Har du erfaring med regnbue fisk ?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
MB — 14. august 2006, 22:52
Jeg har efterhånden kigget langt efter dem en del gange - synes de er vildt flotte.
Men hvad kræver de for at trives af akvariestørrelse f.eks.? Skal de have specielt foder? Er artsakvarie en fordel? Er de sarte? Har I nogle fif?
Hilsen
May-Britt N. Christensen
Martin — 14. august 2006, 23:15
MB — 14. august 2006, 23:20
Har læst om dem her på siden - men der står f.eks intet om min. akvariestr.
Diamant regnbuefisken er ret køn.
Men tror, jeg tager ud i Neonfisken, hvor jeg har set nogle, og spørger mere om dem.
Hilsen
May-Britt N. Christensen
Martin — 15. august 2006, 07:09
http://www.akvariesiden.dk/fisk/index_ny.php?kategori=40
MB — 15. august 2006, 07:48
Hilsen
May-Britt N. Christensen
Wolle — 15. august 2006, 08:35
De større regnbuefisk (Melanotaenia sp., Glossolepis sp. mm) kræver ret store akvarier, minimum 200 liter, til de helt store gerne 500+ liter. Regnbuefisk er stimefisk, så du skal altid sørge for at få mere end blot et enkelt par.
De mindre arter (specielt I. Werneri og P. Gertrudae) kræver knap så store akvairer - de kan gå i et 60 liters. Problemet med dem er at de kan være svære at finde.....
Min erfaring med de store arter er at de kræver et artsakvarie - de kan sagtens gå sammen med andre fisk, men de kan være ret hårde ved dem. Og så må du ALDRIG blande flere arter i samme akvarie - regnbuefisk kan krydse på tværs af de fleste arter!
Kan du læse engelsk, så tjeck denne side - der står ALT hvad du har behov for at vide :-).
http://members.optusnet.com.au/chelmon/
/Ole
Bruger #783265 — 15. august 2006, 08:37
Regnbuefisk er noget af det nemmeste - de kræver ikke speciel behandling i forhold til andre fisk. Mine lever fint af flagefoder til daglig og lidt ekstra i form af myggelaver eller cyclops engang imellem.
M. praecox skal du helst have nogle stykker af. De trives bedst og ser også kønnest ud, når de er en lille flok.
Mvh. Lars.
zardor — 15. august 2006, 08:57
Med venlig hilsen
Christian
MB — 15. august 2006, 12:23
Tusind tak :-) Lige præcis hvad jeg søgte :-)
#7
Det lyder dejligt :-) Jeg ville dog være henvist til mindre arter pt. Jeg har kun max 110 ltr ledig pt.
#8
Ok tak - så er mit ledige 63 ltr udelukket ;-)
Hilsen
May-Britt N. Christensen
Lois — 15. august 2006, 15:06
Ærgeligt at du er så langt væk, ellers kunne du ha overtaget mine! 🙂
Jeg har et 250L med Melanotaenia praecox, Melanotaenia lacustris og Melanotaenia boesemani.
Som de andre er inde på, så jeg vil gerne understrege at det er en rigtig go idé at holde Regnbuefiskene i et akvarie for sig (et par maller er selvfølgelig tilladt 😉)
Da jeg den gang købte mine første Regnbuefisk fik jeg at vide at den sagtens kunne gå sammen med neon... efter MEGET kort tid var mine 10-15 reduceret til de to jeg fandt i mit filter :s
Et andet problem jeg har oplevet, er at hvis "de andre" fisk er af en størrelse hvor de ikke længere blir spist, så kniber det med at holde dem i live 🙁 Regnbuefiskene er så lynende hurtige når der fodres, -at holde dem sammen med evt. Guramier -kan man altså godt glemme... er min erfaring!
Sidste problem... eller det første? Er at det er svært at finde flotte ren-avlede eksemplarer!! Der er meget mix i butikkerne, desværre 🙁( Da hvertfald her i syden. jeg har nu i over et ½ år søgt efter Melanotaenia boesemani ren og i en go' størrelse ...hvilket absolut lader til at være umuligt. Så nu har jeg besluttet mig for at ville prøve noget andet.
Med venlig hilsen
Lola
PS. det er iøvrigt noget af nogle "spring-fisk" så lad aldrig armaturet stå åben.
MB — 15. august 2006, 22:20
Mange tak;-)
Hvor ærgerligt - er nemlig ofte i Schweits i sommerferien - var dog kun forbi Østrig i år - men kun da sagtens have rundet dig ;-)
Hilsen
May-Britt N. Christensen
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.