Sværddrager med unger

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

lonera — 23. oktober 2006, 18:10

Tak for rådet. Er der noget specielt man kan gøre for at så mange unger som muligt overlever. Jeg har købt mad specielt til unger.

Mvh Lone

C-lotte — 23. oktober 2006, 18:13

Kan se du er ny, velkommen til. Du behøver ikke oprette en ny tråd for at svare, du går bare ind i tråden igen.
En admin kan låse denne tråd.

Med venlig hilsen
Charlotte

lonera — 23. oktober 2006, 18:23

Okay 🙂 tak for tippet. Kan jeg gøre noget ekstra end a købe fodder til unger for at så mange unger som muligt overlever?

Mvh. Lone

Janne — 23. oktober 2006, 19:07

Denne tråd er en fortsættelse af: http://akvariesiden.dk/forum_ny/forumview.php?cat=12&id=305201.

Mvh.
Janne

KasperK/Lolland — 23. oktober 2006, 19:16

Som nævnt er det en fordel, at tage ungerne fra forældre fiskene, da de lever efter begrebet "ungt kød er bedst". Rimelig tæt beplantning, masser af foder og rigelig med vandskift, så skal dine sværddragerunger hurtigt komme i en ædeuegnet størrelse.
Tørfoder kan du nøjes med at smuldre i små stykker, evt kan du købe nogle tørrede afskallede artemia og når ungerne får størrelsen til det ( ca 2 uger ) noget frossen cyklops.

De bedste hilsner
Kasper/Lolland

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.