Opdræt af amano-rejer. hvem har prøvet?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #783265 — 20. august 2006, 07:54

Jeg er lidt nysgerrig. Hvem herinde har prøvet at opdrætte Amano-rejer og hvor langt er i/nåede i?

Jeg er nu på 2. forsøg og de bittesmå rejer er nu ca. 5 uger gamle. De største af dem er ca. 5 mm lange og de er begyndt at bevæge sig frit i vandet, i stedet for kun at blive ført rundt med strømmen. Kigger man nøje efter, kan man se at de er begyndt at få små haler og ikke længere ligner bittesmå haletudser.

Mit første forsøg mislykkedes, da de gik i et 12 liters plasticakvarie, der ikke kunne rengøres ordentligt (det er jo ikke til at rense bunden uden at suge larverne med op). Efter et par uger kom en muglignende overflade på bunden og de døde allesammen.

I dette 2. forsøg går de i et rødbedeglas. Et par gange om ugen bliver de forsigtigt hældt over i et rent glas og det "gamle" glas bliver rengjort og brugt ved næste skift.
Jeg måtte starte med et lille kuld på ca. 50 larver, da hunnen ikke ville slippe resten af æggene. Undervejs er der desværre sket det, at vi ikke har kunne styre temperaturen i rummet hvor glasset står, så vandet har været VARMT og temperatursvingningerne for store. Desuden har det været lidt for stor fordampning af vandet, så saltkoncentrationen har svinget for meget, tror jeg. Derfor er en del gået til, så der i øjeblikket kun er ca. 10-12 rejer tilbage.

Jeg fortsætter forsøget, for overlever bare én reje, så er det en succes og så er det jo bare at starte med et større kuld og så have temperatur og andre forhold helt perfekte næste gang.. ;-)

Mvh. Lars.

lysholm — 20. august 2006, 09:35

Hej Lars.
Interessant spørgsmål.
Jeg har "kun" de almindelige røde, red cherry shrimp, så jeg har ikk prøvet det.
Men held og lykke med de kære små:-)

Venlig hilsen Karina

helene — 20. august 2006, 09:46

her er en tråd med ret god beskrivelse af et sådant forsøg med opdræt af amanorejer ...
http://www.akvariesiden.dk/forum_ny/forumview.php?id=132187&cat=12&highlight=forsøg%20med%20opdræt%20af%20amano%20rejer

Mvh.
helene

Anti-Pjerrot — 20. august 2006, 12:29

Jeg fandt et link for nogle uger siden omkring opdræt - det er sværere end man tror. Leder lige efter det.

Django — 7. september 2006, 09:10

Hej Lars
ville bare sige fortsæt det gode arbejde for det er alt for fedt hvis det virkelig lykkedes 😮)
og på en måde er det jo allerede lykkedes synes jeg 😮)

Jeg kunne godt tænke mig en uførlig redegørelse for hvordan du har gjort det og hvad du har brugtaf forskellige redskaber da min amano reje er med æg igen og det kunne da være fedt hvis det lykkedes 😮)

De bedste hilsner
Django

Bruger #783265 — 7. september 2006, 09:27

#5 Jeg vil prøve at opdatere min blog i min profil med nyt i projektet. Allerede nu vil du kunne læse, at det er gået mere eller mindre i vasken pga. en brøler jeg selv har lavet.
Jeg har dog lært en hel masse af mine fejl selvom der nu kun er ganske få rejer tilbage, så nu venter jeg bare på at de næste hunner smider deres æg, så jeg kan prøve igen. De rejer der er tilbage er nu omkring 1 cm og jeg venter bare på at det er tid at komme dem i brakvand.

Jeg skal nok lave en vejledning, men det kræver en del forklaring og billeder, så jeg laver den nok på min hjemmeside. Jeg skal nok give besked når den er klar.

Mvh.
Lars

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.