Lille sugemalle.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

jbj — 12. juni 2006, 15:13

Hej jeg har lige været heldig,og kunne købe 12stk corydoras hastatus.en lille malle jeg har ingen kendskab til denne malle,er der nogen der har erfaring med netop denne dværgmalle så er de velkommne med positiv kritik,de går i øjeblikket i et 30l akvarie med sandbund og masser af javamos.og ser ud til at trives go harmoni i flokken.men jeg søger andre der har erfaring med denne dværgmalle.

Med venlig hilsen
jbj

kim m — 12. juni 2006, 15:34

Det er nu ikke en sugemalle, men en Corydoras (pansermalle). 12 stk er fint til et 30 liters med den indretning du beskriver. Har selv kun et par stykker som jeg fandt i en butik for snart 5 år siden. De går i en blandet flok med flere andre Corydorasarter.

De skulle i øvrigt ikke være så vanskelige at opdrætte. Hvis du skifter 30-50% vand en eller to gange i ugen så kommer det nok helt af sig selv.

Mvh.
Kim Mathiasen

kim m — 12. juni 2006, 15:53

Se evt. her:

http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=482

Mvh.
Kim Mathiasen

jbj — 13. juni 2006, 07:26

Hej kim okay tak for henvisningen,en meget fin side fandt dem, men hold da op der er mange forskellige corydoras.
ser ud til at jeg har fået 5 hanner og 7 hunner,efter de billeder der er af dem på siden.men er ikke helt sikker de er ikke ret store ca 2-3cm.

Med venlig hilsen
jbj

kim m — 13. juni 2006, 09:05

De bliver ikke større. Kønsfordelingen kunne være bedre (flere hanner end hunner er "standard-fordeling" når det kommer til Corydoras opdræt) men det går nok :-)

Har selv omkring 20 arter og ville gerne have endu flere, men det er SÅ svært at vælge...

Mvh.
Kim Mathiasen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.