Hvoe store skal gupseungerne være før de kan komme i det store akvarie?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

wasabi — 20. juli 2006, 10:18

Jeg har jo en føde afdelig for mine fisk, og har nu købt en lille 3liters plastik akvarium til de unger jeg fisker op! Så er sprøsmålet, hvor store kan de være før jeg putter dem over i mit 250liters?

Så de altså er store nok til ikke at blive spist????? Nu er de vel omkr 1 cm, men det er jo småt! I øjeblikket får jeg en masse nye unger, så jeg har brug for den x-tra plads der kan blive, men jeg er bange for at mien tetraer,scalarer ja alle andre fisk guffer ungerne, for det skal dr e f... ikke!

Hav en dejlig dag! Og lad os håbe på en smule vind!

De bedste hilsner
wasabi

www.123hjemmeside.dk/wasabi-kunst

Freddie — 20. juli 2006, 10:26

hvis dine scalarer er store kan de godt nakke guppier i 2cms størrelse - kan altum i hvert fald.

Med venlig hilsen
Frederik Læssøe Arendt

Brain — 20. juli 2006, 10:28

Det er jo lidt svært, for dine scalare kan vel nærmest guffe en halvvoksen guppy.
Man plejer at sige at de kan sættes sammen når ungerne er større end de andres mund.

Mvh.
Laura

Brain — 20. juli 2006, 12:58

#4 "Så længe de kan betragtes som fodertilskud ( og andet er gubbier jo ikke )..."

Det passer ihvertfald ikke Jan! Mine gedder spiser dem som fuldfoder. 😀

Mvh.
Laura

Villads — 20. juli 2006, 15:05

#4 og 5 Må vi være fri for den slags guppybespottelse. ;-)
Dette er en anstændig tråd om de mest interesante fisk man kan ha' i et akvarium.:-)

Med venlig hilsen
Villads

thues — 20. juli 2006, 15:47

#5 > Nu kan maller, mbuna-cichlider fra Malawi-søen og i øvrigt mange andre halvstore fisk også være glimrende fuldfoder til voksne Geddetandkarperne (og de mætter lidt længere - selv voksne gupser bliver lidt små i den sammenhæng)..



Jeg har intet imod at bruge hverken guppyer eller m`bunaer som foder - men selvfølgelig er de også andet end foder (jeg synes det er meget spændende at iagtage mine ude i havedammen, hvor de deler sig i flokke efter størrelse etc.), men nogle af dem ender måske alligevel som foder f.eks. for mine Allophorus robustus...:-)

De bedste hilsner
Thue

Villads — 20. juli 2006, 16:23

#7Og det er selvfølgelig min behagelige spøg i #6
Jeg giver selv overskuds guppyer væk til foder.

Med venlig hilsen
Villads

thues — 20. juli 2006, 16:27

# 8 - Jo, jo - men det morer mig lidt, at der er meget andet, der også er udmærkede foder-fisk (alt efter hvad de skal bruges til)...:-)

De bedste hilsner
Thue

Villads — 20. juli 2006, 16:30

Ja. OK. Det er der jo også.

Med venlig hilsen
Villads

wasabi — 20. juli 2006, 20:44

Hmmmm, det ser vist ud til at jeg må finde et større sted til mine gupseunger! For jeg tror næppe at der er plads nok til dem der? Men takker for svarene, for jeg vil nu vente lidt længere tid til at putte dem over i det store!

Men jeg ku jo putte dem i fødeafdelingen når de er større end end guppy´s mund,ikk? Har jeg forstået dette korrekt????

De bedste hilsner
wasabi

Villads — 20. juli 2006, 20:57

Ja.Når guppyunger er et par uger gamle er de som regel blevet så hurtige at de voksne ikke kan fange dem.

Med venlig hilsen
Villads

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.