Cabomba erfaringer osv.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #863966 — 18. december 2006, 22:11

Har som akvarist ofte stået med et akv. som trængte til lidt fylde eller helt nye planter.
Og da fiske og plantepusheren ikke sjældent ikke har en skid spændende,
har jeg en i mellem fyldt lidt ud med Cabomba\'er.
Min erfaring er dog at det er en plante som ikke har nogen lang levetid, den vokser og vokser når så overfladen læner sig lidt, derefter er det smuldre tid og planten dør langsomt hen, enkelte skud kan leve lidt endnu,
men er ikke værd at se på.
Da det er en plante der ikke har min store facination, bekymrer det mig egentligt ikke den dør da jeg som regel har fundet det jeg søgte i mellem tiden.
Dog har det dog pirret mig lidt, hvordan den holdes så den lever længe/ formeres osv.
Nogen der ved noget om denne plante?
Mvh.
martinBang

Morten Lyngsaa — 18. december 2006, 22:17

Det er et problem, at få denne kønne plante til at vokse ordentlig. Hvis den ikke får lys nok, det kan også hjælpe at tilsætte co2.
Mvh.
Morten Lyngsaa

BJ — 18. december 2006, 23:18

#2 Ingen planter trives ved for lidt lys, alle planter har glæde af co2.

Der findes, stort set, ikke planter som "er et problem", men der findes masser af akvarister som glemmer at sætte sig ind i planternes levebetingelser, inden de køber planterne.

Kort sagt: Sørg for godt med Lys/gødning samt CO2, så gror stort set alle planter.
Venligs
BJ

Bruger #863966 — 18. december 2006, 23:21

De får masser af lys, men kan nu se de er ved at gå i opløsning de har nået toppen af akvariet, klipper man dem ned?

Mvh.
martinBang

Anti-Pjerrot — 18. december 2006, 23:48

#4 Hvad er masser af lys?
forstået ved hvor stort akvarium, og hvor meget lys.

Giver du den makronæring og mikronæring?

Giver du den CO2

BJ — 18. december 2006, 23:48

Hvor meget lys er "masser af lys"?

Venligst
BJ

redep — 18. december 2006, 23:49

Mine får osse masser af lys... har endda lige skiftet reflektorer og rør... og jeg tilsætter både gødning og CO2... men de dør alligevel...

De bedste hilsner
Peder

Anti-Pjerrot — 18. december 2006, 23:54

masser er lys er det 10000lux?

30000 lux

100000 lux

er 10000lux masser af lys?

redep — 18. december 2006, 23:57

Jeg har et 250 l med efektline amatur... er det ikke nok...?

De bedste hilsner
Peder

BJ — 18. december 2006, 23:57

#8 hehe
Venligst
BJ

Bruger #863966 — 19. december 2006, 00:00

Bruger et stadion lys anlæg så de får masser af lys, og jeg mener masser af lys uden at komme med nogen lux.
Har haft akvarier siden jeg var 10-12 år så ved udemærket godt hva lys nok er.
Nye rør overalt, men erfaringsmæssig konklusion er at det er en plante man har go glæde af i 3 mdr næppe mere.

Mvh.
martinBang

BJ — 19. december 2006, 00:01

#9 Du taler sikkert om 2xT8 ?
Det er LANGT fra noget der ligner "masser af lys"
Venligst
BJ

Anti-Pjerrot — 19. december 2006, 00:03

#11 - så må problemet jo ligge andet steds.

Hvordan med gødning? Får planten både nok mikro, makro og CO2?

Hvad med temperaturen?

Anti-Pjerrot — 19. december 2006, 00:06

#9 du skal op i ca fire gange så meget før du kommer op på middel lys

BJ — 19. december 2006, 00:06

#11 Hvis du seriøst ønsker hjælp til at opklare hvorfor du ikke kan få planten til at gro, ja ikke engang overleve, er du nød til som et minimum at fortælle hvor mange Watt du har, og gerne hvordan du gøder samt med hvad ?

Planten mistrives fordi du ikke tilfører hvad den behøver.
Venligst
BJ

Bruger #863966 — 19. december 2006, 00:07

Normalt kører jeg med en temperatur på 26 grader. micro og macro hvad er lige det for noget.
Har brugt ler gravet op i naturen i bundlaget samt flydende plantegødning, vandskift hver uge 20% af akvariet.

Mvh.
martinBang

Bruger #863966 — 19. december 2006, 00:08

De gror sku fint til de når toppen af akvariet så går de ud, hva gør i andre, klipper i dem ned. og gensår dem?

Mvh.
martinBang

Anti-Pjerrot — 19. december 2006, 00:19

At en plante gror til toppen af akvariet er ikke et definitivt tegn på at den trives. Mange stængelplanter gror hurtigt og højt, men er ikke sunde, og kan derfor ikke holde ret længe.

Anti-Pjerrot — 19. december 2006, 00:20

Ang. genplantning, så klip dem ned på midten lige inden de når toppen, og genplant dem ved siden af de gamle

Jonse — 19. december 2006, 09:16

ja gør som #19 siger, det plejer at holde meget godt..

Med venlig hilsen
Jonse

Bjarke — 19. december 2006, 23:16

Cabomba ER en problematisk plante.
1. Den skal have mere lys end der er i et standard akvarium.
2. Den skal have surt vand. (pH under 7)

Jeg har haft mange forskellige krævende planter, men har aldrig haft held med Cabomba.
Selv med godt 0,75W/l har jeg ikke kunnet holde den. Min pH ligger mellem 7 og 8 hvilket nok er grunden.

Mvh.
Bjarke

BJ — 22. december 2006, 22:23

#21
Det er misvisende at kalde en plante problematisk fordi den kræver meget lys og lav ph.
Så længe de forhold planten kræver for god vækst er kendt, er det ikke planten der er problemet.
Som du selv skriver, så kender du sikkert grunden til du ikke har haft held med planten, men med den rette teknik så vil planten helt trives.

Selvom det kan være problematisk at have $ nok til teknikken, går jeg ud fra det ikke er den form for problematik vi taler om.

Venligst
BJ

Bjarke — 22. december 2006, 23:31

#22
Sådan synes jeg ikke man kan stille det op.
Med det du skriver, må du mene at ingen planter er problematiske hvis man kender deres krav.
Hvad hvis det er 3 krav som et standard akvarium ikke opfylder? f.eks. lys mængde, Ph og CO2. Eller endnu flere krav

Hvis kravene for en plante ikke er til stede i 98% af alle akvarier, og man ikke kan udbedre dette på en simpel måde. Så må en plante da siges at være problematisk?
Cabomba bliver solgt hos stort set alle akvarieforretninger. Derfor er der rigtig mange der har haft en kedelig oplevelse med denne plante. Det i sig selv kan vel siges at være problematisk.

For at sætte det på spidsen:
Vi kender teknikken til at flyve til månen, men det er stadig et problematisk projekt. Også uanset hvor mange $ man sidder inde med.

Mvh.
Bjarke, der mest skrev dette indlæg for diskussionens skyld :-)

BJ — 23. december 2006, 12:16

#23

Citat: der mest skrev dette indlæg for diskussionens skyld :-)

Jeg skrev indlæget af ca. samme grund, for jeg kunne godt tænke mig at der skete en holdningsændrig, fra at nogle planter er et "problem", til at ,med den rette teknik, så lykkdes de krævende planter også.

Der er intet problem i af få den nødvendige lysmængde, der er intet problem i at styre ph og det er ganske simpelt at oprette fornuftige nærringsforhold (jeg anser det ikke som et problem at tilføre gødning)
Sørger man derefter for at købe de planter der trives under de forhold man kan tilbyde, hvad er så problemet?
Det problem jeg ser er en manglende forståelse for at nogle planter kræver mere end vand og den smule lys der følger med et standart akvarie.

Eks.:
På et tidspunkt, inden jeg fik planter som hovedeinteresse, så jeg nogle flotte røde stængelplanter hos den lokal forhandler, som bare sagde : Ja tak. og pakkede dem ind til mig, uden at fortælle noget om plantens behov, (jeg havde heller ikke spurgt)
Efterfølgende blev jeg ret fortvivlet over, at de flote røde planter kom til at se mildest talt grimme ud, ja de knap nok overlevede.
Det var disse planters manglende vækst der formede min planteinteresse.
EFterfølgende har jeg indrettet mit akvarie så jeg kan tilbyde Rotala macrandra´en nogle fornuftige leveforhold, og den nu gror som død og h........, helt uproblematisk.
Planten betegnes som meget vanskelig, men reelt kræver den bare mere lys/co2+ gødning.

Venligst
BJ

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.