Regnbuefisk med snor i

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

West — 29. juni 2006, 17:52

Jeg har altid drømt om at man kunne give sine fisk et magnetisk foder, således at man kan fange dem med sin algemagnet. De er da ikke alle lige nemme at fange 😮)
Nu har jeg set løsningen. En af mine regnbuefisk har snuppet en tynd løs strimmel af silicone. Den ene ende af siliconen kan ses ud af munden, mens den anden ende hænger ud af gattet. Det åbner da store muligheder salgsmæssigt. "Køb dine fisk med snor i, altid nemme at fange".
Ja, hvad skulle jeg ellers skrive, det var da en sjov opdagelse, og fisken ser ikke ud til at lide under det. Jeg regner med at fisken er kommet af med sin "forstoppelse" i løbet af et døgn eller to. Men om den har lært noget... jeg tvivler.

Mvh
Tonny, Akvarie West
www.akvariewest.dk
www.akvarieforretningen.dk




West — 29. juni 2006, 17:53

Her er lige et billede mere.




Freddie — 29. juni 2006, 18:02

hehe....det er nok første og sidste gang jeg ser det;)

Med venlig hilsen
Frederik Læssøe Arendt

West — 29. juni 2006, 18:09

Jeg har nu skåret det lange stykke af, som kom ud fra gattet. Og ja, det var et stykke silicone. Silicone farves jo af medicin som f.eks. faunamor, derfor den blå farve på siliconen.

Villads — 29. juni 2006, 18:21

Det var godt nok en ordentlig mundfuld.
Der må da være en der har fælt ondt i rø***. :-)

Med venlig hilsen
Villads

ncj — 29. juni 2006, 18:52

Prøv med spinat, skulle efter sigenende indeholde jern. øhh.

Vh.
niels chr

Carhartt — 29. juni 2006, 19:18

Det er sguda sejt hvis det ikke forsvinder... (Nu tænker jeg ikke på når man skal fange den) Men så har du da en helt speciel fisk...

De bedste hilsner
Carhartt

niller-find — 29. juni 2006, 20:03

Ej!, den er jo blevet spiddet helt, hehe.
Men på den anden side kan jeg godt forstå den... det ligner jo en rigtig lækker "lille" orm.

Med venlig hilsen
Niels Find Christensen

elisabethen — 29. juni 2006, 20:20

Haha.. Det ser godt nok bizart ud 🙂

Mvh.
Elisabeth Schrøder

akva sander — 29. juni 2006, 22:21

Hej.

Er det ikke ret synd for fisken?

Mvh.
akva sander

Bjarne — 29. juni 2006, 22:43

Hej
Jeg har selv oplevet dette engang med en discus fisk og et hår, der gik to dage, så var det igennem. ;-)
Det ser godt nok ud til at det er et ordentlig tyk stykke der skal igennem kroppen, men den ser jo ud til at den klarer sin "tarmrensning", - og mon den gør det igen !.

De bedste hilsner
Bjarne

Bruger #783265 — 30. juni 2006, 06:23

En af mine Melanotaenia Praecox lavede engang samme nummer med et hundehår, der havde forvildet sig ned i akvariet.
Hele håret passerede igennem fisken og den tog tilsyneladende ikke skade - den lever da endnu.

Mvh. Lars.

Bernskov — 30. juni 2006, 09:22

"Live fish on sticks" - Uha det kunne skaffe omtale.
Skæg oplevelse.

Vh.
bernskov

Brain — 30. juni 2006, 12:33

Jeg havde engang en ørkengobi der gik helt amok og åd alt hvad den kunne komme i nærheden af. Den så ud ligesom på billedet i #1, det var bare en strimmel vallisneria den havde slugt.

Den døde senere fordi den gik igang med at æde gruset. Møgfisk 🙁

Mvh.
Laura

d9ha — 30. juni 2006, 13:30

#15 ja det må da kunne give en gang hård mave

mvh
Henriik

West — 7. august 2006, 11:54

Der er så ofte, at man ikke får slutningen på en historie, så jeg syntes lige, at jeg denne gang vil afslutte med at fisken har det godt, og at den er fri af sin siliconestrimmel. Der gik dog ikke et par dage, men et par uger, med at siliconen fandt vej gennem tarmsystemet, så en eller anden form for forstoppelse kan man vist godt tale om.
Men nu er alt ved det gamle, og fisken frisk!

Mvh
Tonny, Akvarie West
www.akvariewest.dk

MB — 7. august 2006, 12:17

#17

Hvor er det vildt - både at se på, og at den klarede sig :-)

De er dog ellers kønne de regnbuefisk. Er de svære at holde?

Hilsen
May-Britt N. Christensen

Finkeldinken — 7. august 2006, 14:21

Jeg har faktisk et dilemma, der ligger "i tråd" med dette (harharhar...)
Jeg har en Kribensistøs, der ikke kan spise rigtigt - min teori er, at hun har ædt en mør elastik, som ellers har været brugt til at holde en anubias eller lignende på plads. (Jeg så, da den "forsvandt" ind i hende, så det er strengt taget mere end en teori!)
Problemet er, at det nok er et år siden, og den er ikke passeret. Hun hugger maden i sig, tygger "kraften" ud af den og spytter den derpå ud igen. Jeg tror simpelthen, den ligger krøllet sammen i hendes mavesæk. Hendes mavetarmområde ser kronisk slunkent ud, men hun er pænt tyk over ryggen, og ser ellers glad ud, og farver rigtig smukt igennem. Resten af hendes adfærd er helt normal. Hun ser fint ud til at kunne holde hannen ud, og virker besynderligt nok ikke afkræftet.
Af og til har jeg haft spekuleret på, om jeg etisk/humant set burde aflive hende (så ville jeg obducere hende - er jo grumme nysgerrig!) men hun ser jo ud til at trives...
Ja...altså...dilemma...meninger fra panelet?

Håber, det er OK med dig, West - jeg synes at de to "sager" relaterer så tæt til hinanden, at jeg kunne tillade mig at bruge din tråd istedet for at starte en ny (?)

De bedste hilsner
Lise

West — 8. august 2006, 23:20

#19 Det tror jeg du kan have ret i. Og det kan da sagtens være, at hun ikke kommer af med elastikken. Jeg har ikke nogen ide til, hvordan du kan hjælpe hende af med den.

Mvh
Tonny, Akvarie West

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.