Akvariet går dårligt :(

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

DarkCEna — 1. januar 2007, 20:28

Hej alle sammen.
Jeg har lige et spørgsmål, nu hvor mit akvarie bare går ned af bakke... jeg har to kørende og det ene køre fint.
Men det på 80 l hvor der kun er guppy'er + yngel og neonfisk går helt galt.
Jeg har alt for højt nitrat og nitrit og kan bare ikke få det ned.
Jeg har været ude og købe flere planter så der er 7 store planter i det nu.
Har også skifte vand mange gangen inden ynglen kom, og fjernet deres afføring.
Men den er stadig alt for høj, og mine fisk dør bare en efter en.
Hvad kan jeg gøre for at få den hurtigt ned???


De bedste hilsner
Brian

Opfer — 1. januar 2007, 20:35

Prøv engang at måle det vand du kommer i akvariet. Altså det der kommer ud af din hane. Er det fyldt med nitrit og nitrat så kommer det jo ud på et. Ellers ville jeg fortsætte med at skifte vand. Der går noget tid inden det hele kan følge med igen nemlig, så et vandskift er ikke nok. Men skift vand hver dag i 1-2 uger og tjek værdierne hver dag.
Held og lykke

De bedste hilsner
Opfer

XXXX — 1. januar 2007, 20:37

og de vandskift skal være rigtig store gerne over 50%
men hvad har du i af filter i akvariet og hvor mange fisk er der


Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen

DarkCEna — 1. januar 2007, 20:39

Hmm. ved ikke lige hvilket filter det er. det er bare det der fulgte med til akvariet.
Der går 9 neon og ca 10 guppyer også 7 unger...

men kan jeg godt skiftet vandet selvom min yngel går i en fødekasse der er i overfladen???
og jeg plejer at skifte over 50% af vandet, det har jeg gjort ca 1-2 uger inden ynglen kom (det er ca 1 uge siden nu)

De bedste hilsner
Brian

XXXX — 1. januar 2007, 20:40

syntes det lyder underligt
kunne tænkes du måske også fodre for meget
ellers prøv som opfer siger at måle dit vandhanevand

Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen

DarkCEna — 1. januar 2007, 20:42

Hmm. okay prøver jeg så at gøre. men er der ingen måde man kan få det ned på. det er jo ikk ligefrem billigt at købe fisk hele tiden fordi der dør ca 1-3 om dagen.


De bedste hilsner
Brian

Opfer — 1. januar 2007, 20:43

Ja du kan godt skifte vand selvom dit yngel går i overfalden. Det følger vel vandets overflade?? Ellers så kom dem i en spand imens, Du skal hvertfald igang med noget vandskift, hvis ikke du skal miste dem alle, din yngel kan også nemt bukke under eller blive nogle kedelige skvat hvis ikke du gør det.

De bedste hilsner
Opfer

XXXX — 1. januar 2007, 20:45

hvis det ligger i dit vandværksvand er der ikke lige noget jeg kan komme på, tvivler dog på det er det
ellers bliver du ved med at skifte 50% hver dag
Og så fodre du en gang dagligt

Hvad måler du værdierne med og hvad er tallene

er der noget at se på fiskene
Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen

DarkCEna — 1. januar 2007, 20:45

Hmm. okay. så vil jeg da bare skifte vand nu...

tak for hjælpen.

De bedste hilsner
Brian

Anti-Pjerrot — 1. januar 2007, 20:58

Hvordan behandler du dit filter?

Thulkie — 1. januar 2007, 21:49

Ja, det kunne godt være filteret. Hvis der ikke er nogen bakteriekultur, kan nitrit og nitrat ikke nedbrydes. Har du skyllet dit filterindhold med varmt vand? Eller bare renset det meget grundigt?

Mvh.
Thor

Kryfling — 2. januar 2007, 11:13

Hej
Hvis jeg var dig, så ville jeg købe et ordentlig bundt hornblad. Det vokser hurtigt og vil reducere nitrit og nitrat. Derudover kan ynglen gemme sig i det, og så behøver de ikke at gå i en fødekasse.
Jeg har masser af hornblad i mine akvarier og jeg har ingen problemer med nitrit og nitrat.
Godt nytår!
Mvh.
Mikala

andreas-p — 2. januar 2007, 11:23

men det hjælper jo ikke noget med hornblad nu
det skal jo ned med det samme og der ville jo gå et par dage før
det ville falde hvis det over hovedt ville
med hornblad

mettekim — 2. januar 2007, 11:27

Hej Brian
Ligesom #13 vil jeg også råde dig til at købe nogle 'effektive' planter, og jeg vil anbefale en eller flere javabregne plantet på en trærod, fordi den så kan optage nitrat direkte fra vandet!

De bedste hilsner
mettekim

larsballe — 2. januar 2007, 11:54

Du skal også have fokus på filteret, det må kun skylles i lunkent vand en gang imellem, ellers ødelægger du den bakteriekultur, der fjerne nitrat, nitrit og andre skadesstoffer. Det lyder ikke som om du har for mange fisk, men det kunne alligevel være en ide med ekstra filterkapacitet.

Hvis du er fingernem er et filter bag en baggrund både usynligt, effektivt og relativt billigt, se her: http://www.akvariesiden.dk/akvariet/vis_artikel_ny.php?id=514. En løsning for de lidt mere dovne (som mig) er at købe baggrunden færdig (fås fra 180,- og op til 3.000,-) og sætte den op som nævnt i artiklen med filtermaterialer bag. Giver også et pænere indtryk (se billede).

Filtermuligheder (i stigende prisrækkefølge):
- sæt en ekstra filtersvamp udenom indsugningen til dit filter (løs filtersvamp modificeret med hobbykniv)
- et (ekstra) indvendigt filter (der kan fås ekstra filterkassetter til at sætte på - set fra 100,-)
- et (ekstra) hængefilter (fylder ikke i selve akvariet - set fra 140,-)
- et spandefilter (kan gemmes helt væk - set fra 400,-)

Alt ovenstående forudsætter naturligvis at det ikke er dit ledningsvand, der giver problmet, så mål først dette.

De bedste hilsner
Lars Balle Andersen



Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.