Multi og brevis

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

maciej — 26. december 2006, 23:59

kan neolamprologus multifasciatus og neolamprologus brevis gå sammen i et 54l akvarie

og hvis de kan, kan de så godt krydse hinanden jeg mener at ungerne blir en krydsning mellen de to fisk

Mvh.
maciej (magic)

jonasl — 27. december 2006, 00:02

For det første ville jeg ikke holde brevis i et 54l, og for det andet efter hvad jeg har hørt osv. så tror jeg heller ikke at det er en så god at holde 2 sneglehuselegere arter sammen.

Mvh.
jonasl

maciej — 27. december 2006, 00:04

okai kan jeg have andet gående med multier

ps tak for det hurtige svar


Mvh.
maciej (magic)

jonasl — 27. december 2006, 00:10

Du kan holde dem sammen med 1-2 alm ancistrus sp. men så skal du huske at have et stykke rod, og så skal du undgå kalk.

Mvh.
jonasl

cab — 27. december 2006, 08:34

Afhængig af din indretning kunne du evt. også holde nogle Julidochromis transcriptus sammen med dem. Du skal så indrette den ene ende med en masse sten så de kan få nogle huler at lege i.

Mvh.
Carsten
www.hojleddet.dk

zardor — 27. december 2006, 08:46

Det bliver måske lidt klemt i 54 liter, multierne kan sagtens fylde sådan et og mere til helt alene.

Med venlig hilsen
Christian

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.