Ny konkurrence sponsoreret af discusdanmark
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
gibson — 1. oktober 2006, 19:54
Denne gang gør det ikke noget man ved lidt om planter, men alle kan deltage og vinde. Vi har lavet et Akvategn - Planter. Spørgsmålene er godt blandet. Der er både lette og svære spørgsmål. Alle der deltager i konkurrencen er med i lodtrækningen om en præmie til ca. 2.000,- !!!
Præmien er sponsoreret af www.discusdanmark.dk (Husk det når du handler!)
Du kan deltage ved at besøge www.akvariesiden.dk/konkurrence (eller klikke på konkurrence i toppen)
De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt
gibson — 1. oktober 2006, 20:06
Akvategn - planter resultat!
Du tog testen d. 01.10.06
Den tid du brugte på prøven var 00:06:46
Du havde 6 fejl og du måtte have max 5 fejl.
De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt
Marya — 1. oktober 2006, 20:28
Men lige en ting, Gibson: I min profil står der nu "ja!", altså at jeg HAR tegnet, men det bør jeg jo ikke have!
Venligst
Maria Sørensen
soffi — 1. oktober 2006, 20:34
Mvh.
Svend
Sand — 1. oktober 2006, 20:40
Mvh.
SandSand
michy — 1. oktober 2006, 20:48
Med venlig hilsen
Michael Larsen
MOK — 1. oktober 2006, 20:51
Mvh.
Morten
elisabethen — 1. oktober 2006, 20:52
Mvh.
Elisabeth Schrøder
C-lotte — 1. oktober 2006, 20:52
Med venlig hilsen
Charlotte
MOK — 1. oktober 2006, 20:53
Mvh.
Morten
michy — 1. oktober 2006, 20:58
Med venlig hilsen
Michael Larsen
SweetEyes — 1. oktober 2006, 21:03
The requested URL /akvategn/newuser.php was not found on this server.
Apache/1.3.33 Server at www.akvariesiden.dk Port 80
Er det pga firefox?
Med venlig hilsen
Malene
C-lotte — 1. oktober 2006, 21:06
Med venlig hilsen
Charlotte
michy — 1. oktober 2006, 21:07
Firefox virker ALTID ! *S*
Med venlig hilsen
Michael Larsen
SweetEyes — 1. oktober 2006, 21:07
Med venlig hilsen
Malene
C-lotte — 1. oktober 2006, 21:12
Med venlig hilsen
Charlotte
Jacob — 1. oktober 2006, 21:12
mvh
Jacob (som ikke er plantenørd...)
Dr. Diemer — 1. oktober 2006, 21:25
Mvh.
Tue Diemer
michy — 1. oktober 2006, 21:30
Med venlig hilsen
Michael Larsen
Janne — 1. oktober 2006, 21:37
Mvh.
Janne
Finkeldinken — 1. oktober 2006, 21:50
#20: Du er for SEJ, lille dame! 😀
Gibson: Skal man bestå for at deltage i konkurrencen, eller er det alle, der har forsøgt sig, der er med i kapløbet?
Hehe...skal da lige vide, om jeg får noget ud af at STOR-blamere mig selv offentligt! 😀
De bedste hilsner
Lise
Janne — 1. oktober 2006, 22:02
Mvh.
Janne
MOK — 1. oktober 2006, 22:15
Akvategn - planter:
Ja!
1 forsøg, 4 fejl - tid: 00:31:38
Mvh.
Morten
luske — 1. oktober 2006, 22:39
Med venlig hilsen
luske
Finkeldinken — 1. oktober 2006, 22:44
OK...så står der 3 forsøg, og så bare fordi, jeg glemmer at trykke shift, når jeg søger på Google! ØV! Hvornår lærer jeg at koncentrere mig nok til ikke at kvaje mig på den måde?
Den ene gang var det efter første spørgsmål, og anden gang efter bare tre! 🙁
Nå! Men sidste gang huskede jeg at skifte imellem vinduerne når jeg søgte, og så gik det fint.
Jeg synes ikke, jeg lavede nogle "dummefejl", med mindre man tæller de to første fejltagne forsøg som sådanne...
Det gør man vist. Altså JEG gør. I min hjerne har jeg 6 fejl, og derfor IKKE bestået prøven, hehe... 🙂
Til gengæld vinder jeg jo CO2-sættet! 😀 ...håber jeg! 😉
De bedste hilsner
Lise
gibson — 1. oktober 2006, 22:55
De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt
jon — 2. oktober 2006, 09:50
Jeg tror at jeg havde flere fejl efter fem spørgsmål, end Janne havde efter 40!!
Ville ellers gerne have fingre i det CO2 anlæg.
Mvh Jon
Martin — 2. oktober 2006, 11:27
Janne — 2. oktober 2006, 11:59
Mvh.
Janne
MOK — 2. oktober 2006, 12:18
Mvh.
Morten
Janne — 2. oktober 2006, 14:28
Mvh.
Janne
MOK — 2. oktober 2006, 14:31
Mvh.
Morten
Janne — 2. oktober 2006, 14:33
Mvh.
Janne
MOK — 2. oktober 2006, 14:42
Morten
luske — 2. oktober 2006, 14:42
Med venlig hilsen
luske
michy — 2. oktober 2006, 15:52
Jeg er sikker på at det betyder vågne og opmærksome brugere med godt omløb i hovedet, snarere en det har noget med programøren at gøre *S*.
Fejlen er hermed rettet...
** TÆNK !! ..... Hvis microsoft rettede deres fejl lige så hurtigt som Akvariesiden.dk .......**
Med venlig hilsen
Michael Larsen
elisabethen — 2. oktober 2006, 18:31
http://www.bash.org/?14776
http://www.bash.org/?677737
Mvh.
Elisabeth Schrøder
Finkeldinken — 3. oktober 2006, 22:26
De bedste hilsner
Lise
ClausChristensen — 4. oktober 2006, 00:41
Mange virkeligt gode spørgsmål!
Jeg bestod .... 4 fejl I en hurig gennemløb - OK!
Men for en ordens skyld må jeg påpege at der er flere faktuelle fejl eller meget diskutable spørgsmål i testen!
Jeg tilbyder gerne at rette den igennem! (Jeg kan desværre ikke gå en ekstra gang igennem dem da man kun kan gennemføre testen en gang!
Hvis det har interesse troer jeg at jeg kender en sponsor på en test nr 2 eller flere præmier på test no 1 ;-)
Mvh
Claus Christensen
www.tropica.com
smolfie — 4. oktober 2006, 15:23
Du havde 10 fejl og du måtte have max 5 fejl.
Den tid du brugte på prøven var 00:31:12
elisabethen — 4. oktober 2006, 17:30
Mvh.
Elisabeth Schrøder
gibson — 4. oktober 2006, 18:33
kha@akvariesiden.dk
De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt
Leif — 5. oktober 2006, 15:55
Mvh Leif
ClausChristensen — 5. oktober 2006, 22:06
Jeg har kikket testen igennem igen og må konstatere at der ikke er så markante fejl at det betyder noget særligt for resultatet!
Der er 2 spørgsmål som har 2 principielt rigtige svar, hvis man kender til planter fra naturen eller den videnskabelige litteratur.
Dog er det sådan at hvis man har den viden, bør man nok også vide hvilket svar der må formodes at være det som "Quis magerne" gerne vil have!
Der er et enkelt spørgsmål hvor der egentlig ikke er et rigtigt svar angivet, men man kan godt regne ud hvad der er "tænkt" som rigtigt svar!
Så ingen undskyldning for ikke at få alle 40 rigtige! Hvis man Googler sig frem og er meget grundig 😉
Jeg var lidt for hurtig i første omgang og sjusk medførte mine fejl!
Igen igen - Akvategn - Planter - er et godt initiativ!
Claus
www.tropica.dk
Finkeldinken — 6. oktober 2006, 15:06
For fremtiden kunne der måske deles lidt op i den, så der bliver til en Pl.antetegnBronze for noobies og dummies (mig, bl.a. 😉 og en sværere PlantetegnSølv for de viderekommende?
Og så mangler vi bare en Planteartsliste i profilen, som jeg før har foreslået, men den skulle være på trapperne (eller ihvertfald tasklisten) så det er bare fantastisk 😀
Jeg holder meget af AS - blandt andet fordi, I admins er så åbne for forslag, og konstant udvikler siden, og holder den spændende med konkurrencer osv. Og de seje sponsorer! - Det er sgu rart at komme ind på en side som AS, hvor samtlige bannerreklamer er relevante for sidens emne og dermed vores fælles hobby.
(Istedet for så mange andre sider, hvor der er reklamer for "Gratis Porno", Abonnementer for dette og hint, "Køb en kam og Red barnet", "Tillykke, du har vundet 10.000.000 Euro - klik hér for at se betingelserne" og "Brug vores datingsite for thailandske, ukrainske og nigerianske piger - find en smuk, sød og lydig kæreste, der elsker dig over alt på jorden (Første put er gratis, og der er tilbageleveringsgaranti...)
...Puuuha...måske er jeg lidt sippet, men den slags irriterer mig sgu...
TAKTAKTAK! Fordi I ikke er hoppet på den vogn AS! 🙂
De bedste hilsner
Lise
gibson — 6. oktober 2006, 16:19
Mange tak Lise. Det skyldes nok vi ikke er så kommercielle. Ingen tvivl om at hvis det var profit det hele handlede om, så skulle vi have et marketingsfirma til at hælde reklamer på siden med høje klik og eksponeringspriser. Men så gad jeg ikke engang selv at besøge siden :-D Jeg lever med googlebanneret fordi de fleste reklamer er relevante.
Ja jeg kan ikke takke alle de sponsorer nok som støtter siden med bannere og store præmier. Det eneste jeg kan gøre tilgengæld er at placere mine egne indkøb hos dem, samt opfordre alle brugerne til at støtte dem der støtter os :-)
Så er der selvfølgelig de andre vigtige ingredienser - at der er så mange der vil besøge siden og at der er nogle der vil hjælpe med at udvikle siden. Ellers var der heller ingen der ville hælde præmier i siden!
De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt
AndreasDK — 9. oktober 2006, 03:32
Ved du egentlig om sponsorerne holder øje med hvor mange der kommer direkte til dem fra AS?
Jeg har aldrig selv gjort det, men faktisk burde man skrive "Fordi i støtter akvariesiden.dk!" hver gang man handler hos en af sponsorene.
Tror jeg vil forsøge at huske det til næste gang.
Venligst
Andreas Skjæmt Andersen
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.