Hvad er det her for en fisk?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

deejayroed — 22. august 2006, 08:05

Jeg var for noget tid siden ude at spise med konen og på restauranten havde de et akvarie med forskellige fisk bl.a frontosa, scalare, guramier og nogle sugemaler og masser af plasticplanter! Synes det er en lidt mærkelig samensætning. De havde også 2 stk af fisken på billedet men hvad er det for nogle? (undskyld billedkvalitteten det er taget med mobilen)

Med venlig hilsen
Lars Roed Nielsen



lyngsoe — 22. august 2006, 08:06

karpe

kim m — 22. august 2006, 08:35

Jep...en Spejlkoikarpe.

Mvh.
Kim Mathiasen

Kareelia — 22. august 2006, 08:37

Smuk er den i hvert fald! 🙂

Med venlig hilsen
Karina

MOK — 22. august 2006, 08:53

Ja - Lars - det er et fantastisk ;o/ akvarie de har i Ribe - da der sidst kom nye fisk i - det er vist dem, der er rester af nu, var der 1,1 frontosa, 1,1 rødstrubet cichlide, 3 scalare, de to koikarper og så et par kæmpemaller, men så var der jo lige en lejlighed til at fortælle den ikke helt-så-akvarie-interesserede-kæreste om det uheldige mix.

Men ....

Et er at akvariet er en gyser - maden er kanon - i perioder kommer vi der alt for tit ;o)

Mvh.
Morten

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.