Højere temp ved medicinering ?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
happybent — 26. oktober 2006, 18:24
Har et 128 liters akvarie med omkring 22 platy'er, 2 sugemaller og ca 20 neonfisk. Nogle af fiskene har svamp, har behandlet med esha 2000 og Exit, som hjælper mod svamp og hvide pletter. Det er blevet bedre, men jeg synes stadig der er lidt tilbage, så jeg har derfor skiftet vand i dag og givet dem en ny dosis.
Nu er spørgsmålet bare om det ville hjælpe at hæve temperaturen fra de nuværende 26 grader til omkring 29-30 grader. Ville det hjælpe mod mine sygdomme ? Eller ville mine fisk ikke kunne holde til den forøgede temp?
Fiskene gnider sig lidt mod planterne, så tror også de er ramp af parasitter(det skulle Exit bla. hjælpe i mod)
Håber på et hurtigt svar 🙂
Hilsen Jakob
jonasl — 26. oktober 2006, 18:27
Mvh.
jonasl
happybent — 26. oktober 2006, 18:33
jonasl — 26. oktober 2006, 18:43
Mvh.
jonasl
happybent — 26. oktober 2006, 18:51
jonasl — 26. oktober 2006, 19:10
Mvh.
jonasl
happybent — 26. oktober 2006, 19:18
Fætter guf — 26. oktober 2006, 19:43
Jeg vil bare sige at jeg ikke er enig med Jonasl. Du skal gøre som producenten skriver. Det er regel nummer 1 vedr. medicinering: Læs på pakken og gør præcis som der står.
Noget andet er, at når neon og platty begynder at blive syge i større stil - så er der store chancer for at næsten alle dør. Jeg har prøvet det flere gange, det er ligesom om at de giver op i fællesskab.
Mvh.
Fætter Guf
Bruger #783265 — 26. oktober 2006, 20:43
Gør som der står i vejledningen til medicinen. Producenten ved hvordan medicinen virker bedst.
Nogle typer medicin kræver at der ikke filtreres og i de tilfælde tages filteret fra og man lader det køre i en spand, således at bakteriekulturen i filteret bevares. Hvis producenten ikke skriver i vejledningen at der ikke må filtreres, skal du bare lade filteret køre.
Mvh.
Lars
jonasl — 26. oktober 2006, 21:53
Mvh.
jonasl
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.