Gæt en fisk...

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

kannegaard — 24. august 2006, 15:01

Jeg var en tur i Pet Hollywood i sidste uge, i forbindelse med en tur til Aalborg storcenter, hvor der skulle handles stort ind.
Jeg købte nogle dværgsugemaller (som var planen) men jeg købte også 15 af sådan nogle stimefisk, og nu kan jeg bare ikke huske hvad de hed!
Jeg har ledt rundt her på akvariesiden for at se om jeg kan finde arten, men uden held...
Fisken er små to cm lang og formet meget lissom en neonfisk. Halen er sakset. Den er almindelig fiske-"sølv"-farvet, men så er bagkroppen bare sort, Men ikke selve halefinnerne, de er almindelige. Det ser desuden en lille smule ud som om, at der er lidt orange ved haleroden og den øverste finne, men kun lidt..

Hvis nogen ved, hvad det er for en fisk, jeg snakker om, vil jeg meget gerne høre det! 😮)
På forhånd; tak for hjælpen......

Mvh.
kannegaard

Lihn — 24. august 2006, 15:03

Et billede, ville være en god hjælp :-)

Mvh.
Jacob Lihn

jon — 24. august 2006, 15:09

hmm... bortset fra formen, sølvfarvet med sort bagkrop, det kunne da godt lyde lidt som sort tetra.
måske er den mere smal som unfisk?

Eller hvad med sort neon?

Mvh Jon

Martin — 25. august 2006, 10:24

Det kunne lyde som Serrapinnus kriegi

kannegaard — 25. august 2006, 13:12

Har fundet et billede af Serrapinnus kriegi, men det er det ikke. Ellers et godt bud!
Den her er sort næsten helt op til midten af kroppen, på den bagerste del....
Vil gerne tage et billede af den, lisså snart jeg får mit kamera til at virke igen... Tror det mangler batterier..
Men den ligner ellers temmelig meget, udover at den her også har et orange skær ved haleroden... Hmm..
Mvh.
kannegaard

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.