Priser på akvariefisk.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Kareelia — 4. september 2006, 15:03

Hvor checker man bedst hvad prisen er på en bestemt art.
Hvis nu man fx er i tvivl om at man har gjort en god handel eller hvis man overvejer at anskaffe en bestemt fisk?

Et helt hypotetisk eksempel: Hvad koster en kobberpansermalle? 😉 😉

Med venlig hilsen
Karina

kim m — 4. september 2006, 15:06

En Corydoras aeneus koster normalt mellem 15 og 25 kr. alt efter størrelse, mængderabat osv.

www.findfisk.dk kunne være et sted at starte. Ellers må du pløje nogen af butikkernes sider igennem for at finde priser.

Mvh.
Kim Mathiasen

Kareelia — 4. september 2006, 15:10

Det ville være fedt hvis der var en måde at hvide et nogenlunde prisleje, men det er selvfølgelig svært med levende dyr! 🙂

Med venlig hilsen
Karina

kim m — 4. september 2006, 15:17

Ja. Det kommer også an på kvaliteten, om det er DK-opdræt eller Singapore/Tjekkisk masseopdræt.

Mvh.
Kim Mathiasen

Mike — 4. september 2006, 15:28

det er meget forskelligt.. nu siger kim at en kobberpansermalle koster mellem 15 og 25 kr, men jeg mener personligt ikke at en kobberpansermalle bør koste mere end 6-12 kr, idet de er lette at lave og hurtige at fodre op.

man må vel bare gøre op med sig selv om man synes man har lyst til at give den pris der er angivet for en fisk

Venligst
Mike Hermansen

West — 4. september 2006, 15:33

Du kan ikke sammenligne fisk ved at sammenligne priser. Det er udelukkende et spørgsmål om kvalitet. De SKAL ses!
En forretning køber måske en kobberpansermalle til 15 kr stk. og sælger dem til 30 kr. stk.
En anden forretning køber måske en kobberpansermalle til 5 kr stk. og sælger dem til 45 kr. stk.
En tredie forretning køber måske en kobberpansermalle til 5 kr stk. og sælger dem til 15 kr. stk.

Kareelia — 4. september 2006, 15:35

>#6 Ja, det har jeg også nogenlunde siddet og tænkt mig frem til.
Det synes jeg faktisk også er rimeligt! De er meget flotte dem jeg har købt, og jeg har efter priserne ovenfor at dømme fået en meget god pris. Så jeg er glad!

Med venlig hilsen
Karina

West — 4. september 2006, 15:35

#5 Jeg ved ikke hvor du kan få den fisk til den pris. Der er en privatperson, som vil have 10 kr stk. når han sælger til min forretning. Derfor har jeg sagt nej tak. Jeg kan købe i udlandet til en pris mellem 5 og 10 kr. stk.
6-12 kr. syntes jeg er helt hen i vejret. Det koster også strøm og foder, at lave fisk.

kim m — 4. september 2006, 15:49

Enig med Tonny.

Desuden er en "kobberpansermalle" ikke bare en "kobberpansermalle"

Der er de gustne og farvemæssigt lidt kedelige fisk som sælges som "kobberpansermalle", altså Corydoras aeneus. De har ikke meget med de "rigtige" Corydoras aeneus at gøre. De ægte kommer fra Trinidad og har meget mere farvespil. De fisk Tonny har på lager som "Corydoras gold stripe" er meget tættere på de oprindelige Corydoras aeneus.

Mvh.
Kim Mathiasen

maciej — 4. september 2006, 16:19

jeg var nede og købe 4 panda pansermaller de er 2,5cm fik dem for 50kr

Mvh.
tandkarpefreak´en

kim m — 4. september 2006, 16:20

4 stk. for en 50.- eller 50.- for en?

Mvh.
Kim Mathiasen

maciej — 4. september 2006, 16:21

4 for 50

Mvh.
tandkarpefreak´en

kim m — 4. september 2006, 16:23

Holy Crap. Det er billigt... men kvaliteten er formodentligt derefter? Tror ikke det er DK-opdræt... hvad mon de har fået at spise? Gammelt franskbrød?

Mvh.
Kim Mathiasen

maciej — 4. september 2006, 16:24

det er dansk opdræt

Mvh.
tandkarpefreak´en

maciej — 4. september 2006, 16:26

han har næsten kun dansk opdrættede fisk

jeg købte det sidste så derfor fik jeg dem for en billig penge heh

Mvh.
tandkarpefreak´en

brib — 4. september 2006, 16:27

# 2 : Find fisk har ikke været opdateret siden 02.02.06 Så den er der vist ikke meget spræl i mere :-)

Mvh. Stig / Lolland

kim m — 4. september 2006, 16:27

Hmm. En forretning ville ikke tjene mange kroner på de 2½-3 cm. Corydoras panda jeg kunne sælge dem så. De er fodret op på Tetra Tabimin, Tetramin flakes og afskallet artemia. Nægter at tro at de dér du har købt er fodret op med kvalifoder.

Mvh.
Kim Mathiasen

maciej — 4. september 2006, 16:31

for tre måneder siden købter han 100 1cm fisk og idag var jeg så nede for at købe nogen p.maller så havde ham 4 tilbage og så sagde han at jeg kunne få dem for 100 men jeg fik ham ned på 50

Mvh.
tandkarpefreak´en

kim m — 4. september 2006, 16:34

Nånå. hvor blev resten af de 100 af? Man sælger da ikke 1 cm. Corydoras? De er da altfor små og og sarte til alt det håndtering. Desuden kan man ikke lave en ordentlig sortering for defekter når de er så små.

Mvh.
Kim Mathiasen

maciej — 4. september 2006, 16:37

de gik i et karantæne akv ind til de var 2cm




Mvh.
tandkarpefreak´en

kim m — 4. september 2006, 16:42

Synes stadig det er i underkanten.

Mvh.
Kim Mathiasen

West — 4. september 2006, 18:33

Min pris for en Kobberpansermalle har i de sidste to år været 1 stk. 12,- kr og 5 stk for 50,- kr. Det er ikke ensbetydende med at det er dårlige fisk. Den Plettede pansermalle og Albino Kobberpansermallen sælges til samme pris. Det betyder bare, at der er lande hvor udgifterne i forbindelse med opdræt er meget lave. Og det skulle danske akvarister være glade for.
Panda Pansermallen er også kommet ned i pris, og Corydoras sterbai er nok den næste som vi "for smidt i nakken".

Mvh
Akvarie West
www.akvariewest.dk
www.akvarieforretningen.dk

jery — 4. september 2006, 18:55

Har indtryk af, at det ikke er så sjældent, at fiskehandleren sælger de sidste 4 stk. "almindelige" til tilbudspris, så han kan få renset beholderen og fyldt de nye fisk i, som han får i overmorgen.
Min lokale fiskehandler, som absolut kun gør i standardfisk til standardpris, får en gang i mellem lidt overskudsproduktion fra den lokale akvarieforening. Her for et halvt års tid siden havde han fået 3 kæmpestore og flotte Ameca splendens-hunner derfra - han anede ikke, hvad det var for nogle kræ, men det var nogle af de smukkeste eksemplarer, jeg havde set længe, så dem købte jeg - og jeg fik dem meeeget billigt, alene fordi jeg vidste, hvad det var for nogle. Godt nok måtte jeg så land og rige rundt for at finde en tilsvarende han, men hva' - så er der i hvert fald ikke indavl på mine Amecaer.
Og så kan jeg altså ikke få ondt i bagdelen af, at en fisk koster et vist beløb i en butik; der går ligesom også et beløb til husleje, el, vand, foder, evt. ansatte + en smule overskud til ejeren og lidt til kommende investeringer.
Ex. købte jeg 5 Multier privat for 80 kr. og så lige en enkelt fremmed (igen for at undgå indavl) hos Neonfisken for 50 kr.

Albatros — 4. september 2006, 19:23

Set i relation til dyrevelfærd er fisk alt for billige.
Det er som oftest de samme mennesker som tale ivrigt for velfærd, etik, ordnede forhold, modstand mod farvede- og genmanipulerede fisk og lignende, som ligeledes brokker sig over høje priser.

Hvordan hænger det sammen?
Nåe jaaa, æg fra burhøns er jo også billigere end æg fra fritgående høns!
De fleste er modstandere af f.eks. buræg, men der sælges stadigvæk tonsvis af buræg. Hvem er det så lige der køber dem?

Det var blot lidt til eftertanke.

Hilsen
Albatros

Finkeldinken — 5. september 2006, 17:19

Hmmm...jeg vil gerne give ekstra for ordentlig kvalitet (dyrevelfærd - indirekte, måske, men det hænger 100% sammen for mig) Mine bøffer og frikadeller er en anelse dyrere end mange andres, til gengæld har jeg med egne øjne set mine "deller" da de var i live - rende rundt i halm og mudder og drille hinanden, spise regnorme og trække i tov m.m....

Mit problem omkring priser er, at pris og kvalitet ikke ALTID hænger sammen. Jeg ville være ked af, at betale 45 kr for en fisk, som fiskehandleren har givet en femmer for i Singapore, men ville uden at blinke give 45 kr for en god dansk/svensk/tyskopdrættet kvalitetsfisk, som jeg VED har haft ordentlige (dyre) forhold.

Men hvordan lurer man forskellen, mon?

De bedste hilsner
Lise

Kareelia — 5. september 2006, 18:00

Ja, det vil jeg også gerne vide!
Prisen betyder jo ikke så meget hvis man ved det er kvalitetsopdræt.
Men man kan vel ikke forvente at butikken oplyser om det, kan man?

Med venlig hilsen
Karina

elisabethen — 5. september 2006, 18:05

Personligt glæder jeg mig til at se C. sterbai til 5 stk for 100 kr 😀

Man ja.. Man kan ikke sammenligne priser på dyr, som man kan på fx computerdele.

Mvh.
Elisabeth Schrøder

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.