningen er det en smagssag. jeg synes sylvania aquastar giver det pæneste lyd.

som du skriver det kører du med to powerheads, der giver cirkulation. hvordan bruger du filtermåtten? er det et bundfilter?

cstump — 10. januar 2007, 22:55

Den ene powerhead er sat på filtermåtten så vandet cirkulerer igennem. Jeg har en filtermåtte mere i samme størrelse, som jeg evt. kan sætte på den anden powerhead.
Synes bare de måtter fylder så meget og ved ikke helt hvor effektive de egentlig er, så gør det kun, hvis det er nødvendigt.

cstump — 10. januar 2007, 22:56

Ps. Ved slet ikke om det hedder en filtermåtte. Har aldrig prøvet at bruge sådan en før, men ham jeg købte det af var meget glad for det.

Hanxa — 10. januar 2007, 23:09

Jeg ville købe en ordentlig spandpumpe. så er der kun en indsugning i det ene hjørne der kan dækkes med en plante og en spraybar der blæser vandet tilbage og giver cirkulation i overfladen. det giver ihvertfald en optimal filtrering af vandet. (du kan evt. smide ting i dit spandfilter som aktivt kul m.m) så kan du evt. bruge dine powerheads til cirkulation hvis du får nogen fisk der er vilde med lidt bevægelse i vandet.

kender ikke rigtigt brugen af et powerhead og en filtermåtte

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.