Nyt yngel og ferie

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

soffi — 5. juli 2006, 17:16

Hej jeg har en flok Corydoras Duplicarius, de har lige bestemt sig for at lægge æg her inden ferien, de skulle så med lidt held klække i løbet af 7 dage, det er så fint nok, men de små bæster skal jo så lige have brugt blommesækken, og derefter fodres op med mikroorm og levende artemia.

Nu er der bare lige det problem at vi skal på ferie fra. D. 22/7 og en uge frem er vi ikke hjemme.

Hvad faen gør man, krydser fingre eller ?

Mvh.
Svend

viggo0 — 5. juli 2006, 17:24

For fat i en garvet akvarist i ribe omegn?
Køber en fodre maskine?
Køber en artimia klækker?
Find selv på flere :-)

Med venlig hilsen
Frederik

soffi — 5. juli 2006, 17:28

Tror den eneste realistiske ide må være en garvet akvarist så. de skulle efter hvad jeg har læst være fof små den første uges tid til at tage artemiaerne, kan man mon få en automat der kan dryppe lidt infusorier ned til dem.


Mvh.
Svend

gibson — 5. juli 2006, 19:11

Det skal være en der kan skifte vand uden at suge ungerne op. Man skal helst holde en rimelig høj hygiejne hvis man vil have en høj overlevelsesprocent. Dertil må der ikke overfodres :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

soffi — 5. juli 2006, 19:16

Ja det kan der være noget om, men nu er jeg lidt spændt på om de fortsætter, de har kun lagt 3 æg indtil videre.

Mvh.
Svend

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.