Prinsessen af burundi unger

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

ditte — 7. november 2006, 20:01

Haløjsa jeg er bare så glad , jeg opdagede her til aften at mine
Burundi har ynglet . jeg har kun hafte dem en månede og slet ikke opdaget at de havede lagt æg ..
hvad skal de have at spise ? jeg læste på den side at i starten lever de af agler er det rigtigt ??
Med venlig hilsen
Ditte



ditte — 7. november 2006, 20:04

ups det var vist et uheld at tråen ligger her .

Med venlig hilsen
Ditte

darklord — 7. november 2006, 20:31

Så er det begyndt...
Mine lagde æg hver 3-4 uge,ogselv om jeg havde andre fisk i akvariet og intet gjorde for at fodre dem op(udover et par gange),så var der altid nogen der overlevede.Så du skal nok få en vrimmel af unger.

nikitani — 7. november 2006, 20:41

Stort tillykke med forøgelsen 🙂

De bedste hilsner
Linda

jan — 7. november 2006, 20:43

Levende nauplier (artemia), afskallet artemia, knust flagefoder.

Tillykke med dem, du vil snart drukne i unger, men søde er de og en utroligt flot cichlide.

Med venlig hilsen
Jan Andresen - malawijan.dk

kenned — 7. november 2006, 21:05

hey

tillykke med de små..
lige et spørgelsmål på vejen, har efter hånden snakket med et par stykker om prinssen af burundi, og der er noegn der mener der er lidt hidsig nogen der siger at de ikke har oplevet at de har gjort nogen skade ?
hvad er jeres mening og hva har i oplevet med dem?

Mvh.
kenned

jan — 7. november 2006, 21:15

Hejsa
De går totalt amok når de yngler.
Jeg har haft dem i 56 - 128 - 530 og 720 liter og hver gang har jeg troet at nu gik det, men det gik ikke.
Selv mod sneglehuslegere rottede de sig sammen og angreb dem.

http://karl-henrik.dk/index.php/15313

Med venlig hilsen
Jan Andresen - malawijan.dk

ditte — 7. november 2006, 21:17

tak .. jeg syntes ikke mine virker så hidsige . jeg har 5 i alt de 2 som har fået unger er selvfølig noget på vagt men det er nu lige som om at de andre 3 holder sig i deres ende af akvariet , men hvis der alligevel skulle komme en fremmede i nærheden af ungerne laver forældrene et slags skindangreb , jeg syntes ikke det virker voldsomt , men jeg har hørt fra andre at ikke alle fisk er ens selv om det er samme race nogle er måske mere hidsige end andre ..

Med venlig hilsen
Ditte

ditte — 7. november 2006, 21:19

nu skulle jeg måske også lige sige at jeg kun har Prinsessen af burundi i mit akvarie .. jeg fik nemlig at vide da jeg købte dem at jeg ikke skulle sætte dem sammen med andre . så jeg besluttede mig for at holde et arts akvarie ..

Med venlig hilsen
Ditte

jan — 7. november 2006, 21:25

Jeg er helt vild med dem og har at par gange om året et Prinsesse akvarium.
Det tror jeg også du får meget mere glæde af og absolut mindre bekymringer med 🙂

Med venlig hilsen
Jan Andresen - malawijan.dk

kenned — 7. november 2006, 21:26

okay, det er ikke nemt for skal have nogen N brevis i mit 250L men vil gerne have mest en art mere i..

Mvh.
kenned

ditte — 7. november 2006, 21:32

jeg ved ikke om de ville kunne gå sammen . ved bare at mange råder til at have Prinsessen af burundi for sig selv .. måske skulle du spørge en mere afaren hvis du gerne vil prøve . Måske Malawijan har et råd ??

Med venlig hilsen
Ditte

kenned — 7. november 2006, 21:34

jah det har jeg os hørt fra nogen stykker..
har prøvet at spørge folk inde på cichlids.dk der skulle være noegn kloge hoveder især hvad cichlider angår..

(der er os mange kloge mennesker herinde) 😉

Mvh.
kenned

ditte — 7. november 2006, 21:37

jaa mon ikke :-) .. Den der N Brevis er det dem som er billede af i din profil ?? den er ellers flot

Med venlig hilsen
Ditte

kenned — 7. november 2006, 21:42

heeh nej det er Gyrinocheilus aymonieri (skulle jeg mene men er ikke sikker på det men blev jeg enige med nogen herinde fra.. 🙂
også er der ind netsmerling os..

Mvh.
kenned

kenned — 7. november 2006, 21:43

der var breviserne 🙂
http://www.akvariesiden.dk/fisk/vis_fisk_ny.php?id=103

Mvh.
kenned

Opfer — 7. november 2006, 22:00

I Zoo city har de et flot flot udstillings akvarie med Prinsessen i, der fortalte han mig at de aldrig fodre ungerne. De fodre kun de voksne. Ungerne lever af de grønlige alger der er på stenene.....

De bedste hilsner
Opfer

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.