Unger fra kobber pansermaller

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Polle — 3. november 2006, 21:48

Hej Alle
Jeg har været så heldig at mine kobberpansermaller har lagt æg (hvilket jeg har omtalt i en tidligre tråd), jeg tog nogle af æggene og lagde dem i en skål med en luftsten. Der gik et par dage så kom der unger ud af ventetiden. De er godt nok meget små. Efter en dags tid fodrede jeg dem med afskallet artemia æg. Dette har jeg nu gjort i et par dage. Nu til mit spørgsmål. Hvad gør jeg for at skifte vand i skålen. Det er ikke nemt at tage vand op af skålen uden at få unger med. Det er jo nogle meget små fisk, så det er ikke til at se om der kommer nogle med det vand jeg vil smide ud, der skal jo næsten en lup til at se de små fisk.

Hilsen
Polle

Jess Laursen — 3. november 2006, 22:00

hej..
tillykke med de små!! ja du skal nok ikke bruge en hævet;)! hvad med at bruge et glas som "skovl" så kan du jo se om der kommer nogle med!

Mvh.
Jess Laursen

Ravnox — 3. november 2006, 22:07

Tillykke med de nye små.
Glasset lyder som en god idé, eller brug en 10-20 ml engangssprøjte de er forholdsvis nemme at se igennem.

--- Niels

legoand — 4. november 2006, 01:52

http://akvariesiden.dk/akvariet/vis_artikel_ny.php?id=405
kan den bruges, eller er de for små?

Hilsen
Legoand

Bruger #783265 — 4. november 2006, 07:02

I mine yngel-akvarier bruger jeg en luftslange med en luftsten.
Luftstenen smides ned i vandet og et sug i den anden ende, får vandet til at løbe ned i en spand. Luftstenen blokerer, så der ikke smutter yngel med i spanden.

Det tager sin tid, men det virker :-)

Mvh.
Lars

Polle — 4. november 2006, 10:37

Jeg vil se om jeg kan fange ungerne, for det er ikke kun vand jeg skal have væk, det er også det skidt som er tilbage efter at de er klækket, og så er der jo også lidt rester af mad og andet affald.

Hilsen
Polle

soffi — 4. november 2006, 10:40

Jeg bruger også en lille luftslange til at støvsuge med, så støvsuger jeg det over i en lille skål, når jeg er færdig kigger jeg efter om der er smuttet et par unger med, de kan så evt. fanges ved lige at suge dem op i slangen og smide dem tilbage hvor de skal være.

Mvh.
Svend

Bjarne — 4. november 2006, 12:43

Hej
Som #7 Soffi. Du er nød til at suge skidtet og foderresterne op. Brug evt. en hvid spand, der er de nemmere at se hvis der lige er smuttet en unge med.

De bedste hilsner
Bjarne

Polle — 4. november 2006, 14:03

Jeg takker for svarerne og slutter tråden hermed

Hilsen
Polle

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.