Næsten nyopstart af akvarie

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

kyllebirk — 1. september 2006, 20:07

Hej
Jeg har lige (d.31/8) haft tømt mit akvarie, renset bunden, og kommet helt nyt vand i, fiskene har jeg stående i en stor spand imens.
Men, hvor lang tid skal der gå, før jeg kan sætte fisk i igen? Jeg har brugt ca 30-40 liter af det gamle vand (akvariet er på 440liter) og pumpen har jeg ikke renset, men sat den igang igen, efter jeg havde kommet vand i igen. Jeg har også kommet noget biostarter (sera biologosk) i, og vil også gøre det de følgene dage.

kyllebirk — 1. september 2006, 20:08

Det er forresten en udvendig pumpe...

Steffen Kbh — 1. september 2006, 20:13

Hvis de skal gå i spanden indtil akvariet er klar, så vil jeg kalde akvariet klar når det har en fornuftig temperatur.
Et akvarie i indkøringsfasen kan ikke være dårligere end en spand.

Vh.
Steffen Kbh

Steffen Kbh — 1. september 2006, 20:15

Hvorfor bruger du i øvrigt det biostarter? du har jo ikke renset filteret.

Vh.
Steffen Kbh

kyllebirk — 1. september 2006, 20:15

det er en spand med pumpe, luftfilter varme osv i, det skulle være fint nok.. det er en spand på 150 liter...
Akvariet er blevet varmet op til den rigtige temperatur..

kyllebirk — 1. september 2006, 20:16

Det var en fra en fiskeforretning der sagde jeg skulle komme det i, for st nedbrude nitrinen..

Steffen Kbh — 1. september 2006, 20:20

En spand på 150 liter, så forstår jeg.
Det der biostart, det kan (ikke skal) du bruge til at starte filter op. Du har nettop ikke renset dir filter, så det er slet ikke nødvendigt. Jeg vil enda sige at de overhoved ikke er nødvenigt overhoved.

Vh.
Steffen Kbh

kyllebirk — 1. september 2006, 20:23

Næh.. jeg har faktisk heller aldrig brugt det før.. og de andre gange jeg har været med til at lave akvarie fra starten af, er det da gået fint

Men, for lige at vende tilbage til mit spørgsmål igen, når nu fiskene har det fint, som de er nu, hvor lang tid skal jeg så lade akvariet stå, inden jeg kommer dem i igen?? Hvis det var helt nyt det hele, ville jeg ikke være i tvivl, men da der er lidt vand i, og pumpe osv, så er jeg lidt i tvivl...

Steffen Kbh — 1. september 2006, 20:27

Om et døgns tid har alt det nye vand været igennem filteret mange gange og temperaturen vil sikkert være omkring normal. Så jeg ville flytte dem om en dag eller to. Efter min mening behøver du ikke vente længere.

Vh.
Steffen Kbh

kyllebirk — 1. september 2006, 20:28

ok.. tak for hjælpen!

Steffen Kbh — 1. september 2006, 20:32

Velbekommen Kasper

Vh.
Steffen Kbh

soffi — 1. september 2006, 22:13

Jeg ville nu bare stoppe dem i når vandet har den rette temp. det er jo filteret man skal vente på normalt, men det er jo køreklart, vandet fra hanen fejler jo ikke noget altså rent vand aktiv indkørt pumpe, hvad er problemet.

Mvh.
Svend

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.