Rejer og kampfisk spørgsmål!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
wasabi — 29. oktober 2006, 10:16
REJER: Jeg har fået to slags rejer 7 stks rcs rejer og 5 stks amano. Nu håber jeg at det er blendede køn, men hvor store skal de være før de yngler? Kan man på amano se om det han el hun? Hvorn ser jeg at de yngler? Kan man tydeligt se æggene? Og skal de have noget specielt mht bolig,mad m.m.???? Har aldrig haft rejer før, så erfaringer søges!
KAMPFISK: Når jeg besøger diverse akvariebutikker ser jeg gang på gang kampfiskehanner i små plastboxe á ca 10x10x10cm, deres haler rammer for det meste bunden....og det ser bare så trist ud at de skal være der! Hvorfor vælger man altid denne løsning? Er det godt for fisken? Hvorfor er de der? Hvad mener I andre om dette når I ser det? jeg kan sagtens forstå at man ikke kan have seperate akvarier til enkelte hanner i en butik,respekt for det, men det giver alligevel et stik i hjertet,hver gang jeg ser dette. Kun i sjældne tilfælde ser jeg at kampfiskehanner svømmer i et akvarie og ikk en box!
Jeg håber at I gider at besvare de to slags spørgsmål jeg har??? God morgen til Jer alle o´g hav en dejlig søndag!
Kærlig hilsen
wasabi
Defterdar — 29. oktober 2006, 10:27
De ser da også så triste ud, men det gør alle kampfisk nu engang, synes jeg.
Lihn — 29. oktober 2006, 10:30
Kampfisk: Mht. til kampfiskene, er det nok fordi at de ikke kan gå mad alle fisk. F.eks. er det ikke ret mange der har gode erfaringer med gupser og kampfisk, da de finder på at ødelægge hinandens haler. De akvarier de er i er der hvor de kan gå. Når man holder tilbud på kampfisk og de bestiller 40 stk. hjem eller lign. så har de muligvis ikke plads til dem i akvarierne, og kampfisk er ikke så sarte mht. til plads. Så derfor kommes de i små tanke. Derfor der er så mange små akvarier i sådan en reol som denne.. http://akvarieudstyr.dk/database/vis_produkter.asp?ProduktID=4812
Opdrætterne kan ske at holde dem i syltetøjs glas..
Mvh.
Jacob Lihn
Soulen — 29. oktober 2006, 10:31
Mvh.
Heine Espersen
Lihn — 29. oktober 2006, 10:33
Mvh.
Jacob Lihn
Lihn — 29. oktober 2006, 10:34
Mvh.
Jacob Lihn
Lihn — 29. oktober 2006, 10:44
Mvh.
Jacob Lihn
Lihn — 29. oktober 2006, 10:45
Mvh.
Jacob Lihn
Lihn — 29. oktober 2006, 10:47
Mvh.
Jacob Lihn
Villads — 29. oktober 2006, 11:29
Kan du så fise ind og knipse et guppyhanner så jeg se at det også dur til det :-)
Undskyld jeg braser ind i din tråd Wasabi,men Jacob skal altså holdes til ilden :-)
Med venlig hilsen
Villads
Carhartt — 29. oktober 2006, 11:38
De siger at de ikke behøver mere plads end det for det er labyrintfisk og de behøves ikke have meget ilt i vandet.. :/
Men der er faktisk også nogle stykker hvor kampfiskene kommer i hver sit akvarie sammen med andre slags fisk i Odense, jeg tror faktisk det er alle forretningerne i Odense undtagen den inde på Nyborgvej da har de dem i sådan et lille bæger hvor man måler mad til hunde og katte.. (ikke misforstå mig den på Nyborgvej er rigtig god.. Altså forretningen og de ved meget om akvarier og har altid gode råd..) 🙂
De bedste hilsner
Carhartt
wasabi — 29. oktober 2006, 12:33
Mht amano kan jeg ikke forstå du siger at det svært at avle på, for jeg har netop fået det af en ven der nu har over 100 af dem i akvariet, og har derfor fået lov til at tage alle dem jeg har lyst til. Jeg synes de store ligner krebs, rettere mini mini hummere! Den største jeg fanhede var ca 5 lang...den ser ret uhyggeligt ud!
Og han har slet ikke haft saltvand el noget for de rejer, næhh de har pjasket rundt i hans akvarie i 3-4 mnd hvor de så har vokset sig til kæmper og fået mange mange mange unger...det jo helt vildt! Men siger du man ikk ka på dem, så kan det vel ik være amano, men vi har købt dem som amano!
Kan disse rejer godt finde på at æde yngel? Jeg har rcs i yngleakvariet og de er omkr 2 cm lange pt. ku de finde på at guffe rejerne?
Nu har jeg givet alle fiskene lidt tørrede blækspruttearme og de kan rejerne åbenbart godt lide, men hvad ellers spiser de? Jeg ved at jeg med det samme vil stoppe med at fodre m rejer da det er for babarisk efter min smag!
Kærlig hilsen
wasabi
Lihn — 29. oktober 2006, 16:07
Hvis de ikke har gået i saltvand, så er det IKKE amano rejer din ven har, så er de ihvert fald ikke ret gamle. For det er efter en vis tid de skal i saltvand.
Hvis du har store fisk sammen med dine RCS unger så vil de helt sikkert spise ungerne. Rejerne tror jeg ikke selv spiser ynglen, (eller det er jeg faktisk HELT sikker på de ikke gør). ;o) Det er derfor jeg KUN har RCS i mit lille 15 liters akvarie. Bare vent, hvis du har dem i et akvarie kun med dem i.. Ja, så er der 100 om en måned.
Mvh.
Jacob Lihn
MOK — 29. oktober 2006, 19:51
Mvh.
Morten
Lihn — 29. oktober 2006, 19:53
Mvh.
Jacob Lihn
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.