Salg af komplet akvarie m/fisk - pris!?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

thilde20 — 8. januar 2007, 13:07

Hejsa

Ved godt at denne type indlæg er ilde set, men da jeg ikke har den mindste pris om hvad det koster (har heller ikke fundet noget lignende i andre annoncer) vil jeg gerne høre den generelle holdning omkring et prisniveau.

Det drejer sig om:

660 liters Atman akvarie hvor frontglasset og siderne er lavet i et stykke glas uden kanter (buede hjørner). Akvariet er helt sort med heldækkende sort armatur. Armaturet kan åbnes foran ved tryk på en knap. Åbner selv pga. fjedre. Der er 6 stk neonrør i armaturet fordelt på 3 x 2 styk. Hver \"linie\" af rør kan tændes/slukkes seperat.

Med til akvariet følger et originalt sort skabsmøbel med et skab i hver ende til spandpumper samt hylder i midten.

Med til akvariet følger 2 stk. udvendige spandpumper der hver tager 1.200 liter i timen. Der er tale om en Fluval og en AM-TOP. Begge ca. 1 år gammel. Der er varmelegme og termometer med ligeledes.

Akvariet kører pt, så følgende medfølger:

Terariesand lyst (ekstra poser haves), 30 kg. Kenya-rock i flotte og dekorative stykker. Trærødder (flere større/flotte) som dog ikke er i akvariet pt. Større modul-stenhuler.

Fisk.

En harmonisk flok Frontosa 10 stk. mellem 7-12 centimeter
Et par Julidochromis regani
Et fuldvoksent VF Calvus par
2 styk Calvus yngel
4 stk. ancistrus

Håber I har mulighed for at hjælpe. Alt hjælp modtages med kyshånd.

Thulkie — 8. januar 2007, 15:08

Har set et akvarie der lyder som dit i min lokale handel. Dog meget mindre, ca. 250 liter. Der koster det vist 2-3000.
Vil sige (uden at have set det) at du kan sælge det for en god sjat. 6000-8000. Kender ikke efterspørgsel på de der buer, men vil skyde på det.

Mvh.
Thor

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.